Menteşe Başkentinde Canlanacak! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Menteşe Başkentinde Canlanacak!

Bu haber 17 Eylül 2015 - 0:00 'de eklendi ve 22 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Ben yazımın başlığında kısaltım, geçtiğimiz günlerde yerel gazetelerde haber başlıkları işte böyleydi:

Menteşe Beyliği başkentinde canlanacak

Menteşe Beyliği biliyorsunuz Karya toprakları üzerinde Karyalılar ile Osmanlılar arasında Selçuklu Devleti’nin çökmesi ile ortaya çıkmış bir medeniyettir, bir Türk Beyliğidir

Bölgemizde 13. yüzyılın ikinci yarısından sonra başlayan Menteşe Beyliği hâkimiyetinin Antalya’nın Alakır Çayı batısından itibaren; Finike, Kaş, Elmalı, bugünkü bütün Muğla, Çameli, Acıpayam, Tavas, Bozdoğan ve Çine’ye kadar yayıldığını görüyoruz.

Doğu’da “Türkmen”, batıda “Yörük” diye adlandırılan ve Orta Asya’dan kalkıp gelmiş Oğuz Boyları torunlarının kurduğu Menteşe Beyliği’nin bugünkü Muğla il sınırları üzerinde boy verdiğini söyleyebiliriz.

O zaman Menteşe Beyliği’nin başkenti neresi?

xx        xx        xx

Menteşe Beyliği’nin başkenti neresi?” diye sormaya kalkarsam bana “cahil” diyebilecek “salaklar” çıkacaktır!

Menteşe Beyliği’nin başkenti Muğla’nın Milas İlçesi’nin Beçin Mahallesi’dir demeye kalkarsam da “Hadü lenn!…” diyenler çıkacaktır.

Ama öyle…

Beçin, Yatağan-Milas karayolu üzerinde Milas’a girişin tersine Ören’e giden yolun hemen başında yer alan yerleşmedir. Bu yerleşmeye nüfusu yetmediğinde “Beçin Köyü” denilirken, nüfusu yettiğinde “Belde”, yani belediyelik olmuştu. Muğla Büyükşehir statüsüne geçince de Milas’ın mahallelerinden biri oldu!

Komik tabi…

Daha komik olanı ise koskoca bir medeniyetin, kadim Menteşe Beyliği’nin adının bu gün Büyükşehir Yasası ile birlikte Muğla il merkezine sığdırılmış olması.

xx        xx        xx

Haberi okurken aklıma Başbakan Davutoğlu’nun Muğla’da birne bakan, birine de başbakan olarak katıldığı iki il kongresinde salondakileri selamlarken “Akdeniz fatihi Turgutreis’in, Ege fatihi Menteşe Bey’in torunları, Şahidi hazretlerinin gönüldaşları…” şeklinde kullandığı ifadesi aklıma geldi…

O güne kadar ben beylikler içinde denizciliğe hakim tek beyliğin Menteşe Beyliği olduğunu bilmiyordum. Ama Şahidi hazretlerinin mezar taşında şöyle yazıldığını biliyorum:

Gedayım Şahidii mevleviyim

Diyarı Menteşada Muğlaviyim

Şahidi hazretleri bugün yaşıyor olsaydı, kendisini nasıl tanıtacaktı?

Sayın Başbakan seçim döneminde Muğla’ya gelirse, sorunun yanıtını isteyeceğim!

xx        xx        xx

Muğla’da pek çok arkeolojik kazı devam ediyor.

Ben bunlardan üçünü büyük bir taktir ve bir Muğlalı olarak ta heyecanla izliyorum.

O kazılardan birisi Dalyan’da antik Kaunos Kenti’nde, birisi Yatağan’da Stratonikeia’da, birisi de Milas’ta Beçin Kalesi’nde yapılıyor.

Bu üç merkezde yılan hikayesi yazılmıyor. Kazı başkanlarının ve heyetlerinin özverili çalışmaları ile geçmişimiz gün ışığına çıkarılırken, daha kazı sırasında kültür turizmine katkı sağlanmasına da olarak veriyor.

xx        xx        xx

Kaunos’ta Prof. Dr. Kenan Işık, Stratonikeia’da Prof. Dr. Bilal Söğüt, Beçin’de de Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş bulunuyor.

Bu da ayrı bir yara…

Prof. Dr. Kenan Işık Başkent Üniversitesi Kültür ve Sanat Araştırmaları Merkezi Müdürlüğünü yaparken, Prof. Dr Bilal Söğüt’de Pamukkale Üniversitesi öğretim üyelerinden…

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’de Karya Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne sahip olduğu gibi bir Fen Edebiyat Fakültesi’ne de sahip… Ama üniversitemiz bu kazıları kendisi yürütmediği gibi, bu hocalara da sahip değil!

Her neyse…

xx        xx        xx

Menteşe Beyliği başkentinde canlanacak” başlıklı haberlerde 2 yıl önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alınan Beçin Kalesi’nde her yaz olduğu gibi bu yılda kazı çalışmalarının hummalı bir biçimde yürütüldüğü belirtilirken, kazı çalışmaları hakkında bilgi veren Kazı Başkanı Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş şöyle diyor:

“Çevre düzenlemesinin projesinin koruma kurulunda onaylanmasının ardından geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ihalesi yapıldı. Şu anda da çalışmalar devam etmekte. Proje kapsamında kalenin alt bölümünde karşılama merkezi yapılıyor. Ayrıca Ahmet Gazi bahcesehirkonut.com Türbesi’ne gelen yolda yeniden yol düzenlemesi yapılıyor. Bu yılın sonlarına doğru çevre düzenleme projesi tamamlanmış olacak. Biz de Beçin’i biraz daha gezilebilir büyük bir antik kent olarak idrak edebileceğiz.

Ardından şöyle devam ediyor:

Bir alan planının hazırlanması da gündemde. Eğer alan yönetimi planını da hazırlayabilirsek, Beçin belki UNESCO’ya Daimi Listeye girebilmesi için aday gösterilecek. Buradaki yaptığımız çalışmalar aslında tamamen lokal kazılar ve restorasyonların ötesinde, Beçin’in daha iyi algılayabilecek alt yapı çalışmaları. Bunlara önem veriyoruz. Bu alt yapı çalışmaları tamamlandığında buradaki çalışmalar da kendiliğinden ilerlemiş olacak. Dünya mirası listesine girdiğinizde her şey daha farklı olacak ve ödenek koşullarınız da değişecek.

xx        xx        xx

Yatağan’daki Stratonikeia antik kenti de bu sene UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alındı.

Bakmayın siz Prof. Dr. Kadir Pektaş’ın şunlar şunlar yapılırsa Beçin daha gezilebilir hale gelecek dediğine… Şu anda Beçin’de, Kaunos’ta, Stratonikeia da ilimizin gezilebilen kazı alanları…

Beçin kazısı Milas Belediyesi tarafından destekleniyor mu bilmiyorum, ama Kaunos kazısının Köyceğiz ve Ortaca Belediyelerinden destek görmediğini biliyorum. Stratonikeia kazısı ise baştan beri Yatağan Belediyesi’nin desteğini görüyor.

Kazılarda yerel yönetimlerin desteği çok önemli… Kültür Turizm Bakanlığı da bu üç kazıya biraz ayrıcalıklı davranmalı. Her şeyden önce bu kazıları yürütenler bu desteği hak ediyor.

Eğer bu hak edilmiş destek verilirse UNESCO Dünya Mirası Listesi’de yerlerini kısa zamanda alabilecek olan bu kazı alanlarımız Efes ile ziyaretçi sayısında yarışır hale geleceklerdir.

xx        xx        xx

Ağustos ayının başlarında yayınlanan “Menteşe Beyliği başkentinde canlanacak” başlıklı haberi okuyanlar farkında oldular mı bilmem, benim dikkatimi çekti. Gözümden kaçmış olabilir diye haberi birkaç kere okudum.

İHA mahreçli haberin hiçbir yerinde tek bir “Milas” sözcüğü geçmiyordu!

Hani diyorum, o haberi okumuş birisi Muğla Garajı’nda otobüsten inip, bir taksiye binerek şoföre “Ben Menteşe’nin başkentine gitmek istiyorum.” derse ne olacak?

Benim kafamda karıştı. Ben bu gün aslında Muğla’nın adının karışıklığını yazacaktım, ortaya arkeoloji yazısı çıktı.

Yarın devam ederiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets