Hani Zenginler nerede? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Hani Zenginler nerede?

Bu haber 04 Mart 2016 - 0:27 'de eklendi ve 181 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Akkuzu, çok sayıda engelli memur adayının beklediği 2016 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) başvurularını, müdürlük hizmet binasında almaya başladıklarını söyledi.

Telefonla arayıp sağ olsun hal hatır soran İl Müdürü Akkuzu Muğla’da başvuruların yetersizliğine dikkat çekerek, şöyle dedi:

ÖSYM tarafından 24 Nisan 2016 tarihinde saat 10.00’da 81 il merkezinde gerçekleştirilecek olan EKPSS’nin başvurularını 23 Şubat ta almaya başladık. 9 Mart ta sona erecek. Yüzde 40 ve üzeri rapora sahip engelli kardeşlerimiz bize ve Fethiye ile Milas’taki müdürlüklerimize başvuru yapabilirler

Duyanlar duymayanlara duyurabilir…

 

xx           xx           xx

Muğla Vergi Dairesi Başkanlığı’nın açıkladığı vergi rekortmenleri sıralaması pek çok yönüyle şaşırtıcı ve dikkat çekici… Dünkü yazımda da belirttiğim gibi Muğla İli Vergi Rekortmenleri listesinde yaptığım ilk iş Muğla’nın “tanınmış zenginlerini” aramak oldu.

Artık “Muğlalı bir zengin” olan Orhan Kılıç’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Kılıç Balıkçılık Kurumlar Vergisi’nde şampiyon olurken, Gelir Vergisi rekortmenlerinin içinde Gayri Menkul Sermaye İradı (G.M.S.İ.) başlığı altında rahmetli Dr. Fevzi Koçer’in eşi Afet Koçer’i gördüm.

Afet hanımla birlikte Koçer Apartmanın yönetimindeyiz. Adını vergi rekortmenleri içinde görebileceğim aklımın ucundan geçmezdi. Şaşırdım, ama saygı duydum…

Muğla’nın ünlü zenginlerinden bir başka isim göremedim. Ona da şaşırdım. Yoksa Muğla yoksullaşıyor mu?!

 

xx           xx           xx

Tabi rekortmenler arasında benim tanımadığım Muğla’nın ünlü zenginleri de olabilir… İlk 10’lar aşağıda. Bakın bakalım sizin tanıdığınız Muğla’nın zengin ünlülerinden belki vardır…

Kurumlar Vergisi rekortmenleri ve ödeyecekleri vergi;

Kılıç (Deniz) Ürünleri Ltş.15 milyon 121 bin TL. (Bodrum V.D.); Gümüşdoğa Su Ürünleri A.Ş. 8 milyon 918 bin TL. (Milas V.D.); Güllük Liman İşletmeleri A.Ş. 5 milyon 71 bin TL. (Milas V.D.); Mikroman Maden A.Ş, 4 milyon 28 bin TL. (Yatağan V.D.); Netsel (Marina)Turizm Yatırımları A.Ş,12 milyon 469 bin TL. (Marmaris V.D.); Marmaris Turizm A.Ş. 2 milyon 32 bin TL. (Marmaris V.D.); Ege Grup İnşaat A.Ş. 1 milyon 956 bin TL. (Bodrum V.D.); Belcekız Otelcilik ve Turizm A.Ş. 1 milyon 240 bin lira (Fethiye V.D.); Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.1 milyon TL. (Milas V.D.).

Gelir Vergisi rekortmenleri ve ödeyecekleri vergi;

Kendisi istemediği için birincinin kimliğini veremiyoruz. Merve Yerdelen Ellialtıoğlu (Yat işletmesi) 219.421.63 TL. (Bodrum V.D.); Münip Torun (İnşaat işleri) 88.221.58 TL. (Bodrum V.D.); Tiyatrocu, sunucu Alp Kırşan (Su oyunları işletmesi) 71.180.89 TL. (Bodrum V.D.); Mehmet Karabulut (konaklama) 194.754.67 TL. (Fethiye V.D.); Safa Begüm Yerdelen (Yat işletmesi) 212.856.26 TL. (Bodrum V.D.); Zeynep Fatma Deniz Olgun Akpınar (Kiralama işi) 49.515.69 TL. (Bodrum V.D.); Efsun Yazıcı (Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı) 36.471.70 TL. (Marmaris V.D.); Serkan Yazıcı (Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı) 34.943.80 TL. (Marmaris V.D.); Sinan Dayıoğlu (İnşaat işleri) 62.238.91 TL. (Bodrum V.D.)

 

xx           xx           xx

Bu listelerde benim en çok dikkatimi çeken 13 ilçemizde, özellikle turizm merkezlerimiz içinde Bodrum’un rekortmenlerle öne çıkması oldu. Kurumlar Vergisi’nde 2, Gelir Vergisi’nde 6 olmak üzere 8 rekortmenle Bodrum zirve yaptı.

Muğla’nın il olması üzerine “Menteşe” olarak adlandırılan il merkezinin adeta “Yokum” dediği rekortmenler listesinde Marmaris 4, Milas 3 Yatağan ve Fethiye’de 2’şer rekortmenle temsil edilmiş.

Gelir vergisinde birinci, yani şampiyon olup kimliğini gizleyen mükellef Muğla Vergi Dairesi’ne kayıtlı olsaydı bu il merkezi Menteşe’yi sevindirir miydi bilmiyorum. Kendisini gizleyen mükellef gerçekten Muğlalı olup, akraba, eş, dost borç istemeye gelir diye bu yolu tercih etmiş olabilir mi onu da bilemiyorum!

Ama ne yapalım böyle bir derdimiz varsa, GMSİ vergilendirmesinde ilk 10’a giren Özden Atasever, Afet Koçer ve Mehmet Acar ile teselli bulabiliriz… (!)

 

xx           xx           xx

GMSİ, Gayri Menkul Sermaye İradı anlamına geliyormuş.

Siz kira geliri ile yaşadıkları gibi, maalesef katma değer ve istihdam yaratan bir işe de sahip olamadıklarından, kira gelirlerini arttırabilmek için kiraya zam yapmakla yetinmeyip, yeni taşınmaza para yatırılması olarak ta anlayabilirsiniz…

Şimdi bu alanda ilk 10’a girenleri Vergi Dairesi sıralamasına göre paylaşalım;

Bodrum’dan Fatma Türkdoğan 97.619.13 TL; Muğla’dan (Menteşe) Özden Atasever 64.252.07 TL; Bodrum’dan Mehmet Deveci 64.074.85 TL; Fethiye’den Ali Hilmi Döğerli 60.302.30 TL; Muğla’dan Afet Koçer 48.635.19 TL; Bodrum’dan Mehmet Engin Olcay 78.353.19 TL; Bu sıradaki mükellef adının açıklanmasını istememiş. Muğla’dan Mehmet Acar 129.535.97 TL; Fethiye’den Mehmet Ali Soyupak 59.736.39 TL.

Son sıradaki mükellefte gizliliği tercih etmiş.

 

xx           xx           xx

Muğla’da gazetecilik nereye gidiyor anlamakta gerçekten zorlanıyor ve üzülüyorum.

Birkaç gün önceki yazılarımdan birinde meslektaşım Bekir Tosun’un mesleği bırakacağını belirtip “Keşke genç gazeteciler yetişse de Bekir Tosun bıraksa, ama ‘gazeteci’ de yetişmiyor işte…” şeklinde ifadem olmuştu.

İroni yaptığım anlaşılmamış. Bekir arkadaşımın telefonu hiç susmamış…

Dünkü ve bugünkü yazılarımı kaleme almaya çalışırken tüm yerel medyayı taradım. Bazılarında rekortmen mükelleflerin ilçesi, bazılarında tahakkuk eden vergiler yoktu. Belli ki ayrıntı verilmemiş ajans haberleriydi. Buna karşılık Bodrum, Fethiye, Milas, Marmaris ve Yatağan ilçelerinin ilk 10’u ile de karşılaştım. Menteşe’nin ilk 10’unu göremedim. Gazetelerin hepsinde ayrı ayrı Kurumlar, Gelir ve Kira Geliri vergilerinde rekortmenlerin ilk 10’ları “Rekortmenler açıklandı” diye verilirken kimsede ilk 100’ü de göremedik!

Ben de 100’lük listeyi Vergi Dairesi’nden aldım. İsteyen gazeteciye verebilirim! Unutmayalım, ajans “haber” verir, ayrıntı vermez. Ayrıntı gazetenin haber merkezinin işidir ve o işi gören gazete “farklı” olur…

Biliyorum şimdi “Menteşe’nin il 10’u nerede?” diyorsunuz. Yarın bu köşede…

 

xx           xx           xx

Vergi rekortmeni listelerinde dikkatimi çekenlerden biri de “noter” ve “eczaneler” yokluğu oldu. Eskiden gelir vergisinde ilk 100’ün yarıdan fazlası noter ve eczacı olurdu. Hatta rekortmenler noterlerden çıkardı. 2014’ün en çok vergi ödeyenlerinin açıklanan 100 ismi içinde eczacılar resmen buhar olmuş. Noterlerde kalmamış gibi.

100’lük listede Muğla il merkezinden eczacı olmadığı gibi bir tek noter kalmış!

Eskiden vergi rekortmenlerini haber yaparken “Noter ve eczacılar kayıt dışına çıkamadıkları için rekortmen oluyorlar” yorumunda bulunurduk. Şimdi “Buharlaştılar” başlığı yakışırdı. Altına da “KİT şampiyonluğu bitti. Yeni kral Kılıç Balıkçılık… İstanbul Sanayi Odası’nın yayımladığı Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında 2014 yılında 245. sıraya yükselmeyi başaran Kılıç (Balıkçılık) Deniz Ürünleri A.Ş. vergilendirmede de Muğla rekortmeni olurken, GELİ ilk 10’da buharlaştı, Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ listenin 10. Sırasında yer bulabildi” spotu yakışırdı.

Ben Vali Amir Çiçek’in “Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır, bereketlidir” dediği gibi Muğla’yı Türkiye’de vergi alanında 10’culuğa ve 20’liğe taşıyan başta şampiyon Kılıç Balıkçılık olmak üzere tüm mükelleflerimizi kutluyorum. Kazançları kutsal ve bereketli olsun…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets