Muğla’nın Milletvekili Var Mı? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla’nın Milletvekili Var Mı?

Bu haber 15 Eylül 2015 - 0:00 'de eklendi ve 21 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

MUTSO (Muğla Ticaret ve Sanayi Odası) Başkanı Bülent Karakuş’un yeni dönemde geride kalan 2 yıl ile ilgili bilgi verdiği basın toplantısında yaptığı “Muğla’nın Ankara’da gücü zayıf” tespitini dünkü yazımda paylaştık. Doğru bir tespit…

Bülent Karakuş ve ekibi net kaç yıldır MUTSO yönetiminde öğrenmek için MUTSO web sitesine girdim. 131 yıllık kurumun web sitesinde “tarihçe”ye rastlayamadım.

Aşağı yukarı 10 yıldır görevde olmalılar…

Siz hiç geçen 10 yılda sayın Karakuş’un ağzından Muğla’nın Ankara’da gücünün zayıf olduğunu duydunuz mu?

xx        xx        xx

MUTSO’nun Türkiye’de Trabzon, İzmir, Antalya ve Mersin ile birlikte birer yıl arayla kurulmuş ilk odalardan biri olduğunu biliyor muyuz?

İlk yasal düzenlemenin yapıldığı 1910 yılına dek odalar dönemin Ticaret ve Ziraat Bakanlığı’nın buyruğu ile “Ticaret, Ziraat ve Sanayi Odaları” adı altında örgütlenmişlerdir. O dönemde Trabzon (1884), Muğla (1885), İzmir, Antalya ve Mersin (1886), Balıkesir, Bursa (1889), Adana (1884), Eskişehir (1895), Kayseri, Siverek (1896), Giresun, Antep (1898), Fethiye (1901), Bafra (1903), Isparta (1905), Bartın (1906), Samsun (1907), Manisa, Silifke ve Sivas (1908) Odaları kurulmuştur.

31 Mayıs 1910 tarihinde yayınlanan “Ticaret ve Sanayi Odaları Nizamnamesi” ile ziraat odası bünye dışı bırakılmış, ticaret ve sanayi odaları yalnız ticaret ve sanayi mensuplarının örgütü durumuna getirilmiştir. Tüzüğün örgütlenme açısından getirdiği yenilik yöneticilerin odaya üye tüccar ve sanayiciler tarafından seçimle işbaşına getirilme imkanıdır. Tüzüğün yürürlük süresi içinde Afyon (1910), Çorum (1911), İzmit (1913), Kırşehir, Ödemiş (1914), Bayburt (1915), Zonguldak (1919), Edirne, Elazığ (1920), Milas (1912), Ceyhan, Erzurum, Kilis (1922), Aksaray, Niğde, Burhaniye, Çankırı, Artvin, Çanakkale, Fatsa ve İnegöl Ticaret ve Sanayi Odaları (1923) kurulmuştur.

Görüleceği gibi Muğla ekonomik örgütlenmesini 1900’lerde değil, 1800’lerde gerçekleştirmiş bir il. Üstelik il merkezi 1885’de örgütlenirken, Fethiye’nin 1901’de, Milas’ın 1912’de örgütlendiğini görüyoruz.

Böyle bir Muğla’dan bu gün “Muğla’nın Ankara’da gücü zayıf” sesinin yükseldiğini görüyoruz!

xx        xx        xx

MUTSO Başkanı Karakuş’un ister “feryadı”, ister “serzenişi” deyin, bu çıkışının her platformda ele alınmasında, üniversitemizin bu konuda çalışma yapmasında ve hatta konunun tüm yerel gazetelerimizde tartışılmasında yarar var.

Bu öyle geçiştirilecek bir konu değil…

Ters giden bir şeyler var.

Denizli’de Ticaret Odası 1926’da kurulmuş.

Denizli bu gün Türkiye’ye yönetenler arasında!

1800’lerde birlikte yola çıktığımız Siverek hariç Trabzon, İzmir, Antalya, Mersin, Balıkesir, Bursa, Adana, Eskişehir, Kayseri, Siverek, Giresun ve Antep de Denizli ile birlikte “aynı ligde” yani yönetenler arasında…

Biz de Siverek ile birlikte şikayet edenler arasındayız!

Hatta 1900’lerin başında örgütlenen Fethiye ve Milas ilçelerimiz Ankara’da Muğla kadar güçsüz ve yalnız değil…

Hangi partiden olursa olsun Muğla il merkezinden kaç yıldır bir “Muğla Milletvekili” çıkmıyor farkında mısınız?

xx        xx        xx

Bir de Saim Gürsoy’un dönemine kadar (dönem dahil) Muğla Ticaret Odası’ndan “ilin ağabeyi” olarak söz edilirdi.

O yıllarda il merkezinden seçilip Ankara’da Muğla’yı temsil eden isimler vardı:

Abidin Çakır, Cemal Karamuğla, Nuri Özsan, Turgut Topaloğlu, İlhan Tekinalp, Hilmi Baydur, Turan Şahin, Seyfi Sadi Pencap, Ahmet Altıntaş (Çankırılı olsa da Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ile Muğlalıdır), İdris Gürpınar, Fevzi Özer, Tufan Doğu, Latif Sakıcı, Şükrü Zeybek, Erman Şahin… Üstelik Erman Şahin bir de bakan oldu. Ve Nazif Topaloğlu.

Ayrıca bu isimlere İzzet Oktay (Ula), Halil Dere (Ula) ve Nevşat Özer (Yatağan) de eklenebilir…

Tabi ne olmuş yani 22. Dönem’de Seyfi Terzibaşıoğlu, 23 ve 24. Dönemde de Prof. Dr. Yüksel Özden vardı da denebilir.

Son 12 yıla 2 milletvekili, Geçen yıllarla oranlayın bakalım… Her deneme neredeyse 2 vekil düşüyor.

Peki, bu gün MUTSO’nun ağabeyliğinden söz ediliyor mu?

Hayır?

Neden söz edilmiyor? Muğla, Fethiye ve Milas (Sanayi ve Ticaret) Odalarının ardından Bodrum ve Marmaris Ticaret Odaları’nın da kurulmuş olmasının etkisi olabilir mi?

Bir sıkıntı var. Araştırılmalı. Üzerinde durulmalı.

xx        xx        xx

MUTSO Başkanı Karakuş son 2 yılın değerlendirmesini yaparken, yılan hikâyesine dönen Uluslararası Fuar Alanı konusuna da değinmiş. 8 yıllık projenin kendisinin ve ekibinin seçim bildirgesinde yer aldığını hatırlatan Başkan Karakuş, Muğla’da turizmi 12 aya yaymak amacıyla hazırlanan Uluslararası Fuar Alanı Projesinde son aşamaya gelindiğini projenin tüm tasarım ve alt yapı çalışmalarının tamamlandığını belirtmiş.

Projenin ortakları olan Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Menteşe Belediyesi’nin İçişleri Bakanlığı’ndan ve Bakanlar Kurulu’ndan izin beklediğini de ifade eden Karakuş siyasilere sitemde bulunarak şunları söylemiş:

Fuar alanı projemizi başta Muğla Milletvekilleri olmak üzere tüm siyasilere, Başbakan’a ve Cumhurbaşkanı’na anlattık. Tamam dediler ancak bir sonuç alamadık. Proje ile ilgili taleplerimiz siyasiler tarafından sahiplenilmedi. Muğla’nın ne yazık ki bir lobisi yok. Muğla’nın Ankara ayağı eksik, Muğla’nın Ankara’daki gücü zayıf. Bu yüzden projelerimiz Bakanlıklarda bekletiliyor. Sarıgerme Spor Tesisleri Projesi’nde Turizm Bakanlığı tarafından yer tahsisinin yapılmaması nedeniyle askıya alındı. Kalkınma Ajansı tarafından onaylanan 750 bin TL tutarındaki FİFA standartlarında 3 adet futbol sahası projemize yer tahsisi yapılmadı ve proje iptal oldu.

xx        xx        xx

MUTSO’nun ‘Karya Bisiklet Yolu’ dışında ete kemiğe bürünmüş bir projesi var mı?

Benim bildiğim yok… Ki bu projede “turizm projesi”… Bu projeyi Kültür Turizm Müdürlüğü veya yerel yönetimlerde gerçekleştirebilirdi. En kafa proje ise “Uluslararası Fuar Alanı” projesi… Yılan hikayesi olan bu proje için Karakuş tarafından  “Muğla’da turizmin 12 aya yayılması amacıyla hazırlandı” deniliyor.

Bu proje gibi Sarıgerme Spor Tesisleri (3 futbol sahası) Projesi de Ankara’ya takılmış. Ve hepsi “turizm projesi”… (!)

MUTSO acaba bu projeleri turizmcilere; yerel yönetimlere ve ilgili bakanlıklara bırakıp, yerine Muğla’da temiz sanayinin ve ticaretin gelişmesine dair projeler üretmiş olsaydı Ankara’yı geçebilir miydi?

xx        xx        xx

AK Parti’nin bir sloganında olduğu gibi; Muğla konuşuyor, Milas yapıyor… Milas bu sene 150’nin üzerinde firmanın katılımı ile 6. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nı gerçekleştirdi. Milas’ın başarılı fuarı için bizim Fuar Alanı’na gerek yok!

Niyet meselesi… Son 10 yılda Türkiye’de değil, Akdeniz çanağında kaç uluslar arası fuar açıldı, kaç uluslararası fuar kapandı veya kapanma eşiğine geldi, bir bilen varsa benimle paylaşırsa sevinirim…

MUTSO kadar köklü (131 yıllık) kuruluşlar değil, ama Marmaris Ticaret Odası Marmaris Balı’nı paketleyip, Bodrum Ticaret Odası Bodrum Mandalinasını şişeleyip satarken bizimkiler seneler önce Yeşilyurt Mahallesi’nde (Belde idi o zaman) İzmir’den getirip dağıttıkları bağ çubuklarından şarap şişeleyemediler… (!)

Evet, Muğla sadece Ankara’da değil, Muğla’da da güçsüz!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets