Hüzünlü Bir Kurban Bayramı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Hüzünlü Bir Kurban Bayramı

Bu haber 23 Eylül 2015 - 0:00 'de eklendi ve 34 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Her sene Muğla Valiliği ev sahipliğinde yapılan Ramazan Bayramı kutlamaları bu sene Öğretmenevi bahçesinde yapıldı. Kurban Bayramı kutlamaları da yarın Öğretmenevinde yapılacak.

Bu gün Kurban Bayramı arifesi…

Yarın Kurban Bayramı.

Muğla il merkezinde arife günü Büyükşehir Belediyesi otobüsleri yurttaşları eski ve yeni şehir mezarlıklarına taşımıştı. Ancak öteki ilçelerimizde böyle bir hizmet gerçekleştirilmemiş ve tepkilere neden olmuştu.

Bakalım tepkiler bir işe yaradı mı?

xx        xx        xx

Ramazan Bayramı kutlamaları Öğretmenevi’nin bahçesinde yapılmıştı.

Keyifli bir kutlama olmuştu.

Bayram kutlamalarında eskiden biri muhalefetten, biri iktidardan en çok iki milletvekili olurdu. Muğla’nın 6 milletvekilinden üçünü bir arada görmek enderdir. Hiç birinin gelmediği bayramları da gördük!

Bu Ramazan Bayramı bereketliydi.

Vali Amir Çiçek ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile birlikte milletvekilleri; AK Parti’den Hasan Özyer ve Hasan Kökten, CHP’den Ömer Süha Aldan ve Akın Üstündağ, MHP’den Mehmet Erdoğan Muğlalılarla bayramlaşmışlardı.

Keyifli olmuştu.

xx        xx        xx

CHP’de ve MHP’de 7 Haziran’da seçilmiş olan milletvekilleri yerlerini koruyorlar.

AK Partili Hasan Kökten yerini koruyamadı.

1 Kasım Tekrar Genel Seçiminde Hasan Özyer partisinin yine liste başı adayı. Çiçeği burnunda milletvekili Hasan Kökten ise liste dışı kaldı.

İnsan evladı “Ne oldum?” değil, “Ne olacağım?” demeli!

Kimin aklına gelirdi, Hasan Kökten gidecek, Nihat Öztürk gelecek…

Geldi…

Bakalım yarın bayramlaşmaya hangisi gelecek? Hasan kökten mi, müstakbel milletvekili Nihat Öztürk’mü? Yoksa her ikisi de mi?

xx        xx        xx

Ramazan Bayramı bayramlaşmasında sadece milletvekilleri değil, seçilememiş milletvekili adayları da vardı. Doğrusu bu her zaman olmazdı.

O günlerde umutsuz koalisyon görüşmeleri devam ediyordu. Seçimin tekrarı ağır basıyordu. Belki de bu yüzden ilk bir bayramlaşmada adaylar vardı. Bakalım liste dışı kalmış adayları yeniden görebilecek miyiz?

AK Parti’deki liste değişikliği 1 Kasım Tekrar Genel Seçimine 7 Haziran listesi ile gidecek olan CHP’lilerle, listenin ikinci sırasına Asım Başaran’ı getiren MHP’liler coşku içindeler. Bakalım bu coşku adaylara da yansırda CHP’nin 4. sırasındaki Burak Erbay ile MHP’nin 2. sırasındaki Asım Başaran da “milletvekili edasıyla” kutlamada hazır bulunurlar mı?

Eğer AK Parti’den Nihat Öztürk bulunursa, onlar neden bulunmasınlar ki?

xx        xx        xx

Gerçekten öyle görünüyor ki yarın Muğla Öğretmenevi’nin bahçesinde keyifli bir bayramlaşma yaşanacak. Yine de Ramazan Bayramı’nın keyfi bu Kurban Bayramı’nda olmayacak. Uzun bir aradan sonra hüzünlü bir Kurban Bayramı kutlaması olacak bu…

Neredeyse Ramazan Bayramı’ndan beri şehit kurban veriyoruz!

İki bayram arasında ne oldu, ne değişti, herkes bunu anlamaya çalışıyor. İnşallah 1 Kasım Tekrar Genel Seçimi’nden alınacak sonuç, bu topraklarda bir daha Kurban Bayramı dışında kan akıtılmasının; kardeşkanının akmamasının yolunu açar…

xx        xx        xx

Herkes kurban kesmek zorunda değil. Ama “inanlar” halleri vakitleri yerinde ise kurban kesmek zorundalar. Bu Allah’a yakın olmanın bir yolu bu… Her haltı yedikten sonra kurban kesip Allah’a ne kadar yakın olunabilir, o da ayrı bir konu!

Sadece İslam’da değil, tüm semavi dinlerde kurban vardır. Allah buyruğu Kuran’da şöyle yer alır:

Rabb’in için namaz kıl, kurban kes.” (Kevser: 2)

xx        xx        xx

Bundan 23 gün önce 1 Eylül idi… Dünya Barış Günü…

Bundan 10 gün sonra da 4 Ekim… Hayvan Hakları Günü…

Geçen sene Kurban Bayramı’nın ilk günü ile 4 Ekim Hayvan Hakları Günü denk gelmişti!

Hayvan Hakları Günü’nde kurban kesmiştik.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde de bu topraklarda “insan kanı” akıtıldı.

Umarım siyaset bir yolunu bulur da bu Kurban Bayramı’nda Kurban kanından başka bir kan akıtılmaz…

xx        xx        xx

Evet, yarın Kurban Bayramı

İnananlar dini vecibelerini yerine getirip kurbanlarını kesecekler, ama buldukları hayvanı kesmeyecekler. Katliama girişmeyecekler. Kurban edilecek hayvanlar belirlenmiş; deve, sığır (inek, öküz, manda) ve davar (koyun, keçi) kesilebilir.

Onların da erkeklerinin kesilmesi uygun görülür. Eğer herkes dişileri keserse o hayvanın nesli ortadan kalkar! Ayrıca Allah Kuran’da “Rabb’in için namaz kıl, kurban kes.” (Kevser: 2) derken, şöyle de buyurmuştur:

Boğazlanan kurbanlık hayvanların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşmaz. Allah’a ulaşacak olan sizin takvânızdır.” (Hacc: 37)

xx        xx        xx

Yani bütün semavi dinler gibi İslam’da kurban ve kurbanın sevabı var, ama başta kurbanlık olmak üzere hayvana eziyetin, ihtiyaçtan fazla avlanmanın da günahı var!

Ki Allah Kuran’da yine Hacc: 37’de de şöyle buyuruyor:

Boğazlanan Kurbanlık Hayvanların Ne Etleri Ne de Kanları Allah’a Ulaşmaz. Allah’a Ulaşacak Olan Sizin Takvânızdır.

Ki takvâ sahibi olanlar terör örgütü IŞİD gibi kelle kesmeyeceği gibi, ne insan haklarını ne de hayvan haklarını çiğneyebilir…

xx        xx        xx

Ramazan Bayramı Muğla’da çifte bayrama yol açmıştı.

Neredeyse yüzde yüz doluluğun yaşandığı turizm merkezlerimizde herkesin yüzü gülmüştü.

Ramazan Ayı’nın eksisi Ramazan Bayramı ile kapanmakla kalmayıp artıya geçilmişti…

Ancak bu sene sıkıntılı bir turizm sezonu geçirildiği de ortada.

Hükümet, Muğla’dan yükselen sese kulak verdi. Yerli turist açısından turizm sezonu okulların açılması ile bitmedi. Okullar açılmadı…

Umarım Kurban Bayramı turizmcinin yaralarını saramasa da yaralara bir merhem olur.

xx        xx        xx

Bu arada Kurban Bayramı tatili de neredeyse 10 güne çıktı. Tatilciler geçen Cuma’dan Güney Ege’ye, Muğla kıyılarına inmeye başladı.

Yani Kurban Bayramı’nı tatil olarak değerlendirenlerin ‘bayramı(!) çoktan başladı.

Tatil keyif tabi… Ancak anlamlı günlerde büyükleri, eşi dostu aramak ta keyif… Elbette herkes kendi meşrebince bir bayram keyfi yaşayacak.

Herkesin bayramını kutluyorum. Keyifli bir bayram geçirmenizi diliyorum. Keyifli olmaya herkesin ihtiyacı var. Kurbanı ister kurban keserek, ister tatile çıkarak nasıl yaşarsanız yaşayın; ülkemizdeki ve dünyadaki açları unutmayın.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets