TOKİ De Rant Olur Mu? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

TOKİ De Rant Olur Mu?

Bu haber 08 Mart 2016 - 23:45 'de eklendi ve 20 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dünkü “Mimarlar Odası Nerede?” başlıklı yazımda, Eski Garaj Alanı’nda lüks konut üretimini İdare Mahkemesi’nde durduran Mimarlar Odası Muğla Şubesi’nin, dönemin Muğla Belediyesi’nin itirazına karşı davayı Danıştay’da da kazandığını belirtirken, Kadir Tamer arkadaşımızın “alanda Belediye Sarayı ve Büyükşehir Belediyesi tarafından dükkanlar yapılacağını, kalanının da meydan olarak düzenleneceğini” duyuran haberi karşısında tepki göstermiştim.

Menteşe Belediyesi’nin Basın Halkla İlişkiler görevlilerinden Mehmet Dahça bilgilerimin yanlış olduğunu söyledi. Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e haksız eleştiride bulunduğum için üzüldüm. Elbette yazılı açıklama gelince paylaşırız.

 

xx           xx           xx

Hafta başından beri insanda şaşkınlık yaratan haber başlıklarını ele alıyoruz. O başlıklardan biri de “İkinci Etap TOKİ ihale tarihi belli oluyor” şeklindeydi.

Dünkü “Eski Garaj Alanı” ile ilgili yazım üzerine arayanlar oldu. Birisi şöyle dedi:

Mimarların açtığı dava üzerine Muğla 1. İdare Mahkemesi dönemin Muğla Belediyesi’nin Eski Garaj Alanı’nda başlattığı inşaatı durdurmakla kalmayıp, ihalesini de iptal etmiş. Son kararı veren Danıştay yerel mahkemenin kararını ortadan kaldırmadığına göre, şimdi yüklenici firmaya teminatını, tazminatını kim ödeyecek? Muğla Büyükşehir Belediyesi mi, Menteşe Belediyesi mi? Burada bir kamu zararı söz konusu olacağına göre zararı kim karşılayacak?

Güzel soru. Aklıma gelmedi değil, ama unutmuşum…

Dün yazıma “Söz Mimarlar Odası’nın, Eski Garaj Alanı Halkındır Platformu’nun, ÇEKÜL’ün, Kent Konseyi’nin, GEZİ’cilerin…” diye noktalamıştım. “Görev zararı” konusunda da Menteşe Belediyesi’ne söz vermiş olalım…

 

xx           xx           xx

Buradan şaşırtıcı haber başlıklarından “Karabağlar Yaylası nefes alacak” başlığını ele alıp, dönemin Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün’ün veya kendisini yanıltan “kimse onlar” danışmanlarının ufuksuzluklarından, hukuksuzluklarından söz edip yola devam etmek yakışırdı, ama sonra da ele alabiliriz.

Bugün 2. Etap TOKİ Evleri’nin ihale tarihi belli oluyor. Biz de bugün TOKİ Evlerini ele alalım.

Peki ihale tarihi çok mu önemli?

Gazeteciler” geçen hafta “İkinci Etap TOKİ ihale tarihi belli oluyor” diye haber yaptıklarına göre önemli olmalı!

İsteyen istediği açıklamayı yapar, reklamın iyisi kötüsü de olmaz, ama her açıklama haber yapılır mı diye de sormak mümkün… Neyse şimdi sırası değil… İhale bugün yapılırsa yarınki gazetelerde “TOKİ Evleri ihalesi yapıldı” diye haber yapılırdı. Öyle de olur herhalde…

 

xx           xx           xx

Geçen hafta “İkinci Etap TOKİ ihale tarihi belli oluyor” başlığı ile yapılan haber özetle şöyleydi:

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, TOKİ Başkanı Ergün Turan’ı AK Parti Muğla Milletvekili Hasan Özyer, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte ziyaret etti. Görüşmede Küçük Sanayi Sitesi konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili dosya TOKİ Başkanı Ergün Turan’a sunuldu. Görüşmeyle ilgili değerlendirmede bulunan Milletvekili Öztürk, AK Parti Muğla Milletvekilleri olarak Muğla’ya yapılması planlanan Küçük Sanayi Sitesi konusunun takipçisi olacaklarına işaret ederek, “TOKİ Başkanımız Ergün Turan’la görüşmemizde Muğla’mızın Menteşe İlçesinde yapılacak olan TOKİ konutları da gündeme geldi. TOKİ Başkanımız ikinci etap TOKİ konutlarının ihalesinin yapılacağı tarihin önümüzdeki hafta Çarşamba günü belli olacağı bilgisini bizlerle paylaştı. Yapılacak konutlarla ilgili süreç daha sonra Muğlalı hemşerilerimizle paylaşılacak.

 

xx           xx           xx

Şimdi Küçük Sanayi Sitesi ile MUTSO Başkanı Bülent Karakuş’un ilişkisini kuramadınız tabi… Başkan Karakuş sadece Ticaret Odası değil, aynı zamanda Sanayi Odası BaşkanıYerkesik’te kurulması beklenen Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için Ankara’ya gitmiş ve sayın seçilmişimiz Nihat Öztürk’ün desteğini almış olabilir. Bizim gazeteciler de yanlış anlayıp “Küçük Sanayi Sitesi” diye yazmıştır!

Böyle bir şey yok tabi. Şaka…

Hem siz benim “Şaşırtıcı haber başlıkları” dediğime de bakmayın… Şaşılacak bir şey yok. Küçük Sanayi Sitesi, Muğla Eski Mezarlığı karşısındaki “Kentsel Dönüşüm Alanı” site… Dönemin Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün seneler önce bu sitenin Akçaova’ya taşınmasına karar vermişti. Aynı yerde Ticaret Odası ile birlikte “Fuar Alanı” planlamışlardı. “Yanlış planlama” denilmişti… Dinleyen de olmamıştı.

Rantın diyemeyeceğim, geç te olsa galiba yanlışın farkına vardılar. Küçük Sanayi Sitesi’ni şimdi Gülağzı Kavşağı’nda Hazine Arazisi’ne taşıyacaklar!

Gel de şimdi CHP’li belediyenin projesine “intikamcı yaklaşım” göstermeyip, kolaylaştırıcı olan Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ü alkışlama…

 

xx           xx           xx

Neyse biz “Küçük Sanayi Sitesi”ni “Karabağlar Yaylası nefes alacak” başlığının yanına koyup, konumuza dönelim.

Bugün 2. Etap TOKİ Evleri ihale tarihi belli olacak dedik.

Belli olsa ne olacak?

TOKİ 2. Etap için ihaleye çıkacak.

Çıksa ne olacak? Bugün belirlenen tarihte ihale yapılsa hemen inşaata başlanabilecek mi?

Şimdi bu satırları birileri cımbızlayıp, “Özcan Özgür 2. Etap TOKİ’ye karşı” diye spekülasyon yapacaktır. Sıkıntı yok. Yapıldığında parlamenter olmadığı gibi sorumluluğu da olmadığı halde “Birinci Etap TOKİ de yanlış yaptık” deyip, 2. Etap TOKİ’ye start veren ismin 23. Dönem Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden ve bu konuda en büyük destekçisinin de Özcan Özgür olduğunu bilen biliyor!

 

xx           xx           xx

O soruları neden soruyorum?

  1. Etap TOKİ Evleri, 1. Etap TOKİ Evleri’nin hemen yanındaki “dere yatağında” planlanmış. Sanırım kot farkından kat artışı sağlanmak istenmiş. Maliyetin düşürülmesi ve daha fazla evsiz dar gelirlinin ev sahibi yapılabilmesi için doğru düşünülmüş, ama Mimarlar Odası Muğla Şubesi’ne göre “yer seçimi” yanlış!

Hal böyle olunca Mimarlar Odası “olası bir felaketin önüne geçmek” adına yürütmenin durdurulması talebiyle Muğla İdare Mahkemesi’nde dava açmış.

Gerekçede, evlerin yapılacağı alanda deprem kuşağı bulunduğu, söz konusu alanın aktif dere yatağı olduğu; projeye göre aynı yerde öğrenci yurdu ve iş merkezi öngörüldüğü, ama buna göre yeşil alan ayrılmadığı gibi, nüfus olarak Bayır’dan büyük bir yerleşme için gösterilen su kaynağında su bulunmadığı belirtilmiş…

Bütün bu olumsuzluklarla ilgili Devletin kurumlarından teyit alınmış.

Deniliyor ki; TOKİ bütün bunlarla ilgili bir “çare” bulsa bile bölgenin “ağaçlandırma sahası” olarak işaretlenmiş olmasının aşılması zor. Aşılabilmesi için 1/100.000’lik Çevre Düzeni Planı’nın değiştirilmesi ve bunun yapılabilmesi için de en az 2 yıl gerekiyor!

O soruları sormamın nedeni anlaşıldı mı?

 

xx           xx           xx

Tabi ben TOKİ’nin o bölgede ısrarını anlayabilmiş değilim. 2. Etap konutlar mevcut TOKİ Evlerinin ötesindeki eski “Dinamit Deposu”nun olduğu yerde veya biraz daha ötede, AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci’nin “Arena Futbol Sahası” önerdiği yerde veya şimdi hangi akla hizmetse “Küçük Sanayi Sitesi” öngörülen Gülağzı Kavşağı’ndaki Hazine Arazisi’nde, olmadı Yaraş’taki “bozuk orman sahasında” da yapılabilirdi…

Merak etmeyin Yaraş’a Belediye Otobüsü seferi var. Yoksa da konur…

Bir de 2. Etap TOKİ Evleri ile ilgili “Tıp Fakültesi’nin yakınında rant alanı yaratılıyor” iddiaları var. Ben buna ihtimal vermiyorum, ama hala başvuruların alınmamış olması bu tür söylentilere neden oluyor! Söylenti çok…

TOKİ Evleri, Köyceğiz ile birlikte Bodrum ve Marmaris içinde planlanıyor ya, “Köyceğiz’de evsiz dar gelirli vardır, Bodrum’da, Marmaris’te evsiz dar geliri ne gezer. TOKİ Marmaris, Bodrum’u ticari alan mı görüyor. Bu evlere Suriyeli göçmenler mi yerleştirilecek?” şeklinde sorulara neden oluyor. Bir soruda ben sorayım;

AK Parti Marmaris İlçe Başkanı Hasan Engin bu tür söylentilerin kurbanı mı oldu?

Devam ederiz…

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets