Beyin eğitimi hakkında bilmedikleriniz - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Beyin eğitimi hakkında bilmedikleriniz

Bu haber 13 Mart 2016 - 23:55 'de eklendi ve 22 views kez görüntülendi.

röp (2)Türkiye’de geçtiğimiz yıl içinde dikkat eksikliği ve hiperaktivite teşhisiyle çocuklara 600 bin kırmızı reçeteli ilaç yazıldığı haberlerinin kamuoyuna yansımasının ardından, Beyin Eğitimi (Bilişsel Becerileri Geliştirme Programı) önemini bir kez daha ortaya koydu. Türkiye’de ‘Beyin Eğitimi’ için forbrain Öğrenme Okulunu İstanbul’da açan Funda Demirel, dikkat eksikliği ve hiperaktivite teşhisi konan çocuklarda beyin eğitiminin nasıl uygulandığı, hangi yaş arası beyin eğitim alınabileceği konusundaki sorularımızı Hamle Gazetesi için cevaplandırdı. Beyin eğitimi çocukların gelişimine nasıl katkı sağladığını, okul hayatlarını nasıl etkilediği konusundaki sorularınızın cevabını bu röportajımızda bulabilirsiniz.

Beyin Eğitimi nedir ve nasıl uygulanır?

Beyin Eğitimi; Dikkat, Hız, Hafıza, Görsel ve İşitsel Beceriler ve Mantık ve Akıl Yürütme Becerileri gibi birçok bilişsel becerilerin bire bir yapılan eğitimlerle, anında geri bildirip vererek, adım adım, tekrarlı ve düzenli bir şekilde geliştirmeyi amaçlayan ABD’de geliştirilen bilimsel bilişsel becerileri geliştirme eğitim programıdır. Beyin Eğitimi, aynı zamanda öğrenmeyi öğretmek amacıyla çocuklara öğrenme biçimleri ile ilgili bilgi verip farkındalık ve stratejiler kazandırmayı amaçlamaktadır. Çocuklar farkındalık çalışmaları ile birlikte motivasyon, hedef belirleme, zaman yönetimi, organize olma, verimli ders çalışma, öğrenme stratejileri ve eleştirel düşünme gibi bir çok alanda hayatını düzenleyebilmektedir.

Beyin Eğitimi Programı hangi yaş aralığına uygulanabilmektedir?

Beyin Eğitimi Programı sadece çocuklar üzerinde uygulanan bir eğitim değildir. Bu nedenle 5 yaşından itibaren her yaşa uygulanabilmektedir.

Forbrain’i kurma fikri aklınıza nasıl geldi?

Ben yaşamım boyunca öğrenmeye dair birçok problem yaşadım. Konuşmayı ve okuma-yazmayı geç öğrendim. Yabancı dil öğrenmede, sosyal ders konularını hafızamda tutmakta hep güçlük çektim. Her zaman herkesten fazla çalışmak zorunda kaldım. Ama bunlara rağmen hiçbir destek almadan çocukluktan itibaren kendi öğrenme stratejilerimi geliştirdim. Öğrenme konusunda yaşadığım zorlukların neler olduğunun farkındaydım, zamanla bunların üstesinden gelecek çözüm yolları keşfettim. Etrafımda benzer sorunları yaşayan birey ve aileleri gördükçe de bu alana yönelik bir iş yapma fikri doğdu. Sonuç olarak hayat tecrübem ve donanımımla bu zorlukları yaşayan bireylere öğrenmenin kapılarını açmak için forbrain Öğrenme Okulunu kurmaya karar verdim.

Gelen kişilerin böyle bir programa ihtiyacı olup olmadığını nasıl belirliyorsunuz?

Belirttiğim gibi bizim ölçme ve değerlendirme için kullandığımız yöntem fortest. Bir tanı grubu içinde olsun ya da olmasın çocuk, ergen, yetişkin ve ileri yaş grubu danışanlar; psikolog ve uzman ekibimizce fortest uygulaması ile bilişsel beceriler açısından ayrıntılı olarak değerlendiriliyor. İncelenen tüm becerilerin değerlendirmesini içeren geniş kapsamlı bir rapor yazılıp danışana veya danışan çocuk ise ailesine sunuluyor. Değerlendirme sonucunda ihtiyaçlar belirleniyor ve bu ihtiyaçlara yönelik uygun bir program hazırlanıyor.

Forbrain kimler tarafından tercih edilmektedir?

Forbrain’i Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanısı almış veya almamış ama dikkat veya konsantrasyon problemi olan çocuklar, Üstün Zekalı ve Yetenekli çocuklar, Özel Öğrenme Güçlüğü (Disleksi vb.) tanısı almış veya almamış ama okuma, yazma veya matematik alanlarında problemi olan çocuklar ve sahip oldukları bilişsel becerileri ve akademik performansını artırmak isteyen çocuklar tercih etmektedir.

Beyin Eğitimi Programı çocukların hayatına nasıl etki etmektedir?

Beyin Eğitimi Programı çocukların akademik hayatındaki kullandığı becerileri geliştirerek performansında artış sağlayabilmektedir. Aynı zamanda çocukların sosyal hayatındaki iletişimlerini güçlendirip, öğrenme motivasyonu yükseltebilmektedir.

Beyin Eğitimi Programına katılan çocukların aileleri ilgili çalışmalar yürütüyor musunuz?

Beyin Eğitimine katılan çocukların aileleri için aile seminerleri düzenlemekteyiz. Ailelere düzenli olarak programa katılan çocukların gelişimi ile ilgili geri bildirim verilmekte ve gelişim raporları sunulmaktadır.

Forbrain’i tercih eden çocukların aldığı eğitim, okul hayatlarını nasıl etkilemektedir?

Forbrain tarafından verilen eğitimle birlikte, çocukların bilişsel becerilerinde gelişmeler olmaktadır. Çocuklar, dikkat, konsantrasyon, hafıza ve hız gibi becerilerinin okul başarısına nasıl etki edeceklerini öğrenmektedir. Öğrenmeyi öğrenme modelimiz (Motivasyon, özgüven, hedef belirleme, çaba yönetimi ve farkındalık vb. alanlarda yapılan çalışmalar) desteğiyle de çocuklarımızın okul performansı artmaktadır.

Funda Demirel kimdir?

1967 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1994 yılında ODTÜ Matematik Bölümünü bitirdi. Aynı yıl ODTÜ Matematik Bölümünde araştırma görevlisi oldu. 1992 yılında ODTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Uygulamalı Matematik Anabilim dalında yüksek lisansını tamamladı ve 2007 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Eğitim Teknolojisi Bölümünde doktora derecesini aldı.

1995-2012 yılları arasında T.C. Ekonomi Bakanlığı ve T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda şube müdürlüğü yaptı. 2008-2010 yılları arasında Türkiye Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü  (TODAİE) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Öğrenmeyi öğrenme, öğrenme stratejileri, beyin temelli öğrenme, öğrenilenin işe aktarılması (öğrenme transferi),öğretim tasarımı (süreç ve ortam tasarımı), eğitimde ölçme ve değerlendirme/veri analizi, bilimsel araştırma yöntemleri, yetişkin eğitimi konularında T.C. Ekonomi Bakanlığı, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, TODAİE, TUBİTAK, UNİCEF, MEB gibi kuruluşların ve özel eğitim kurumlarının desteklediği projelerde proje yöneticisi, uzman, danışman ve araştırmacı olarak görev aldı.

ODTÜ Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Derneğin Eğitim Politikaları Komisyonunda koordinatör ve araştırmacı olarak çalıştı. Aynı dernekte Uzaktan Eğitim Çalışma Grubunun liderliğini üstlendi ve 9-12 yaş çocuklarına yönelik projelere destek verdi.

Funda Demirel; ABD’de aldığı eğitimler ve yaptığı çalışmalardan sonra, İstanbul’da hizmet vermekte olan eğitim ve danışmanlık firması forbrain Learning Center’ı kurdu.

Demirel; kurucusu olduğu eğitim ve danışmanlık firmasında öğrenmeyi öğretme, matematiksel zekayı geliştirme, bilişsel becerileri geliştirme (Dikkat, konsantrasyon, işleme hızı, hafıza, mantık ve akıl yürütme, görsel ve işitsel işleme, planlama, organizasyon vb.) konularında koçluk ve danışmanlık yapmaktadır.

Demirel’in bildirileri, yayınlanmış makaleleri, kitap bölümleri ve yazıları bulunmaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets