Büyükşehir Belediyesi İhaleye Girmeli! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Büyükşehir Belediyesi İhaleye Girmeli!

Bu haber 22 Eylül 2015 - 0:00 'de eklendi ve 39 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Orman Bakanlığı Dalaman sınırları içindeki Göcek Koyları’ni ihale ile kiraya vermekte kararlı.Muğla Büyükşehir Belediyesi de kiralamayı engellemekte kararlı!

İşte ben bunu hala anlayabilmiş değilim…

Sokaktaki insan yaratılan algı sonucu koyların imara açılacağını sanıyor. Ki bu yönde yayın yapan gazetelerde var. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamalarda, “Kiraya çıkarılan ve çıkarılacak mesire yerlerinde planların dışında herhangi bir yapı veya tesisi yapma imkanı bulunmadığına” dikkat çekiyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, bu alanlar üzerinde yaptığı tescil işlemini iptal ederek Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne, kapanan İl Özel İdaresi’ne tanınan aynı haklarla devrinin yapması gerektiğine dikkat çekip, bu yerlerin kendi ellerinde korunabileceğini savunuyor.

Kime inanalım?

xx        xx        xx

Muğla’nın Büyükşehir Yasası ile yönetilmeye başlaması ile birlikte gözler Muğla Turizminin olmazsa olmazlarından koylara ve günü birlik alanlara çevrildi.

Önce Muğla Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi ve Ortaca Belediyesi arasında tarafların adeta karşı karşıya gelmekten kaçındıkları, adı konulmamış bir kavga yaşandı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi şirketi MELSAkaçak güreştiği” ve kamuoyu baskısını da yanına alamadığı için Akyaka’daki günübirlik alanları kazanamadı.

Muğla Valiliği kuruluşu MUÇEV kazandı, Muğla kaybetti!

Umarız bir gün MUÇEV ve dolayısı ile Muğla Valiliği bir hesap verirde kiralamalarda ihale yapıp yapmadıklarını, nereden nasıl ne kazandıklarını ve nerelere neden ne harcadıklarını, en önemlisi Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın Muğla’ya nasıl hizmet ettiğini öğreniriz…

Yoksa hep şaibe ile anılacaklar!

xx        xx        xx

Ortaca’da kıyamet Dalyan İztuzu Kumsalı üzerinde koptu.

Kumsal Büyükşehir’den önce Dalyan Belediyesi tarafından işletilmekteydi. Dalyan beldesi Büyükşehir Yasası ile Ortaca’nın Mahallesi haline gelince Ortaca Belediyesi işletme hakkının kendilerine geçmesi gerektiğini savundu.

Muğla Valiliği ise kumsalın işletme sözleşmesini Ortaca Belediyesi ile yenilemeyip, adeta adrese teslim bir ihaleyle kumsalın işletmesini yabancı ortaklı bir şirkete devretmeye kalkıştı. Şirketin yerli ortaklarının AK Partili Meclis Üyesi adayı olduğu öne sürüldü.

Tabi Dalyan, Ortaca ve çevreciler ayağa kalktı. Ortaca Belediyesi Büyükşehir Belediyesi’nin yapamadığını yapıp, kamuoyu baskısını da ardına alıp hukuk mücadelesi başlattı.

Akyaka’da olduğu gibi Dalyan’da da söz sahibi olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Dalyan İztuzu Kumsalı işletmesini Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne devrederek, kavgayı sonlandırdı.

Keşke Dalyan İztuzu’nu Üniversite’ye teslim eden Bakanlık, Akyaka’daki Akçapınar Kumsalı’nı da Üniversite’nin Spor Bilimleri Fakültesi’ne teslim edebilseydi!

xx        xx        xx

Koy ve günü birlik alan kavgaları Dalaman sınırları içinde kalan Göcek Koylarında devam ediyor.

Anımsanacağı gibi Dalaman ilçesi sınırları içinde bulunan ve “Göcek Koyları” diye anılan Küçük Sarsala, Göbün, Akbük ve Taşyaka (Bedri Rahmi) koyları mesire alanı olarak Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edildi.

Bu koyların ihalesine ilk tepki Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz ile çevrecilerden geldi. Ardından Muğla Büyükşehir Belediyesi hukuk mücadelesi başlattı ve Muğla İdare Mahkemesi ihaleler ile ilgili yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Bitmedi…

xx        xx        xx

Biz bitti sanırken, geçtiğimiz günlerde koyların yeniden ihaleye çıkarılması sonucu Muğla 1. ve 2. İdare Mahkemelerinin verdiği yürütmenin durdurulması kararlarının Orman İdaresi’nin Bölge İdare Mahkemesi’ne yaptığı itiraz üzerine iptal edildiği anlaşıldı.

Kamuoyunda koyların imara açılacağı endişesi yaşanırken, yeniden ihalenin gündeme gelmesine ilk tepki bu defa Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’den geldi. Söz konusu koyların daha önce İl Özel İdaresi tarafından kiraya verildiğini, Büyükşehir Yasası ile İl Özel İdaresi’nin kapanmış olması nedeniyle ihale yetkisinin kendilerine geçmesini savunan Başkan Gürün yeni gelişme karşısında “Bakanlığın, bu alanları 9 Nisan 2014 tarihinde yat mola noktası statüsünden çıkararak mesire yeri olarak tescil etmiş olması, kendilerine 2014 Mayıs ayında devredildiği ifadesiyle çelişmekte ve yapılan işlemlerin hukuka uygunluğu hakkında da kuşku uyandırmaktadır.” diyerek şöyle devam ediyordu:

Bu alanların ihale yoluyla kiralamak istemesi, hem hukuka aykırılık teşkil etmekte, hem de kamu vicdanını derinden yaralamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından özel çevre koruma bölgesi içerisinde bulunan ve 1’inci derece doğal SİT alanı olan, eşsiz doğal zenginliklere sahip, bölge turizmine önemli katkıları olan bu alanların nasıl korunmak istendiği, bu alanlara ne kadar özel davranıldığı, ilimizin büyükşehir statüsü kazanmasından sonra yapılan ihale işlemleriyle net olarak anlaşılmaktadır. Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak, yetki ve sorumluluğu kamu adına ilgili mevzuatla bize verilmiş olan, güzellikleriyle korunması gereken tüm koylarımız ve ormanlarımız üzerinde yapılmak istenen bu işlemler için bugüne dek tüm hukuki girişimlerde bulunulmuş ve bulunulmaya devam edilecektir.”

xx        xx        xx

Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün’ün uyarılarını ve kamuoyunun tepkilerini dikkate almayan Bakanlık ihale için düğmeye basarak, kamuoyu kaygıları ile ilgili de açıklama yaptı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın açıklamasında kiraya çıkarılan ve çıkarılacak mesire yerlerinde planların dışında herhangi bir yapı veya tesisi yapma imkanı bulunmadığına dikkat çekilirken şöyle denildi:
Mesire yerlerinin 29 yıllığına kiraya verilmesi, bu yerlerden faydalanan vatandaşlarımıza daha iyi ve kaliteli hizmet verilebilmesi içindir. Mesire yerleri 3 yıllığına, 10 yıllığına veya 29 yıllığına kiraya verilebilmektedir. 16-17 Eylül 2015 tarihlerinde yapılacak olan ihalede 10 yıllığına ihaleye çıkartılmıştır. Bu Bölgeler Birinci Derece Doğal Sit, Göcek-Fethiye Özel Çevre Koruma sahası ve aynı zamanda 3621 Sayılı Kıyı Kenar kanuna tabi olması nedeniyle mevcut tesisler tadilat yapılarak kullanıma sunulacak. Yeni yapılması gereken tesisler ise yapılmadan önce ilgili kurumlardan onay alındıktan sonra yapılacaktır. Bu nedenle koylarda kesinlikle tahribat olmayacaktır. Aksi takdirde sözleşmeler derhal iptal edilmektedir.

xx        xx        xx

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden yapılan duyuruda belirtilen tarihlerde ihale yapılmış olsaydı, ihaleler Akbük için 250 bin lira, Taşyaka için 200 bin lira, Göbün için 250 bin lira ve Küçük Sarsala için 150 bin lira muhammen bedeller ile gerçekleşecekti. Dört koy, 10 yıllığına kiralanacaktı.

Ancak o 16-17 Eylül 2015’te yapılacağı duyurulan ihaleler de yapılamadı. İhale ilanı da Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden kaldırıldı.

Yetkililerle görüştük. İhalenin iptal edildiğini, ancak vazgeçilmediğini söylediler.

xx        xx        xx

Eğer Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın “imara açılmayacak” açıklamasını ciddiye alırsak, adı geçen koyların betonlaşmasının söz konusu olmadığını kabul etmemiz gerekir. Bu durumda kavganın “betonlaşıp betonlaşmama” kavgası değil, merkezi idare ile yerel idare arasında “gelir kavgası” yaşandığı düşünülebilir.

Ne yapılmalı?

Öyle görünüyor ki Bakanlık kararlı.

Bu durumda Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşlarından MELSA veya MUTTAŞ tekrarlanması halinde ihaleye katılmadır. Büyükşehir Belediyesi koyların korunması noktasında samimiyetini böylece gösterebilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets