İşte Gerçek Muğlalı; Kırşan! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

İşte Gerçek Muğlalı; Kırşan!

Bu haber 03 Mart 2016 - 9:02 'de eklendi ve 11 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Önceki günkü “Milletvekili Danışmanları” başlıklı yazıma seçilmişlerimizden şimdilik bir tepki gelmedi, ama CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir ’in danışmanı Fatma Genç ’ten düzeltme geldi.

Önceki günkü yazımda “Bu güne kadar Muğla’da milletvekillerimizin gerçek anlamda ‘basın danışmanı’ yoktu! Görüşmedik, tanıştırılmadık ama (Piril Bolelli imzalı haberler alıyoruz) galiba bir CHP Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, bir de şimdi AK Parti Milletvekili Nihat Öztürk’ün var. Meslektaşımız Kenan Gürbüz’ün ‘basın danışmanlığı’ yaptığı Milletvekili Öztürk ile Milletvekili Demir’i kutluyoruz…” demiştim. Aynı gün telefonla arayan sayın Fatma Genç, Milletvekili Demir’in danışmanı olduğunu söyledi. Biz eposta ile gelen haber ve açıklamaların sayın Piril Bolel’den geldiğini sanıyorduk. Meğer sayın Bolel görevi bırakalı 2 yıl olmuş. “Sayın Genç tanışmış olduk. Hoş geldiniz.” dedim.

Seçilmişlerimizin hiçbirisi danışmanlarını Muğla Basını ile tanıştırmış değil. Bunu Muğla Basını’na mı yoksa kendi danışmanlarına saygısızlıkları mı demeliyiz?

 

xx            xx            xx

Geçtiğimiz günlerde Muğla’da 2014 Yılı Gelirler, Kurumlar ve G. M. S. İ. Vergisi rekortmenleri Muğla Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından açıklandı. Açıklama pek çok yönden şaşırtıcı ve dikkat çekici.

Önce 2014’ün şampiyonları neden 2016’da açıklanıyor? Sorunun yanıtına şaşıracaksınız… Vergi mükellefi 2014 yılı kazancını Vergi Dairesi’ne 2015 yılında beyan ettiği, bildirdiği için. Bunun nedenini bilmiyoruz, ama bu yılın müstakbel şampiyonlarını da 2018’de öğrenebileceğiz…

Ödül töreni Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılmış. Yıllar öncesi Muğla Ticaret Odası ev sahipliğinde gece düzenlenirdi. O daha mı iyi olurdu bilmiyorum… Mükellefler eşleri ile gelirlerdi. Milletvekilleri gelir, konuşmalar yapılır, davetliler dans bile yaparlar, tören sosyal bir aktiviteye dönüşürdü…

Ödül olarak Oda’nın yaptırdığı plaketler verilirdi. 2014’ün şampiyonlarına Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın imzaladığı teşekkür belgeleri verilmiş.

 

xx            xx            xx

Törene Vali Amir Çiçek ile birlikte Muğla Büyükşehir Başkanı Osman Gürün, İl Garnizon Komutan Vekili Selahattin Özenli, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, MenteşeDalaman, DatçaMilas belediye başkanları, kamu kurum müdürleri ve mükellefler katılmış. Öteki başkanlar ve milletvekilleri her neyse de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nın temsil edilmemiş olması ise eksiklik olmuş.

Birisinin olumsuz ya da olumlu bir fiili karşısında “Bu sana yol, su, elektrik olarak döner” deriz. Törende konuşan Vali Amir Çiçek te o hesap, vergi mükelleflerinin ödedikleri vergilerin yine kendilerine döndüğünü açıklamış. Vali Çiçek, “Eğitim, altyapı, içtiğimiz su, sağlık, kültür ve turizm gibi devletin yapması gereken yatırımların parası vergilerden sağlanıyor. Kazancın kutsal ve bereketli olmasını isteriz. Kazanılan paranın vergisi kaçırılırsa o kazanç kutsal değildir. Kimseye yaramaz ve bereketi de kalmaz.” derken, Muğla Vergi Dairesi Başkanı Hüseyin Bayar da “Verginin eşitlik ilkesi, ödeme gücü ilkesinden hareketle vergi adaletinin sağlanması gelişmiş ülkelerin temel hedefleridir” demiş.

İşte bu sözler üzerine insan şampiyonları ve Muğla’nın zenginlerini merak ediyor…

 

xx            xx            xx

Benim için “Muğla” ve “Muğlalı” konusunda şoven olduğum söylenir. Doğrudur.

Ancak bazı çevrelerin ve kişilerin anlamak istediği ve anlattığı gibi bir şovenlik te değil bu…

Bu köşede “Bizim için Muğlalı nüfus cüzdanında ‘Muğla doğumlu’ yazan değil, Muğla için bir çivi çakan, bir damla ter akıtan, Muğla için düşünendir” diye kaç kere yazdım bilmiyorum.

Anlaşılıncaya kadar yazmaya; en azından CHP, AK Parti ve MHP İl BaşkanlarıMuğlalı” oluncaya kadar yazmaya devam edeceğim…

Onca zamandır “Ter akıtan, çivi çakan, düşünen” diye ifade ettiğimiz “Muğlalı” tanımlamamız Acun Medya’nın önde gelen isimlerinden Alp Kırşan ile ete kemiğe büründü…

 

xx            xx            xx

Muğla Vergi Dairesi Başkanlığı’ndan verilen bilgilere göre Muğla’da 2014 Vergilendirme Dönemi yıllık gelir vergisi rekortmenliği sıralamasında Bodrum’da Su Sporları İşletmesi olan Alp Kırşan 1 milyon 25 bin 59 TL matrah ve 351 bin 530 TL tahakkuk eden vergiyle 4.sırada yer almış.

Gel de şimdi Muğla’da kaç Su Sporları İşletmesi var ve bunlar para kazanamıyorlar mı, diye sorma… Üstelik damacana su satanları ilk 10 da göremiyoruz, su sporu yaptıran 4. Sıradan vergi şampiyonu oluyor!

Neyse konuyu dağıtmayalım…

Alp Kırşan’ı 351 bin 530 lira değil, 1 lira vergi verse bile kutluyorum.

Mükelleflere şöyle bir baktım, NETSEL Marmaris dışında önde gelen turizm işletmelerinin hiç biri yok. Büyük bölümü İstanbul olmak üzere hepsi Muğla dışındaki vergi dairelerine kayıtlı…

Alp Kırşan da gelmiş Bodrum Vergi Dairesi’ne kaydolmuş… İşte Muğlalı…

 

xx            xx            xx

Kurumlar Vergisi’nde 9 bin 185 mükellef ve 132.695.364.75 TL ödenecek vergiyle 20. sırada; Gelirler Vergisi’nde ise 33 bin 563 mükellefi bulunan Muğla, 536.791.726.37 matrah ve 128.781.592.21 TL tahakkuk eden vergisiyle Türkiye’de 10. Sırada yerini almış bulunuyor. Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

Nasıl 2014’ün şampiyonları ödülü hak ediyorsa, o ödüllere neden olan vergilerin üretildiği bu topraklarda bir ödülü hak ediyor! Muğla’nın ödülü ise Ankara’dan gelecek hak edilmiş yatırımlar olacaktır…

Siyaset artık Muğla’nın sadece verdiği oya değil, verdiği vergiye de bakmalıdır!

Ki Muğla’dan Genel Bütçe’ye aktarılan vergi gelirinin yarısından fazlasının Muğla’da turizm yapanlar tarafından başta İstanbul olmak üzere Muğla dışındaki vergi dairelerine yatırılıyor.

Muğla gerçekten altın yumurtlayan bir tavuk… Eğer Ankara tarafından tavuğa hak ettiği ihtimam gösterilirse çift sarılı da yumurtlar!

 

xx            xx            xx

Yazımın başında Muğla Vergi Dairesi Başkanlığı’nın açıkladığı vergi rekortmenleri sıralamasının pek çok yönden şaşırtıcı ve dikkat çekici olduğunu söyledim.

İstanbul Sanayi Odası’nın yayımladığı Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında 2014 yılında 245. sıraya yükselmeyi başaran Kılıç (Balıkçılık) Deniz Ürünleri A.Ş. vergilendirmede de Muğla rekortmeni olmuş.

Kılıç’ın Muğla’da vergi rekortmeni olması şaşırtıcı değil. Zaten kaç yıldır rekortmenlerin içinde yer almakta, ama ilk kez bu sene liste başı, yani şampiyon oldu. Bu da şaşırtıcı değil…

Şaşırtıcı olan senelerdir Kurumlar Vergisinde liste başı olan GELİ ilk 10’da buharlaşırken, Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’nin listenin 10. Sırasında yer almış olması.

Şaşırtıcı nokta çok, yarın ele alırız.

 

xx            xx            xx

Yazıma noktayı koyarken Hamle Yönetim Kurulu’na buradan öneride bulunmak istiyorum. Hamle’nin 40. Kuruluş Yıl Dönümünde konuşuldu. Geçen sene genel seçim nedeniyle spekülasyona açık olduğu için yapılamayan “Yılın EN’leri” ödüllendirmesi bu sene yapılıyor. “Yılın İş Adamı” mı, “Yılın Hemşerisi” mi, ne olursa Alp Kırşan’ı Yılın EN’lerine öneriyorum…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets