Tekel ruhsatları süresi bitiyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Tekel ruhsatları süresi bitiyor

Bu haber 15 Mart 2016 - 23:47 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.

esnaf (1)Yiyecek Maddeleri Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken, Tekel Ruhsatlarının (TAPDK) süresi ile ilgili olarak tekel maddesi satan esnafların süre uzatımı işlemlerine dikkat çekti ve işlemleri son güne bırakılmaması gerektiğini belirtti.

Haber Merkezi

Yiyecek Maddeleri Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken, Tekel Ruhsatlarının (TAPDK) süresi ile ilgili olarak tekel maddesi satan esnafların süre uzatımı işlemlerine dikkat çekti ve işlemleri son güne bırakılmaması gerektiğini belirtti.

Akarken yaptığı basın açıklamasında “TAPDK Ruhsatları bilindiği üzere her sene süre uzatım işlemi yapılması gerektiğinden ve ilimizde Muğla Büyükşehir ilçe ve mahallelerinde alkol ve tütün ürünleri satan bakkal, market,kuruyemişçi ve büfeler gibi son satıcı konumunda olanlar ile toptan ve perakende alkol ve tütün ürünleri satanların 31 Mart 2016’ ya kadar odamız başkanlığına başvurarak belirtilen süre içersinde uzatım işlemlerini yaptırmaları yasal zorunluluktur. Süre uzatım işlemi zorunlu olup işlem yaptırmayan Esnaf ve Sanatkarlarımızın belgeleri iptal durumuna düşecektir. Tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satışına ve sunumuna ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmeliğin 14. Maddesi gereği 31 Mart  Perşembe günü mesai saati sonuna kadar süre uzatım işlemi yapılmadığı takdirde anılan tarihten itibaren Tütün Mamulü, Alkol ve Alkollü içki satın alınması mümkün olmayacak ve satıcıların mevcutlarında bulunan ürünlerini Nisan ayı sonuna kadar tasfiye etmeleri zorunlu olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Başkan Akarken işlem yapılmayan ruhsatların uzatılmasının gerçekleşmeyeceğini belirterek açıklamasına şöyle devam etti:
“Menteşe İlçemize bağlı köy ve beldelerimiz, mahalle statüsüne kavuştukları için; Ziraat Bankasındaki TAPDK hesaplarına TAPDK Sicil No ile şehir merkezindeki ve merkeze bağlı köylerde perakende Tütün ve Alkol satışı yapan esnafımız (255,00 TL), Açık alkol satışı yapan esnafımız da (1.045,00 TL) yatırdıkları dekont ve işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı ile geçmiş yıllarda edindikleri TAPDK ruhsatlarını odamız Başkanlığı’na gelirken ibraz etmeleri gerekiyor. Ayrıca iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı veya izin belgesi ibraz edemeyecek olan satıcıların, ruhsat ibraz edememe gerekçelerini belirten dilekçelerini ekiyle beraber odamız başkanlığına gelmeleri rica olunur. Aksi halde ise bakkal, market, kuruyemişçi ve büfe olanlarla münhasıran tütün mamulü veya alkollü içki satıcılığına uygun olmayan satıcıların satış belgeleri için süre uzatım işlemi gerçekleşmeyecektir. İlk defa TAPDK belgesi alacak olan Esnaflarımızın da ilgili evraklarını hazırlayarak odamız başkanlığında sisteme girişlerinin yapılarak yukarıda miktarı belirtilen banka ödentilerinin (TAPDK) hesabına T.C. kimlik numarası veya vergi numarası beyan etmeleri gerekir. Aksi takdirde işlem bedeli kurum hesabına yatırılmış olsa dahi satış belgeleri iptal durumuna düşecek ve geçerliliğini kaybedecektir. Esnaflarımızın son günlerde oluşacak yoğunluktan etkilenmemeleri için gerekli hassasiyeti göstererek bir an önce esnaf odamıza gelerek iş ve işlemlerini yaptırmalarını rica ediyorum” dedi.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets