Kırsal Kalkınma Projesi tamamlandı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Kırsal Kalkınma Projesi tamamlandı

Bu haber 10 Mart 2016 - 0:16 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

manşet (1)Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü tarafından yapılan ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından finansmanı sağlanan ‘Muğla İlinin Kırsal Kalkınma Potansiyelinin Belirlenmesi’ projesinin çalışmaları tamamlandı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı ve proje yürütücüsü Prof. Dr. Muammer Tuna, proje sonucuna göre kırsal bölgelerde çiftçiliğin iş ve meslek olarak bile tanımlanmadığını, hayvancılık ve zeytinin ise ön plana çıkmaya başladığını söyledi.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü tarafından başlatılan ve yaklaşık 3 ay süren ‘Muğla İlinin Kırsal Kalkınma Potansiyelinin Belirlenmesi’ projesinin saha çalışmaları tamamlandı. Proje kapsamında elde edilen veriler Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen çalıştay ile kamuoyuna açıklandı. Çalıştayın açılışına Muğla Vali Yardımcısı Rıza Dalan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekinci, kamu kurum il müdürleri ve üniversite öğrencileri katıldı.

8 ilçede 408 kişiyle görüşüldü 

Yaklaşık 3 ay süren ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından finansmanı sağlanan ‘Muğla İlinin Kırsal Kalkınma Potansiyelinin Belirlenmesi’ projesinde 8 ilçeden 10 pilot bölge belirlenerek kırsalda yaşayan 408 kişi ile birebir görüşmeler yapıldı. Projede çalışmalar pilot bölgelerde eğitim çalışmaları, sosyolojik alan çalışmaları ve analiz-değerlendirme olmak üzere üç bölümden oluştu. Proje kapsamında ayrıca turizme dayalı kırsal kalkınma için neler yapılabileceğinin belirlenmesi amacıyla da 3 havzada inceleme altına alındı.

Hayvancılık ve zeytin ön planda 

Proje çalışmalarının sonucunu değerlendiren Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı ve proje yürütücüsü Prof. Dr. Muammer Tuna, ilginç veriler elde ettiklerini belirterek, proje kapsamında kırsalda yaşayan vatandaşların yanı sıra kaymakamlar ve muhtarlar ile birebir görüşmeler yapıldığına dikkati çekti.

Proje kapsamında kırsal alanda yaşayanlarla yapılan görüşmelerde meslekleri sorulduğunda kendilerini çiftçi olarak ifade edenlerin oranının yüzde 12’de olduğunu kaydeden Tuna, “Buna karşın emeklilerin oranı yüzde 20’den fazladır. Kendini işçi olarak tanımlayanların oranı ise yüzde 30’dur. Buna göre kırsal bölgelerde çiftçiliğin iş ve meslek olarak bile tanımlanmadığı ortaya çıkıyor. Buda bize kırsal bölgelerde yaşayanlar çiftçilik dışında başka meslek alanlarına yöneldikleri veya bölgelerinde kalarak tarımdan başka alanlara yöneldiği, yada kente göç ederek tarım dışı faaliyetlere yönelmekte olduklarını gösteriyor” dedi.

Kırsal bölgelerde yaşayanların çalışma durumuna bakıldığında ise katılımcıların yaklaşık yarısının çalışmadığını ifade ettiğini kaydeden Muammer Tuna konuşmasına şöyle devam etti:

“Katılımcıların dikkate değer bir bölümü ise meslek sorusunu doğrudan işsiz olarak yanıtlamıştır. İş ve mesleğe ilişkin veriler ekonomik faaliyet alanı verileri ile birlikte değerlendirildiğinde, katılımcıların sadece yüzde 21’i birinci derecede ekonomik faaliyet alanı verileri en yüksek oranda hayvancılığı belirtmiştir. Diğer birinci derecede faaliyet alanların oranı ise son derece düşüktür. İkinci derece faaliyet alanı olarak, en yüksek oranda yaklaşık yüzde 17 ile zeytincilik belirtilmiştir. Hayvancılık ve zeytincilik dışındaki tarımsal faaliyet alanları ise ancak üçüncü derecede ve yüzde 10’luk bir ağırlığa sahiptir. Buna göre, daha önceki veriler ile ana ekonomik faaliyet alanlarına ilişkin veriler uyuşmakta ve tarım üçüncü derece faaliyet alanı olarak ortaya çıkmaktadır. İş, meslek, çalışma ve ana faaliyet alanlarına ilişkin veriler genel olarak değerlendirildiğinde çiftçiliğin ve tarımın artık kırsal bölgelerde tasfiye olmakta olduğu, çiftçiliği meslek olarak tanımlamayanların oranının yüzde 10’ra düştüğünü, köylülerin tarım dışı faaliyet alanlarına yönelmekte olduğu görülmektedir. Bu durumun en önemli nedeni olarak yakıt, gübre, tohumluk yem, enerji ve işçilik gibi tarımsal girdi fiyatlarını oldukça yüksek olduğu, buna karşın tarımsal ürünlerinin fiyatlarının oldukça düşük olduğu belirtilmiştir. Bu durumun çözümü sadece tarımsal üretim stratejisini değiştirmek olabilir.”

3 havzada turizm faaliyetleri

Proje kapsamında Kozağaç-Göktepe, Turgut-Ortaköy ve Eşen havzasının kırsal turizme dayalı kırsal kalkınmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını kaydeden Muammer Tuna bu çalışmalar ışında üç bölgede ne tür turizmsel faaliyetlerin yapılabileceği konusunda veriler elde ettiklerini söyledi. Özellikle Kozağaç-Göktepe havzasında turizm anlamında birçok çalışmanı yapmanın mümkün olduğunu kaydeden Tuna, “Göktepe-Kozağaç havzası tarımsal çeşitliliği ve kültürel değerleri ile var olan potansiyellerine rağmen dışarıya göç veren bölgelerdir. Bu bölgede eskiden önemli bir ticaret merkezi olan ve nahiye statüsündeki bulunan Göktepe 10 köyün merkezi durumundaydı. Tavas, Yatağan, Milas güzergahında yol alan kervanların önemli duraklarından olan Göktepe, sosyal ve ekonomik hareketliliğin yaşandığı bir bölgeydi. Kozağaç ise Göktepe’den gelen kervan yolunun devamında yer almaktaydı. Kervan yolunun kullanıldığı dönemlerde Göktepe’nin nüfusunun 5 binler civarında olduğu bilinmektedir. Fakat develerle yapılan ticaret teknolojinin gelişmesi ile biçim değiştirmeye başladı. Motorlu araçlar ve yeni yolların yapımı develerin ve kervan yolu güzergahında yer alan köylerin öneminin azalmasına neden olmuştur. Son yıllarda bölgede baş gösteren göç dalgası ile Göktepe’nin nüfusunda ki azalış ciddi boyutlara ulaşmıştır. Yaklaşık 5 bin kişinin yaşamış olduğu Göktepe’nin 2015 TUİK verilerine göre nüfusu 423’tür. Bu nedenle bu bölgelerde turizm faaliyetlerini arttırmak amacıyla; yürüyüş rotaları belirlenerek fotoğrafçılık, doğa turizmi, oryantiring, kamp turizmi, mağara turizmi, Göktepe-Kozağaç Havzası kültür turizmi potansiyeli ve arkeoloji turizmi, inanç turizmi, gastronomi turizmi gibi aktiviteler yapılabilir” diye konuştu.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde başlayan çalıştay gün boyu düzenlenen diğer oturumlarla devam etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets