Muğla Zenginleşemiyor! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla Zenginleşemiyor!

Bu haber 07 Mart 2016 - 0:32 'de eklendi ve 24 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hani Zenginler Nerede?”… Geçen hafta cumartesi günü bu köşenin başlığı böyleydi. Cuma günü ise “Muğla Yoksullaşıyor Mu?” başlığı atmıştım. Peki, o yazılarımda sorularımın yanıtını alabildik mi? Ben aldım, ama vermedim. Sorular kadar yanıtları da sıkıntılıydı. Bu konuda kimi yerlerde “Yoğurt yiyeni karıştırma” derler, o hesap…

Yine de şu kadarını söyleyeyim; 2014’te en çok vergi verenlerin listelerinde Muğla il merkezi Menteşe’de en çok kira geliri vergisi ödeyenler en çok kurumlar ve gelir vergisi verenlerden daha çoklar. Yani yatırım ve istihdam yapmaktan uzak kira geliri zengini, pahalı bir il merkezinde yaşıyoruz.

Şu kadarını da söyleyeyim; 1. Etap TOKİ Evleri’ni Muğla’ya kazandıran dönemin 22. Dönem Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu şimdide kendisi il merkezinde imara açtığı alanda konut üretmeye devam ediyor.

Kira geliri zenginleri zenginliklerine zenginlik katıyorlar, ama Muğlalılar yoksullaşıyor. En azından 34 bin üniversite gencine sahip Muğla (Menteşe) zenginleşemiyor!

 

xx           xx           xx

Vergi Dairesi Başkanlığı’nın açıkladığı “En çok vergi verenlerde ilk 100 mükellef” listelerini okurken daha pek çok ipucu yakalamak mümkün.

Örneğin Kılıç Balıkçılık’ın uzun yıllar rekortmenler arasında yer alamamış olsa da 2014 Yılı Kurumlar Vergisi Şampiyonu olması, artık su ürünleri yetiştiricilerinin yıllarca yaşadıkları sorunları, engelleri aştıklarını, turizmci ve çevrecilerle kavgalarını geride bırakıp kendi işlerine bakmaya başladıklarını gösteriyor.

100’lük listeye baktığınızda ilk 100 firma içinde 15 su ürünleri ile ilgili firmanın 160 milyon TL matrah beyan ederek 32 milyon TL vergi ödemiş olduğunu veya ödeyeceğini görüyorsunuz. Kılıç Balıkçılık boşuna Kurumlar Vergisi Şampiyonu olmamış. 2014’te Su Ürünleri’nde kendini gösteren bir gelişme başlamış.

 

xx           xx           xx

Önceki yazılarımda mermercilik sektörünün Gelir Vergisi Rekortmenleri içinde bir temsilcisinin bulunmaması ve Kurumlar Vergisi Rekortmenlerinde de bir tek Yatağan’dan 4’ncü sırada Mikroman tarafından temsil edilmesi nedeniyle şu ifade de bulunmuştum:

Mermer yatağı Kavaklıdere’de tık yok. Koskoca Yatağan’dan Mikroman Maden A.Ş. çıkmış. Demek ki 2014 mermerciler için kötü bir yıl olmuş! Mermerciler için 2013’te kötü geçmiş olmalı…

Elbette geçmişte Su Ürünleri Yetiştiricilerinin olduğu gibi bugün halen Mermercilik Sektörünün de önemli sorunları var. Halen bir Organize Sanayi Bölgeleri yok. O nedenle mermercilere haksızlık etmiş olmayalım. Kurumlar Vergisi’nin en çok vergi verenlerinin sıralandığı 100 kişilik listesin 4. Sırasında Mikroman Maden A.Ş. yer alırken, tamamı Yatağan’dan 68. sırada Koçar Mermer ve 51. sırada Çobanlar Mermer ile 49. sırada Demircioğlu Mermer, 48. sırada Yatağan Yönfaş, 24. Sırada da Dumanlar Mermer’in yer aldığını paylaşalım.

Gelir Vergisi 100’lük listesinde de Yatağan’dan 18. sırada Necip Çarıkoğlu Kireçtaşı Kalker Ocakçılığı yer almış.

 

xx           xx           xx

Geçen cumartesi günü “Muğla Yoksullaşıyor Mu?” başlıklı yazımda Muğla’nın İl Merkezi Menteşe’nin Kurumlar Vergisi Rekortmenlerini paylaşırken, 100’lük listenin 20. sırasında yer alan Muğla Valiliği kuruluşu MUÇEV Turizm Ticaret Ltş.’yi fark edememiş atlamışım. Özür dilerim…

MUÇEV’in “matrahı” yani 2014 yılı kazancı 3.011.898.55 TL olarak beyan edilmiş. Bu kazanca 602.379.71 TL vergi tahakkuk ettirilmiş. Ancak bu vergi mahsup edilmiş. Nereye, kime, neden mahsup edilmiş anlayamadım. İktisat, işletme, muhasebe okuyanlar bilir. Okuduğumuzu sananlar varsa, benim matematiğimde kötüdür…

MUÇEV 30 Mart yerel seçiminin ardından kuruldu. Hemen Nisan ayında kurulup para kazanmaya başlamış olsa, sac böreği bile satan bir firma için 10 ayda 3.011.898.55 TL kazanç iyi para!

Ama muafiyeti mi var bilmiyorum, MUÇEV 100’lük listede vergi ödemeyecek görünüyor. Anlayamadım, okur-yazar cahillik zor… (!)

 

xx           xx           xx

Geçen hafta cumartesi gününün gazete başlıklarını da anlayamadım…

Vergi rekortmenlerine nokta koymuş değiliz. Hiç merak etmeyin, suyunun suyunu çıkarırız!

O anlayamadığım haber başlıkları “Beklesin” denecek gibi de değil… Bizim Hamle dahil, işte yerel gazetelerimizin başlıkları:

Marmaris AK Parti İlçe Başkanı Hasan Engin görevinden istifa etti

Marmaris’te oteller satılık

Karabağlar Yaylası nefes alacak

İkinci Etap TOKİ ihale tarihi belli oluyor

Başkan Gümüş Sözünü Tuttu

Şaşkınlık yaratıcı önemli başlıklar. O nedenle vergi muhabbetine nokta değil, noktalı virgül koyuyorum.

 

xx           xx           xx

AK Parti Marmaris İlçe Başkanlığından istifa Hasan Engin daha sonra DP (Demokrat Parti) olan DYP’de (Doğru Yol Partisi) Muğla İl Başkanlığını yapmıştı. Hasan Engin Marmarisliydi. Hazır bekliyormuş gibi (!) bir hafta içinde yerine atanan Osman Ülgen aslen Rizeli imiş… Sırada hangi ilçe var merak ediyorum. “Menteşe” diyenler var da…

Hasan Engin Marmaris’e yapılması planlanan TOKİ Evleri nedeniyle istifa etmiş. TOKİ Evleri Bodrum’da da yapılıyor. 2014 Vergi Rekortmenlerinin neredeyse yarısının çıktığı Bodrum’da demek ki hala “evsiz fakir fukara” var!

Beni en çok şaşırtan “İkinci Etap TOKİ ihale tarihi belli oluyor” başlığı oldu. Daha “evsiz dar gelirlilerin” başvuruları alınmadı, Muğla Mimarlar Odası’nın davası sonuçlanmadı “ihale tarihinin belli olmasının” haber değeri nedir anlayamadım.

İyisi mi bu TOKİ meselesini başka bir yazımda başlı başına masaya yatıralım.

 

xx           xx           xx

Muğla Mimarlar Odası’nın İkinci Etap TOKİ Evleri ile ilgili açtığı davadan odanın eski başkanlarından Mehmet Yenisu’dan haberdar oldum. Dava gerekçelerini Mimar Yenisu’dan dinlerken yanlış yer seçimi yapıldığını düşündüm. “Orada konut mu olur” demekten kendimi alamadım.

Mehmet Yenisu arkadaşım TOKİ’yi anlatırken, “Eski Garaj Alanı” ile ilgili Mimarlar Odası olarak açtıkları davayı kazandıklarını söyledi. “Mahkeme kararını bana gönderir misin?” dedim, “Tabi” dedi… Hala bekliyorum… (!)

Mehmet Yenisu arkadaşıma kızamam, Oda Başkanı değil…

Ama o davaları açan Mimarlar Odası ile bugünkü Mimarlar Odası aynı değil mi diye sorabilirim.

 

xx           xx           xx

Karabağlar Yaylası nefes alacak” başlığını görünce gerçekten şaşırdım. Aklıma ilk gelen 2014 Yılı Gelir Vergisi mükelleflerinde ilk 100 kişilik listede göremediğimiz 22. Dönem Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu ile 2014 Yılı Kurumlar Vergisi mükelleflerinde ilk 100 kişilik listede 46. sırada yer alan Muğla Kireç Sanayi A.Ş. oldu.

Sayın Terzibaşıoğlu Kireç Sanayi’nin dibinde ciddi sayıda konut üretti. Kireç Sanayi’nin kapatılması içinde ciddi ciddi mücadele başlattı. “Karabağlar Yaylası nefes alacak” başlığı ile ilgili de kendi kendime “Tamam. Seyfi abi Kireç Sanayi’yi halletti.” dedim.

Haberi okuyunca gördüm ki Seyfi abi halledememiş! Küçük Sanayi Sitesi’nin Akçaova’ya taşınmasından vazgeçilmiş. Gülağzı Kavşağı’na taşınacakmış. Bir meşrubat reklamında olduğu gibi, umarım bir anti konti yoktur…

Kireç Sanayi orada dururken Karabağlar Yaylası nasıl nefes alacak onu da çok merak ediyorum… Önce Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün “tuttuğu söze” bakalım. Yarın…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets