17 Eylül 1961 - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

17 Eylül 1961

Bu haber 16 Eylül 2015 - 18:55 'de eklendi ve 33 views kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğlu
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Bu yazı bu köşede 4. defa çıkıyor. Bu gidişle uzun yıllar güncelliğini koruyacak…

Bu tarih benim ciğerlerime işlemiştir. Sivil Mareşal Adnan Menderes’in idam edildiği gündür. Neden idam edildi denilse, benim cevabım; komünizmin sıcak denizlere girmesine engel olduğu için, Laikliği tam uygulayarak İslamiyet’i yasaklarından kurtardığı için, ülkeyi şantiye ağı ile ördüğü için, barajlar, limanlar, karayollarını yaparken bir yandan sanayi hamlesini başlattığı içindir.

Olay, küçük subayların yaptığı ve sivil ekiplerin desteklediği ihtilal idi. İlk girişimde 25 civarı solcu 10 civarı milliyetçi küçük subayın bir araya gelmesiyle erken seçime gidilerek, kamuoyunda ve okullarda sükûnet sağlanması gibiydi. Aralarında Alparslan Türkeş’in bulunması, hükümet tarafının sessiz teslimiyet içine girmesine sebep olmuştur. 27 Mayıs 1960 sabahı dikkat dikkat diyen Alparslan Türkeş’i dinleyenler, bu olayın bir ihtilal olamayacağını düşünüyordu. Aynı anda Eskişehir Havaalanında bulunan Adnan Menderes için, uçağınız hazır efendim dünyanın neresine giderseniz emrinizdeyiz diyen pilot subaylara, hayır denilmiştir…

Oysa 24 saat içinde milliyetçi subaylar yetkisiz kılınmış, yerine gelenlerin lideri şöyle konuşuyordu: Menderes yakalanmış, Sayın İsmet Paşa’nın sıhhati yerindedir. Artık nelerin olacağı ortaya çıkmıştır. Radyoda Osman Paşa marşının makamı ile kahrolası diktatörler diye uyduruk marş söylenmiştir.

Et makinelerinde bin talebenin kıyıldığı, Kars Ardahan gibi bazı illerin Ruslara verilmesine karar verildiğini, İş Bankasında Celal Bayar’ın 103 milyonu olduğunu radyo devamlı söylüyordu. Bu arada Namık Gedik intihar etti dediler.

Demokrat Parti’yi %80 oy ile iktidar eden millete, gözdağı vermek için daha ne kadar küçültücü ve Türk milletine yakışmayan iftiralar yaygara ettiler. O gazeteleri tanıyorum, o spikerleri tanıyorum. Hele o Yassı Ada mahkemesinin davacılarını ve şahitlerini iyi tanıyorum. Günlerce davul çalanların, bizim önümüze gelip, sehpalar sizin içinde kurulacak diyenleri hep biliyorum. Yassı Ada hâkiminin sizi buraya tıkan kuvvet böyle istiyor dediğini, savcının telefoncu Ayten ile aşk ve şahitlik macerasını. Merhum Adnan Menderes’in vücudunda sigara söndürenleri de biliyorum. Bütün bunlar neden, bu kadar kin niye. Avrupa ortak pazarında 7. ülke olacak diye mi. Cento ve Sento paktlarına kurduğu için mi? Irak petrolünü dünyada ilk boru içinde İskenderun’a getirdiği için mi?

Merhum Adnan Menderes; 26 Mayıs 1960 günü Merkezi İzmir’de son mitingini yaptı. İzmir’e gemiyle geldi ancak, izdihamdan sahile çıkamadı. Gemiden halka hitap etmişti. Böyle tezahürat ve sevgi başka hiçbir lidere nasip olmadı. Neticede Menderes ve hariciye bakanı Fatin Rüştü, maliye bakanı Haşan Polatkan’ı idam ettiler. Mezarlarını başka adaya götürdüler. Yeni anayasa yaptılar. Yeni seçim kanunu yaptılar. Seçimin muhakkak ihtilali kalıbına uyduran partinin kazanacağı bekleniyordu. Bu seçimde Menderes’in seçmeni, liderini bulamadı. 5 partiye bölündüler. Bunların içinde en büyük olanı Adalet Partisi idi. Ama soldaki tek olan CHP’nin oyları biraz daha fazla olduğundan hükümeti merhum İnönü kurdu. Sağdakiler güvenoyu da verdiler. Atatürk’ün Anayasası rafa kalktı. Adına 2. cumhuriyet dediler. 1965’de yapılan esas seçimde sağ toparlandı ve AP iktidar oldu. AP çok zor şartlarda iktidar olabildi. 12 Mart 1971’de askerler gene maceraya girişti. Bu harekete Memduh Tağmaç Paşa (Genel Kurmay Başkam) engelledi. Özetlersek, 1980’den sonra aradan geçen 27 yılın 2 yılında askerler iktidar oldular. 1983 seçiminde ANAP iktidarı ve Turgut Özal hükümetleri, askerlerin kışlada olmasını sağlamıştır. Merhum Özal’ da aynen Fatih Sultan Mehmet gibi veya aynen Menderes gibi Laikliği uygulamıştır. Merhum Cumhurbaşkanı seçilince, ilk Cuma Kocatepe Camii’ne gitmiştir. Laiklik uygulanınca İslamiyet solun baskısından kurtulmuştur. Merhum Adnan Menderes’leri 27 Mayıs 1960 ihtilalinden 7 yıl sonra af çıkmıştır. Şeref ve haysiyetleri iade edilmiştir. 1969 seçiminde milletvekili olanları çoktur. Devamla Mendereslere anıt mezar yapıldı. Anıt mezarı yapan. Turgut Özal içinde aynısı yapıldı. Bu merhum iki sivil lider milletin gönlünde taht kurmuşlardır. Aynı seçmen ve aynı millet bu gün daha bilinçlidir. Lütfen birileri artık inatlarından vazgeçsin, tarihimizi inkâr etmesin, yani gölge olmasınlar yetecek diyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets