20 yıl sonra yeniden Mavi Yolculuk - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

20 yıl sonra yeniden Mavi Yolculuk

Bu haber 08 Mart 2016 - 23:28 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.

20 yıl sonra yeniden Mavi Yolculuk (1)Bodrum’un efsane kültür olayı “Mavi Yolculuk” 20 yıl aradan sonra tekrar başlatılıyor.
Haber Merkezi
1950’lerde Azra Erhat, Sebahattin Eyüboğlu ve Cevat Şakir Kabaağaçlı (Halikarnas Balıkçısı) tarafından başlatılan ve kültür ağırlıklı bir gezi programı olan “Mavi Yolculuk”, deniz ve sahillerdeki kültürel zenginliğin kültürel zeminde keşfi ve yeniden üretilmesini dinlenme ve eğlenme olgularıyla yeniden gündeme getiriliyor.
Bu amaçla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde Mart ayının ilk haftasında Mavi Yolculuğu anlatan panel düzenlendi. Panele dinleyici olarak öğretim elemanları, konuya ilgi duyan vatandaşlar ve kalabalık bir öğrenci grubu katıldı.
1990’lara kadar süren gelenek, ticari bir şekle büründükten sonra kültürel bir organizasyon olma özelliğini kaybetmiş, çeşitli sivil toplum kuruluşlarından oluşan “Mavi Yolculuk Platformu”, 25-27 Ekim 2015 tarihlerinde geleneksel özellikleriyle Mavi Yolculuk’u yeniden başlatmanın ilk adımını atmıştı. 25-27 Ekim 2015 tarihinde gerçekleştirilen etkinliğe, Sönmez Taner’in daveti üzerine, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Metinbilim Topluluğu mensupları İbrahim Yardımcı, Murat Acar, Esranur Terlemez, Tolga Ağbaba, Ali Çin, Gözdenur Tokmak, Abdurrahim Kavak, Mehmet Çetin, Sevda Çiftçier, Yağmur Taşdelen, Fatma Yaşadır ve İremnur Terlemez katılmıştı.
Geziye katılanlardan Ali Çin, Esranur Telemez, Mehmet Çetin, Gözdenur Tokmak ve Sevda Çiftçier, Metinbilim Enstitüsü Derneği ve Metinbilim Topluluğunun Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde ortaklaşa düzenledikleri “Mavi Yolculuk” panelinde, “Mavi Yolculuk”u başlatanlar hakkında bilgiler vererek, Mavi Yolculuk’un Bodrum ve civarına bir turizm zenginliği kattığını anlattılar.
Başta Halikarnas Balıkçısı olmak üzere Azra Erhat ve Sebahattin Eyüboğlu’nun Mavi Yolculuk felsefesini oluşturmaları üzerinde duran konuşmacılar, katıldıkları gezi süresince, çevre duyarlılığına dikkat çekmek üzere, Bodrum civarındaki sahillerde çevre temizlikleri yaptıklarını; zamanlarının büyük bir kısmını Mavi Yolculuk konusunda söyleşilerle geçirdiklerini, 3 gün boyunca teknede kitap okuyup, Bodrum Denizciler Odası Meclis Başkanı Rüştü Tezcan’ın büyük ilgisiyle, eski günlerdekine benzeyen bir mavi yolculuk yaptıklarını belirttiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets