Kurban Bayramı ve Adaylar - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Kurban Bayramı ve Adaylar

Bu haber 29 Eylül 2015 - 0:31 'de eklendi ve 25 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Öğretmenevi’nde yapılan Kurban Bayramı bayramlaşması oldukça ilginçti.

Tokalaştık, et yedik dağıldık!

Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi bu bayramlaşmada da Vali, Belediye Başkanı ve milletvekilleri konuşma yapmadılar.

Alışmışız. İnsan vekillerinden bir şeyler duymak, Ankara havası solumak istiyor.

Milas’tan 25. Dönem Muğla Milletvekili seçilen Hasan Kökten neler söylerdi çok merak ediyordum. Malum AK Parti kurmayları kendisini 1 Kasım Tekrar Genel Seçimi için aday göstermediler. Bunda 7 Haziran Genel Seçiminde AK Parti oylarında gerileme yaşanmış olmasının etkisi oldu mu bilmiyoruz.

Hasan Kökten’in yerine getirilen eski İl Başkanlarından Nihat Öztürk ile AK Parti Muğla’da oylarını toparlayabilir mi bilmiyoruz.

Yoksa AK Parti Muğla’da pirince heves ederken evdeki bulgurdan da olur mu?

 

Xx          xx           xx

Geçmiş bayramlardan birinde dönemin MHP’li Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun yaptığı konuşma ile ortalığı yıkmıştı. Bir seferinde de dönemin CHP’li Muğla Milletvekili Prof. Dr. Gürol Ergin hem konuşması, hem de aldığı alkış ile ortalığı dağıtmıştı.

Bir başka bayramlaşmada da dönemin İl Müftüsü yaptığı konuşma ile iktidar milletvekillerini rahatsız etmiş, yine dönemin Valisi sıkıntıyı gidermeye çalışmıştı!

Daha sonra il müftüsünün tayini o konuşmaya bağlanmıştı…

Siyasilerin konuşmaları muhalefet milletvekillerinin konuşmalarından rahatsız olundu da o yüzden mi o güzel gelenekten vazgeçildi bilmiyoruz. Bildiğimiz, konuşmalar yapılıp benzer durumlar yaşansa AK Parti Milletvekili Hasan Özyer kimsenin altında kalmazdı!

 

Xx          xx           xx

DYP’liler ve DP’liler ilk kez bu sene Ramazan Bayramı’nda olmadıkları gibi Kurban Bayramı’nda da yoktular.

Bu anlaşılabilir. Eskisi gibi siyaset sahnesinde de yoklar!

Peki ya MHP?

Bu bayramlaşma da herkesin gözleri MHP’lileri aradı. İl Başkanları da, milletvekilleri de yoktu. Oysa ben MHP’nin yeni ikinci sıra adayları Asım Başaran’ı görücüye çıkarmalarını beklemiştim.

Belki de öyle bayramlaşma da filan geçirecek zamanları yoktur. Kim bilir belki de milletvekilleri konuşmuyor diye gelmemişlerdir!

 

Xx          xx           xx

Doğrusu “Allah Layığımızı Versin” başlıklı, 23.09.2015 tarihli yazımda da belirttiğim gibi bazı siyasilerin bayramlaşmaya gelip gelmeyeceklerini merak etmiştim. O yazımda, Ramazan Bayramı bayramlaşmasını anımsatarak Ramazan Bayramı bayramlaşmasının fotoğrafının Kurban Bayramı bayramlaşmasında da yaşanıp yaşanmayacağı merakımı dile getirmiştim.

Beklediğim gibi oldu. Beni şaşırtmadılar.

Sadece MHP’liler şaşırttı!

 

Xx          xx           xx

 

Kurban Bayramı bayramlaşmasına AK Parti Milletvekillerinden Hasan Özyer gelirken, 2. sıradaki kısa devre milletvekili Hasan Kökten gelmedi. Buna karşılık AK Parti’nin 2. Sıra Milletvekili Adayı Nihat Öztürk beraberinde geçenlerde sosyal medyada partisinin yine Öğretmenevi’nde yapılan aday tanıtım toplantısına davet edilmemiş olmaktan yakınan Yusuf Kayacık olduğu halde kalabalık bir topluluk ile girdi.

CHP Milletvekillerinden Prof. Dr. Nurettin Demir Ramazan Bayramı’nda olmadığı gibi bu bayramda da yoktu.

Öteki iki milletvekili Ömer Süha Aldan ve Akın Üstündağ beraberlerinde Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş olduğu halde oldukça kalabalık bir toplulukla geldiler.

Elbette CHP’nin 4. Sıra adayı Burak Erbay’da gelmişti…

Tabi unutmadan belirtelim, AK Parti’nin aday adayları Elvan Göçer ve Yelda Gökcan ile CHP’nin aday adaylarından Süleyman Girgin’de oradaydılar.

O gün orada adeta karşılıklı gövde gösterisi yaşandı!

 

Xx          xx           xx

Karşılıklı bir başka gövde gösterisi sanki muhtarlar arasında yaşanıyordu…

Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Arık ve Muğla İli Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Gümüş arasında…

Bayramlaşmada Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin de temsilcisi yoktu. Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan oradaydı.

Bu gazetecilerin, muhtarların ayrı ayrı halleri ne olacak bilemiyorum!

Tabi Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin hiç temsilcisi yok da değildi. Halil Eğriboyun vardı. Gazeteciler Federasyonu İstişare Kurulu Üyesi Halil Eğriboyun ile MUTSO Başkanı Bülent Karakuş rakipsiz pehlivanlar gibi kendi başlarına Öğretmenevi salonunun orta yerinde dolanıyorlardı…

Galiba öteki sivil toplum örgütlerinin (Maden İş Sendikası Başkanını saymazsak) ve meslek odalarının temsilcileri de yoktu!

Bugüne kadar hiç görülmemişçesine resmi giysili rütbeli askerler oldukça kalabalıktı…

 

Xx          xx           xx

Evet, Muğla Öğretmenevi Salonu’nda yapılan bayramlaşma oldukça ilginçti.

Salona girdiğimizde üzerlerine baklava tabakları konmuş masalarla karşılaştık. Etin üzerine iyi gidebilirdi. Bayramlaşmaya gelenlerin çoğu başka ikram yok düşüncesi içinde baklavaları yediler. Daha sonra gelen pilav ve kurban kavurmasını baklava üstüne nasıl yediler bilmiyorum…

Önceki Bayramlaşmalarda meşrubat, çay ikramı da yapılırdı. Bu bayramlaşmada bir bardak çay da çok görülmüş. Acaba tasarruf tedbirlerimi uygulanıyor?!

MHP’liler gelmediğinden mi, daire müdürleri icabet etmediğinden mi, siyasiler konuşmadığından mı, yoksa son yıllarda olduğu gibi Kurşunlu Camii yanındaki havuzlu parkta yapılmadığından mı ne sönük bir bayramlaşma oldu.

Korkarım pek çok güzel şey gibi bu güzel gelenekte avuçlarımızın arasından kayıp gidecek!

 

Xx          xx           xx

Bu şehrin bakanları, milletvekilleri nerede?

Uzun yıllar bayramlaşmalarda hiçbirini görebilmiş değiliz.

Ama çağrıldıklarını da sanmıyorum. Oysa Valilik ve Büyükşehir Belediye Başkanlığınca belli bir saygı ve nezaket çerçevesinde davet edilmiş olsalar gelirler diye umuyorum…

Yaşayan son senatörümüz İlyas Karaöz’ü, yaşayan Muğlalı son bakanımız Erman Şahin’i, öteki Muğla eski milletvekillerini, son İl Genel Meclisi Üyelerimizi hep birlikte görmeyi kim istemez?

Onların dünden bugüne ne diyeceklerini, bu güne dair tespitlerini merak edeniniz yok mu?

Xx          xx           xx

Dünden bugüne, bugünden yarına köprüleri kuramaz, gelenekleri yıkar, ritüellerimizi yok edersek geleceğimiz olabilir mi?

Gelecek bayramlara bugünden hazırlanılmalı. Ne dersiniz?

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets