Muğla ormanlarında yaban hayatı keşfediliyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla ormanlarında yaban hayatı keşfediliyor

Bu haber 17 Eylül 2015 - 21:45 'de eklendi ve 48 views kez görüntülendi.

hayvanlartrMuğla Orman Bölge Müdürlüğü ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü arasında imzalanan 4 yıllık protokol kapsamında Muğla Orman Bölge Müdürlüğü sınırlarındaki yaban hayatı detaylı bir şekilde araştırılıyor.

Kadir Tamer

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü arasında imzalanan 4 yıllık protokol kapsamında Muğla Orman Bölge Müdürlüğü sınırlarındaki yaban hayatı detaylı bir şekilde araştırılıyor.

Araştırmalar, FSC (Orman Yönetim Konseyi) sertifikasyonuna göre Ormancılık faaliyetlerinin biyoçeşitliliği gözeterek doğa dostu yapılabilmesi üzerinde yoğunlaşıyor. Buna göre Muğla Ormanlarında yaşayan nesli tehdit ve tehlike altında olan yaban hayatı, büyük memeli türlerinin ve habitatlarının tamamının tanımlanması hedefleniyor. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yürütücülüğünde ilk sonuçları alınan çalışmalar hakkında Yaban hayatı uzmanı ve Öğretim Görevlisi Yasin İlemin şunları söyledi:

“Bütün Muğla ormanlarını sistematik olarak çalışmaya başladık, Muğla Orman Bölge sınırlarındaki tüm habitat tiplerinde detaylı arazi çalışmaları gerçekleştiriyoruz, buna göre arazi çalışmalarında doğrudan gözlem, iz ve emare takibi, orman köylüsü ile birebir görüşmeler ve foto-kapan yöntemi kullanarak bölgenin tüm memeli faunasını detaylı bir şekilde ortaya çıkarılması hedefleniyor. Ayrıca tespit ettiğimiz türlere ait; üreme mevsimi, beslenme ve alan kullanma özellikleri gibi ekolojik verileri de kayıt altına alıyoruz. Böylece Muğla Ormanlarının her bir hektarındaki büyük memeli tür varlığı ve genel ekolojik özellikleri ortaya konulmuş olunacak. Elde edilen bu verilerle ormanlarımız için kilit türler olan büyük memelilerin popülasyonlarına ve bunların ekolojik isteklerine olumsuz bir etkide bulunmadan, biyoçeşitlilik dostu ormancılık faaliyetleri planlanabilecek.”

Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, yaban hayatı keşif çalışmasının orman teşkilatı içinde ilk defa Muğla Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında yapıldığını belirtti. Bölge Müdürü Kara, memeli yaban hayvanların yaşam alanları belirlenerek o bölgedeki ormancılık faaliyetlerinin üreme mevsimi dikkate alınarak yapılacağını kaydetti.

Muğla Ormanları, başta Karakulak (Caracal caracal), Bozayı (Ursus arctos), Kurt (Canis lupus), Su samuru (Lutra lutra) olmak üzere birçok önemli türü barındırmakta olup bu türler Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından korunan türlerdir.​

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets