Kanuni’nin “Nokta Nokta Seferi” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Kanuni’nin “Nokta Nokta Seferi”

Bu haber 07 Mart 2016 - 23:33 'de eklendi ve 12 views kez görüntülendi.
Namık Açıkgöz
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

 Osmanlı imparatorluğunun kuruluşunun 700. Yılının kutlanacağı günler için, Marmaris’e bir Kanuni Sultan Süleyman heykeli dikmeyi teklif etmiştim. Üniversite, Vilayet, Marmaris Belediyesi ve Kaymakamlığı’nın ortaklaşa bir projesi olacaktı.

Marmaris Belediyesi ve Kaymakamlığının organizesi ile sivil toplum kuruluşlarının da görüşü alınarak heykelin dikileceği yer de kararlaştırıldı.

Heykelin yapılması için finansmanı zamanın valisi Cemil Serhatlı temin etti. Fuat Miras’ın finansmanı ile heykeli yaptırmak için düğmeye bastık. Çeşitli araştırmalardan sonra Gazi Üniversitesi Resim Bölümü’nden heykeltıraş Necmettin Yağcı ile anlaştık. Necmettin bey bize proje çizimlerini gösterdi. Birisinde karar kıldık ve derhal heykele başlandı. 1998 sonbaharında kalıp hazırdı ve döküme geçilecekti. Son defa kontroller yapıldıktan sonra döküme de karar verildi ve 1999 baharında döküm yapıldı.

Marmaris’te de hazırlıklar başladı. Heykel, Kanunî’nin 1522 yılında Rodos seferi için Marmaris’e geldiği 28 Temmuz günü kalenin deniz tarafındaki bir meydana dikilecekti. Meydan düzenlemesini de Menderes’in Millî Eğitim Bakanlarından Atıf Benderlioğlu’nun oğlu Reha Benderlioğlu yaptı.

Bütün hazırlıklar bitti. Bu arada yerel seçimler oldu ve Marmaris belediyesi CHP’ye geçti. Tam program ilan edilecek, taa başta, heykelin dikilmesi için olumlu görüş bildiren bizim Marmaris entel-dantelleri, “Yunanistan’a karşı fetihçi emelleri tahrik edeceği ve Yunanlı dostlarımızı üzeceği veya kızdıracağı” bahanesini öne sürdüler ve heykelin dikilmesine karşı çıktılar.

Lafı uzatmayalım…

Heykel dikilmedi. Yıllarca Marmaris Belediyesi’nin deposunda yan geldi yattı. (Espri yapmıyorum. Gazetece arkadaşlar, habere sıkıştıklarında, “yan gelip yatan Kanuni”den çok haber çıkardılar.)

2005’te, Beldibi Belediyesi’nin MHP’li başkanı heykeli Beldibi’ne diktiğini basında okumuştum. Kanuni’nin muhtemel ordugâh mahalli olduğu için, bence uygundu. Sevindim tabii.

Fakaaat!…

Birkaç yıl sonra gidip baktım. Heykel Belediye binasının önüne dikilmişti. Güzel!…

Keşke uzaktan bakıp döneymişim…

Merak işte…

Heykelin dibine giderek inceledim.

İncelemez olaydım!…

Kanunî’nin Marmaris’e gelişi çok güzel anlatılıyordu ama geliş amacı için aynen şöyle bir ifade yazıyordu: “28 Temmuz 1522 tarihinde ……. Seferi için 300 savaş gemisi, 400 yardımcı gemi ve 60.000 deniz askerinden oluşan Osmanlı donanmasıyla buluşmak üzere , emrindeki 100.000 askeri ile Belbaşı mevkiinden Beldibi’ne ulaşmıştır.” denmiş ve diğer cümlede “Sarı Ana’nın duasını alarak çıktığı …… seferinde” şeklinde bir ifade kullanılmış.

Zavallılığı ve garabeti görüyor musunuz? Bütün dünyanın bildiği “Rodos Seferi”nin adını tabelalara yazamayacak kadar korkak nesiller yetiştirmişiz.

Kanunî ile ilgili heykel, basit bir tarih kültürü vak’asıdır. “Onu hatırlatma, bunu anma, bundan çekin” psikolojisiyle pısırık bir millet olmuşuz. Elin oğlunun hiç de böyle bir marazî psikolojisi yok. Başta Yumanistan olmak üzere pek çok ülkede Osmanlı, Türkler ve Müslümanlar aleyhine heykeller, anıtlar, müze malzemeleri var. Onlara laf yok, bize gelince “Aman dostluğumuz zedelenmesin!..” Oh ne âlâ memleket!..

Atalarımız yüz binlerle sefere çıkmaya korkmuyorlar, bugün biz onların zaferinin adını yazmaya korkuyoruz. Yazıklar olsun bizi bu hale getirenlere!… Hatta yuh!…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets