Hedef, Marka Kent Olmak (II) - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Hedef, Marka Kent Olmak (II)

Bu haber 07 Mart 2016 - 23:30 'de eklendi ve 20 views kez görüntülendi.
Avatar
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Aynı başlığı taşıyan yazımın ilk bölümünde Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün basın mensuplarıyla birlikteliğinden dem vurdum.

Amaç, bir senelik süre içerisinde, projeler doğrultusunda gerçekleştirilen çalışmalardı.

Başkanlığa seçildiğinin ilk yılında olduğu gibi 2.ci senede ne gibi çalışmalar yapıldığını anlatırken, buruk bir mutluluk içindeydi.

Buruk diyorum.

İmkanlar elverdiği ölçüde hizmette var olmuşlardı.

“Geçen süreçte önce insan dedik ve projelerimizi bir bir hayata geçirdik” bağlamında küçümsenmeyecek çalışmalar yapılmasına karşın, içinde bir ukte olduğu aşikardı.

Keşke demek istiyordu.

Keşke, imkanlar daha bir elverseydi de çok daha büyük projelere imza atsaydık.

Başkanın ne tür beklentiler içerisinde olduğunu kestirmek için siyaset bilimcisi olmaya gerek yoktu.

***

Geçen süreçle ilgili açıklamalarını sürdüren Başkan Gümüş;

Menteşe Belediyesi olarak 96 işçimiz, 110 memurumuz ve 420 hizmet alımı işçimiz olmak üzere toplamda 626 personelimiz ile 66 mahallemize hizmet veriyoruz.

Hizmetlerin aksamadan yürütülmesi amacıyla Fen İşleri Müdürlüğümüzde kullanılmak üzere;

14 adet iş makinesi, 10 adet kamyon, 2 adet silindir, 1 adet kamyonet, 1 adet kapalı kasa araç, 2 adet minibüs, 2 motosiklet, 5 otomobil, 11 pikap, 2 su tankeri ve 15 traktör ile aynı mahallelerde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

İlk planda söz konusu makine parkının yeterli olduğu izlenimi doğabilir.

Buna karşın aynı makinelerle 66 mahalleye hizmet götürüleceği düşünülürse, mevcut araç ve gereçlerin yeterli olup olmadığı tartışılır.

Menteşe Belediyesinin geçen dönem içerisinde nerelerde hangi hizmetleri verdiğini baktığımızda öncelik, belediye iken mahalle statüsüne alınan yerleşim birimleri olduğu görülüyor.

Yerkesik, Bayır, Yeşilyurt ve Kafaca Mahallelerinde 8 kişiden oluşan ekipler, iş makineleri ve ekipmanları ile sürekli olarak hizmet veriyor.

Aynı hizmetlerden sağlık ocakları, okullar ve camiler öncelik alıyor.

Kuşkusuz bu hizmetlerin yürütülmesi, önce insan noktasından bakıldığında önemliydi.

Hal böyle iken, aynı kurumların bağlı olduğu bakanlıklardan talep edilen ödenekler, hiçbir zaman süresi içerisinde gönderilmediği gibi istenen miktarın oldukça altındaydı.

Buna karşın dikkat çeken, Menteşe Belediyesinin sürdürdüğü küçümsenmeyen hizmetler.

İlişkin olarak imkanlar sınırlı olmasına karşın aynı merkezlerde okunan mevlid, sünnet törenleri ve düğünler için çok amaçlı salonların inşa edilerek halkın hizmetine sunulması, kesinlikle rutin çalışmalar ve de sıradan bir anlayış değildi.

Bu düpedüz hizmet anlayışından kaynaklanan duyarlı bir yaklaşımdı.

Sonra sürdürülen bu çalışmalar, birkaç yerleşim merkeziyle sınırlı olmadığı gibi çeşitliydi.

Neler olduğunu baktığımızda, bazı eğitim kurumlarının bahçelerine basket sahaları, kantin ve kamelya yapımı, okul pencere ve kapı yapımı, parke taşı ve çevre düzenleme, su kanalı drenaj hattı ve yol açma işleri olmak üzere daha birçok kamu adına gerçekleştirilen çalışmalar olduğu görülür.

Aslında bu hizmetlerin birçoğu, belediye başkanlığının görevi değildi.

Buna karşın hizmette var olmaları, duyarlı yaklaşımdan başkası değildir.

Bakıp görüldü söz konusu okullar sıkıntı içerisinde. Sorunlar bir türlü giderilmiyor. Bari biz çözelim anlayışıyla hareket ediliyor.

***

Görüldüğü kadarıyla Menteşe Belediye Başkanlığının değişik alanlarda sürdürdüğü çalışmalar, sadece kırsal kesimleri kapsamıyordu.

Kent merkezinde konuşlanan birçok yerde ortaya çıkan sorunların giderilmesi için de aynı yaklaşım gösteriliyor.

Özellikle üniversite öğrencilerinin yoğun olarak yaşadığı Kötekli Mahallesinde yolların parke döşemesi olmak üzere her türlü bakımlarının yapılması.

Belediye bünyesinde konuşlanan ilgili birimlerin bir başka çalışması, kentin daha da güzelleştirilmesine yönelik.

Park ve Bahçeler Müdürlüğünün, mevsimlik çiçek yetiştirme ve dikimi çalışmaları, kuşkusuz her kesimin beğenisi kazanmaktadır.

Yanı sıra yeşil alanlar, parklar ve yeni çocuk oyun alanlarının oluşturulması.

Mevcut Akyol ve Nazım Hikmet Parklarının yeniden gözden geçirilmesi. Zira bu parkların mevcut konumu, vatandaşların serzenişlerine yol açmaktadır.

Bir başka önemli çalışma, geçmiş dönemlerin izlerini yansıtan tarihi değere haiz evlerin satın alınarak restorasyona tabi tutulmaları.

Menteşe Belediyesinin bir yaklaşımı daha var ki, gerçekten takdir etmemek elde değil.

Yıllardır yürürlükteki yasa gereği, özellikle kırsal kesimlerde ev ve benzeri müştemilat yapımında zorlanan vatandaşlara, plan-proje adına yardımcı olunması.

Keşke diyorum.

İmkalar elverseydi de Menteşe Belediyesinin gerçekleştirdiği hizmet ağı MARKA KENT adına daha geniş kitlelere kapsasaydı…

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets