Termik Santralde kurtarma tatbikatı nefes kesti - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Termik Santralde kurtarma tatbikatı nefes kesti

Bu haber 08 Ekim 2015 - 22:45 'de eklendi ve 25 views kez görüntülendi.

TERMİK SANTRALDE KURTARMA TATBİKATI NEFES KESTİ YATAĞAN TERMİK SANTRALİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN İL SAĞLIK AFET VE ACİL DURUM PLANLARI (İL-SAP) TATBİKATINA 260 PERSONEL KATILDI TATBİKATA MUĞLA UMKE’NİN YANI SIRA AYDIN, DENİZLİ VE MUĞLA’NIN KARDEŞ UMKE EKİBİ ELAZIĞ UMKE DE KATILDI TATBİKATTA GAZ SIKIŞMASI SONUCU YAŞANAN PATLAMA VE YANGINDA MAHSUR KALAN PERSONEL İLGİLİ BİRİMLER TARAFINDAN KURTARILDIYatağan Termik Santrali’nde gerçekleştirilen İl Sağlık Afet ve Acil Durum Planları (İL-SAP) tatbikatına 260 personel katıldı. Tatbikatta gaz sıkışması sonucu yaşanan patlama ve yangında mahsur kalan personel ilgili birimler tarafından kurtarıldı.
Hüseyin Kocabıyık
Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Termik Santral’de İl Sağlık Müdürlüğü’nün koordinesinde gerçekleştirilen kurtarma tatbikatı nefesleri kesti.
İl Sağlık Afet ve Acil Durum Planları (İL-SAP) yönergesi kapsamında gerçekleştirilen tatbikata Emniyet, Jandarma, AFAD, UMKE, İtfaiye, AKUT, Muğla 911 Arama Kurtarma Derneği, Kızılay gibi 16 ayrı resmi kurumdan 260 personel katıldı. Tatbikata Aydın, Denizli ve Muğla UMKE’nin kardeş ekibi Elazığ Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekibi katıldı.
Tatbikatı Muğla Valisi Amir Çiçek, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Yavuz Özfidan, Yatağan Kaymakamı Gökay Özkan, İl emniyet müdürü Hakan Çetinkaya, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Rıza Murat Himoğlu, Halk Sağlı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan ve Muğla Büyükşehir belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Raşit Çöl de izledi.
Senaryo gereği Yatağan Termik Santrali Baca gazı arıtma tesislerinde fuel-oil sıkışması sonrası meydana gelen patlama ile birlikte yangın çıktı. Santral personelinin kurtarılması için kriz masasından ekipler yönlendirilirken 40-50 metre yükseklikteki binadan yaralılar sedye ile merdiven ve iplerle aşağı indirildi. Santralde meydana gelen patlama ve yangından 67 personelin etkilediği, 35’inin ağır yaralı, 4’ünün hafif yaralı, 20’sinin ayakta tedavi edilir durumda olduğu ve 8 işçinin de hayatını kaybettiği senaryoda tatbikata katılan ekiplerin uyumları dikkat çekti.
Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, Sağlık Bakanlığının İl Sağlık Afet ve Acil Durum Planı (İL-SAP) Yönergesi çerçevesinde ve Muğla afet ve olağan dışı durumlara karşı hazırlık kapsamında Yatağan Termik Santrali’nde tatbikat gerçekleştirildiğini söyledi. Tekin, “Kurumlar arası koordinasyon ve işbirliği ile ilimizin malzeme envanterin tespiti ve personelin afet ve olağan dışı durumlara karşı etkin müdahale kapasitesinin arttırılması amacıyla tatbikat gerçekleştirildi. Bu tür tatbikatları gerçekleştirmekteki amacımız afet durumunda sağlık afet planı kapsamında ortak görev alan kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyon ve işbirliğinin arttırılmasıdır. Bu tatbikatlardaki hedefimiz personelimizin bilgi, beceri, deneyim ve eğitim seviyelerinin arttırılmasını hedefliyoruz. Bu sayede, acil afet ve olağan dışı durumlarda uygulanacak etkin tıbbi müdahale ile olası can kayıplarını ve sakatlıkları en aza indirmek istiyoruz” dedi.
Tatbikatı izleyen Muğla Valisi Amir Çiçek tatbikat sonrası tatbikata katılan tüm personeli kutladı. Vali Çiçek, “Kurumlarımızın böyle bir afette koordineli çalışması bizim için çok önemli. Bu tür vakaların meydana gelmesinde işbirliği ve koordineli çalışmak can ve mal kaybını en aza indirir. Bugün gerçekleştirilen tatbikatta uyum ve işbirliği çok iyiydi. Temennimiz bu gün burada ortaya koyulan senaryonun gerçekte yaşanmaması” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets