TOKİ ve İstifa Bilmecesi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

TOKİ ve İstifa Bilmecesi

Bu haber 12 Mart 2016 - 0:09 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hafta başından beri geçen haftanın şaşırtıcı haber başlıklarını tartışıyoruz. Kızanlar var, teşekkür edenler var. En çok ta soran var. İhale tarihi Muğla Milletvekili Nihat Öztürk tarafından açıklanan İkinci Etap TOKİ Evleri konusunda “Evlerin inşaatı ile ilgili tarih açıklanırken, inşaatların bitiş tarihi ve talep sahiplerinin başvuru tarihi neden açıklanmadı?” şeklinde sorular geliyor.

Marmaris’te TOKİ Evleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci bakarsınız bu konuda da açıklama yapıp merakları giderir…

En çok gelen soru ise şöyle;

AK Parti Marmaris İlçe Başkanı Hasan Engin istifa mı etti, istifa mı ettirildi?

 

xx           xx           xx

Dünkü yazımda “Dönemin İl Başkanı Nihat Öztürk milletvekilliği yolunda emin adımlarla ilerlerken deyim uyarsa taş üstünde taş, baş üstünde baş bırakmamıştı. İl genelinde bütün ilçe başkanları değişmiş, Fethiye’ye ilçe başkanı dayanmamıştı.” demiştim.

AK Parti öteki partilere benzemez. İçinde kıyametler kopar da yazın sıcak, kışın serin esintisi sokağa yansımaz.

AK Parti’de görevden alma mekanizması da işlemez. Öteki partilerde olduğu gibi hiç kimse “görülen lüzum üzerine” görevden alınmaz. Görevden alınması gerekenden görülen lüzum üzerine “istifası” istenir.

Görevden alınan da tepkisini en çok köşesine çekilerek gösterir.

 

xx           xx           xx

Bugüne kadar Kavaklıdere eski Belediye Başkanı Nuray Bozyer’in dışında tepkisini dışa vuran çıkmadı. Yeniden aday gösterilmeyince karşıya geçip, partisinin aleyhinde çalıştı!

Haksız bir gerekçe ile “istifa yoluyla” görevden alınan Merkez İlçe eski Başkanı Mustafa Çelebi bir kenara çekilip, kendisinden yararlanılmasını bekledi… Bir yerel, iki genel seçim geldi geçti…

Sağda da solda da gençlerden yararlanılmamasına, yetişmiş insanların atıl bırakılmalarına, insanların haksızlığa uğramalarına “politika” ve “Muğla” adına üzülüyorum.

AK Parti Muğla’da bu anlamda CHP’yi geçti. İnsan değirmeni gibi…

İşte hemen şimdi aklıma geliveren isimler; Murat Dere, Yılmaz Algül, Mustafa Çelebi, Esat Tugay, İskender Gencer, Ayhan Günay, Nazlı Gökalp… Gerisini siz sıralayın…

Şimdi Kadem Mete gibi Hasan Engin de atıl mı kalacak?

 

xx           xx           xx

İl Başkanı İhsan Küreci teamüller çerçevesinde görevden alınır veya alınmaz, ama görünen köy kılavuz istemez. Bana sanki AK Parti Muğla’da tıpkı Milletvekili Öztürk’ün İl Başkanlığı’nda olduğu gibi ilçelerin yenilenmesine start verdi gibi geliyor.

İl Başkanı Küreci Marmaris’te yaptığı basın toplantısında, bu işi öğrendiğini ve başarılı olduğunu anlatırken hedeflerinin en az 10 belediye olduğunu söylüyorsa, Milletvekilleri Hasan Özyer ve Nihat Öztürk yılın ilk ayında Fethiye’de yapılan bir toplantıda “Büyükşehir”i almaktan söz ediyorsa ve bunlar “politika olsun” diye ifade edilmiyorsa öncelikle AK Parti’nin teşkilatlarının gözden geçirilmesi gerekir.

Hem de önce Köyceğiz’in…

Köyceğiz’de CHP’nin genç ilçe başkanının belediye başkanı olması halinde AK Parti’nin Köyceğiz’i önümüzdeki yerel seçimde yeniden CHP’ye kaptıracağını yine ilçenin AK Partilileri söylüyor!

 

xx           xx           xx

Nedense konu yerel basından çok sosyal medyada ele alınıyor!

Muğla Kulis Haber”in twitter hesabında konu ile ilgili haberde özetle “Kulislerde Muğla Ak Parti İl Başkanının genel merkez tarafından görevden alınarak yeni bir il başkanı atayacağı gündemden düşmüyor. Geçtiğimiz günlerde mevcut il başkanının Ankara`ya çağırılarak tarihsiz istifa dilekçesi alındığı yerel medyada gündeme getirildi. (…) yeni atanacak başkanın, (…) dedikoduya ve şayiaya karışmamış, partinin temel ahlaki değerlerini ve özünü içselleştirmiş birinin olacağı iddia edildi.” denilmiş. Ardından “Muhittin Kayabaş yeni il başkanı mı olacak?” sorusuna yanıt verilmiş:

(…) Muğla AK Parti’de geçtiğimiz hafta önceki dönem milletvekili adayı olan Muhittin Kayabaş`ın sosyal medyadaki paylaşımı heyecan yarattı. Kayabaş, AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş`ı ziyaretini facebooktan paylaştı. (…) acaba Muhittin Kayabaş yeni il başkanı mı olacak, soruları kafaları meşgul etti. Kayabaş, eski RP ile Saadet Partisi’nin Muğla’daki önemli isimlerinden. (…)

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz…

 

xx           xx           xx

Kesinlikle ateş olmayan yerden duman çıkmaz…

Biz asıl konumuza dönelim. AK Parti’nin bir hafta önceki Marmaris İlçe Başkanı Hasan Engin hafta başında düzenlenen toplantıda, Marmaris’te yapılmak istenen TOKİ Evleri ile ilgili spekülasyon yapıldığını, o nedenle istifa ettiklerini söylemiş.

Aynı toplantıda İl Başkanı Küreci de eski İlçe Başkanı Engin için “Görevden alınmadı, istifa etti” demiş.

Alındı mı, istifa mı etti?.. Sorunun yanıtını herkes kendine göre veriyor. Doğrusu kimin il başkanı, kimin ilçe başkanı olduğu, olacağı; istifamı, görevden alınmamı bunlar bizi ilgilendirmez. Bizi Muğla’nın, Muğlalının geleceği ilgilendirir.

Tabi bu bir görevden alma değilse, o istifanın; Yönetim Kurulu Üyeleri de istifa ettiğine göre o istifaların perde arkası önemli olmalı. Eski ilçe başkanı Hasan Engin istifalarının perde arkasının TOKİ ile ilgili haklarında yaratılan spekülasyon olduğunu söylemiş.

İyi de Marmaris TOKİ Projesi’nin içinde Milletvekili Öztürk’ün de bulunduğuna ve hatta projeyi düşünen olduğuna göre istifa etmenin alemi var mı?

Anlayamadım… Hasan Engin ve arkadaşları fazla hassaslarmış!

 

xx           xx           xx

Engin, basın toplantısında Milletvekili Öztürk’ün basına TOKİ Evleri duyurusunun ardından çok sayıda vatandaşın partiye geldiğini ve taleplerini Milletvekili Öztürk başta olmak üzere TOKİ yetkililerine duyurmak amacıyla talepleri dikkate aldıklarını belirtmiş. Ardından TOKİ ile ilgili aşağıdaki ifadeleri zikretmiş:

Bu bir ön çalışma, bir iyi niyet çalışması idi. Bu bir menfaat çalışması da değildi. Şahsım da dahil bu işten hiç kimsenin bir menfaati söz konu olmamıştır.

Öyle bir algı oluşturuldu ki sanki ben bu çalışmalardan bir menfaat sağlıyormuşum. Algı yönetimine duyarsız kalamazdım. Gördüğüm lüzum üzerine de arkadaşlarımın daha iyi değerlendirme yapması adına ilçe başkanlığından istifa ettim. Bu durumu kamuoyuna saygıyla duyururum.

Nasıl bir değerlendirme yaptılarsa, yönetim kurulu üyeleri de istifa etmişler.

Muamma

 

xx           xx           xx

Aynı toplantıda Engin ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarının istifaları ile ilgili “Görevden alınmadılar istifa ettiler” diyen İl Başkanı Küreci’nin şu sözleri de ilginç;

Hasan Engin teşkilatçılık örneği sergilemiş, Marmaris’in ve genel merkezimizin önünü açmak için ‘Menfi dava değil millet davası bu diyerek’ istifasını vermiştir. Biz hangi kademede olursak olalım görevde olmasak bile hizmet eri olarak çalışmaya devam edeceğiz. (…) Başbakanımız da bir Cuma günü Muğla’da olacak. Partiye yararlı olamayacağımızı düşündüğümüz anda Hasan Engin gibi bizde gerekeni yaparız. (…)

Muamma…

 

xx           xx           xx

Aslında muamma olan bir durum da yok. Ne de olsa “merdi kıpti şecaat arzederken sirkatin söyler” derler… Sözün aslı “Şecaat arz ederken merdi kıpti sirkatin söyler.”dir. Koca Ragıp Paşa söylemiştir bu sözü… Atasözü veya deyim değildir…

Merdimert olanı’ demektir… Kıpti yaygın olarak ‘Mısırlı olarak’ demektir, ama ‘çingene’ anlamında da kullanılıyor. Birleşik olarak Çingenenin mert olanı (mert çingene..) diye başlayan bir cümle.. Şecaatyiğitlik’ anlamındadır… Sirkatin ise ‘hırsızlık’ anlamındadır. O zaman bu söz mecazi olarak “Çingenenin merdi yiğitliğini anlatırken hırsızlığını söyler…” gibi tercüme edilebilir… Ee bu ne anlama gelir, derseniz “övünürken farkında olmadan bir gerçeğin anlatılması” diyebiliriz…

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets