Doğalgaz Kullanmayana Ceza - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Doğalgaz Kullanmayana Ceza

Bu haber 19 Eylül 2015 - 0:00 'de eklendi ve 24 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Neredeyse değil, 20 yıl oldu. Dönemin Valisi Dr. Lale Aytaman idi…

Kendisi Muğla’nın doğal ve tarihi çevresinin korunmasına hep özen göstermiştir.

Muğla’nın “turizmci valisi” olarak elbette rahmetli Özer Türk’ün adı tarihe not düşülmüştür.

Turizmin Türkiye’de rahmetli Turgut Özal ile başladığını kabul edersek, dönemin Muğla ve Türkiye’nin ilk kadın Valisi Dr. Lale Aytaman’ın hakkını da teslim etmemiz gerekir.

xx        xx        xx

Sanırım 1993 idi. Muğla il merkezinde radyasyon alarmı verilmişti.

O alarmın gerçek nedeni hala anlaşılabilmiş değildir. Ama Muğlalıların temiz bir hava soluyabilmeleri için de vesile olmuştur.

Dönemin Valisi Aytaman çok radikal kararlar alınmasını sağlamıştı.

Başkanlığını kendisinin yaptığı Muğla Mahalli Çevre Kurulu’nda önce (Haziran 1995) Muğla il sınırlarına ısınmada kullanılmak üzere Aydın ve Soma dışından kömür sokulmaması; Yatağan Kömürü ile birlikte Denizli Kömürünün ve benzerlerinin (Kalorisi düşük, kükürtdioksiti yüksek) il sınırlarına sokulması yasaklanırken, üç termik santralimizin kömür ihtiyacını karşılayan Güney Ege Linyitleri İşletmesi’nin de Muğla il sınırlan içinde kömür satışına yasaklama getirilmişti.

Bodrum ve Marmaris’te de kömürle ısınma çoktan yasaklanmıştı.

xx        xx        xx

Neredeyse 20 yıldır ısınmanın ve dolayısıyla hava kalitesinin kontrol altına alındığı Muğla’nın Marmaris ilçesinde de kömürle ısınmanın 30 yıl önce yasaklandığını biliyoruz. Son zamanlarda az da olsa tepkiler gelmeye başladığında Marmaris Belediye Başkanı Yardımcısı Dursun Kaplan açık ve net konuştu:

Marmaris bir turizm kenti olduğu için doğal güzellikleri ve havasının korunması çok önemli. Bu yasağın devam ettirilmesi, bölgemiz açısından yaşamsal önem taşıyor

Kesinlikle doğru…

xx        xx        xx

İşte o Muğla Mahalli Çevre Kurulu Muğla’da hava kalitesinin kontrol altında tutulabilmesi için seneler sonra bir radikal karar daha aldı.

Karar gazetemize Kadir Tamer arkadaşımızın haberi olarak ve “Doğalgaz Kullanmayana Ceza” başlığı ile yansıdı. Habere göre, Muğla Mahalli Çevre Kurulu 20 yıl aradan sonra Muğla’da hava kalitesinin kontrol altında tutulabilmesi için bir kere daha karar almış. Bu karar şöyle:

2015-2016 kış sezonunda Menteşe ve Yatağan İlçelerindeki Cadde ve sokaklarından doğal gaz hattı geçen Kamu Kurum ve Kuruluşları ile merkezi ısıtma sistemi kullanan konut ve işyerlerinde doğalgaz kullanımı zorunlu hale getirilmiş olup, Menteşe ve Yatağan İlçelerimizde cadde ve sokaklarından doğalgaz hattı geçen kamu kurum ve kuruluşları ile merkezi ısıtma sistemi kullanan konut ve işyerlerinde yakıt olarak doğalgaz kullanılması gerekmektedir. Cadde ve sokaklarından doğalgaz hattı geçen merkezi ısıtma sistemi olup doğal gaz kullanmayan site veya apartmanlar için; site/apartman yöneticisine Çevre Kanunun 20. Maddesinin (d) bendi gereğince konut başına 1.150,00 TL idari para cezası uygulanacaktır.

Yani cadde veya sokağından doğal gaz hattı geçmeyenlerin kullanmadıkları doğal gaz için ceza ödemeleri söz konusu değil…

xx        xx        xx

Kadir Tamer arkadaşımızın haberinde, “Mahalli Çevre Kurulu tarafından yapılan açıklamada Muğla’nın Yatağan ve Menteşe İlçelerinde doğalgaz kullanımı zorunlu hale getirildi. Cadde ve sokaklarında doğalgaz hattı geçen bölgelerde doğalgaz uygulanmayan site ve apartmanlara konut başına bin 150 lira idari para cezası uygulanacak.” deniliyordu.

Yani nereden doğal gaz hattı geçiyor ise orada “doğal gaz ile ısınılması” zorunlu hale gelmiş oldu. Tabi buna tepki gösteren okurlarımız da çıktı.

Eylül ayındayız. Kaloriferlerin yanmaya başlayacağı Kasım ayına ne kaldı ki… Bir, bir buçuk ay içinde doğal gaza bağlanma işleri nasıl gerçekleştirilebilir ki? Hem bakalım tüketici o bağlantıyı hemen gerçekleştirecek maddi imkana sahip mi?

xx        xx        xx

Haberde de belirtildiği gibi, Mahalli Çevre Kurulu’nda doğal gaz ile ilgili karar 30 Aralık 2014 tarihinde alınmış.

Neredeyse aradan 10 ay geçmiş. Karar bu güne kadar neden duyurulmadı?

İl genelinde konut, toplu konut, kooperatif, site, okul, üniversite, hastane, resmi daireler, işyerleri, sosyal dinlenme tesisleri, sanayide ve benzeri yerlerde ısınma amaçlı kullanılan yakma tesislerinden kaynaklanan is, duman, toz, gaz, buhar ve aerosol halinde dış havaya atılan kirleticilerin hava kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerini azaltma ve denetleme ile ilgili işlemler 2872 Sayılı Çevre Kanununa bağlı olarak çıkarılan Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği çerçevesinde Çevre Şehircilik Müdürlüğümüz tarafından yürütülmektedir.

Biz de bu nedenle, neden daha önce duyuru yapılmadığını Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sorduk.

Meğer İl Müdürlüğü konu ile ilgili “gereği için” yazıyı 7 Temmuz’da Muğla Büyük

Şehir Belediye Başkanlığı ile birlikte Menteşe, Ula, Yatağan Belediye Başkanlıklarına ve İlçe Kaymakamlıklarına bildirimde bulunmuş.

Ki “bilgi için” de Bodrum, Milas ve öteki ilçelere bildirim yapılmış.

xx        xx        xx

Bildiğim kadarıyla “Muğla Doğal Gaz Projesi”nde sadece Muğla il merkezi (Menteşe) ile birlikte Yatağan ve Ula ilçelerimiz bulunmakta.

Öteki ilçeler neyse de Milas’ın da doğal gazdan yararlanmasında, oraya da bilgi için değil, gereği için yazı yazılmasında yarar var. Çünkü Milas’ta en az Muğla il merkezi kadar çukurda (çanak) bir ilçe ve ısınmada kömür kullanılıyor.

Tüketilen kömür ne kadar kontrol altında olursa olsun Milas’ta da hava kirliliğinin yüksek olduğu bir gerçek. Umarız Milas’ta bir an önce proje kapsamına alınır.

xx        xx        xx

Geçenlerde AK Parti Muğla Milletvekili Aday Adaylarından Petrol Mühendisi Ahmet Doğu ile görüşmüştük. Muğla üzerine konuştuk. Muğla’ya doğal gazın çok daha önce gelmiş olması gerektiğini söyledi. Gecikmenin sebebini de bildiğini söyledi. Aday adayı olduğu için olsa gerek kişi ve kurum ismi vermek istemedi.

AK Parti’nin 1 Kasım Seçimleri Milletvekili Adayları belli olduğuna göre artık umarız açıklar.

Ama ben yine de yetkililerine ve ilgililerine sormak istiyorum.

Burnumuzun dibinde Menteşe ilçesinin Menteşe Mahallesi’ne kadar gelen ve bu kış tüketilmemesi halinde idari para cezasına neden olacak olan doğal gaza Menteşe’nin tamamının ve Ula’nın hala kavuşamamasının nedeni ne?

Hala gecikmenin nedeni olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün gösteriliyor. Elbette ilk başlarda kendisinin doğal gaza karşı olduğunu biliyoruz. Ancak bu gün bir engel çıkarmadığını da biliyoruz.

O zaman neden hala burnumuzun dibindeki doğal gazı kullanamıyoruz?

Umarız seneye doğal gaza hep birlikte kavuşmuş oluruz.

Sonra da egzoz gazı ile kirlenmeye karşı mücadele vermeye başlarız!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets