Doğalgaz kullanmayana ceza - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Doğalgaz kullanmayana ceza

Bu haber 15 Eylül 2015 - 23:21 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

dogalgqazzMahalli Çevre Kurulu tarafından yapılan açıklamada Muğla’nın Yatağan ve Menteşe İlçelerinde doğalgaz kullanımı zorunlu hale getirildi. Cadde ve sokaklarında doğalgaz hattı geçen bölgelerde doğalgaz uygulanmayan site ve apartmanlara konut başına bin 150 lira idari para cezası uygulanacak.
Kadir Tamer
Muğla’da geçtiğimiz yıl çalışmalarına başlanan ve ilk etapta Yatağan İlçesi ile Menteşe İlçesi’nde Menteşe Mahallesi’nin tamamı, Musluhittin Mahallesi’nin bir bölümde tamamlanan doğal gaz hattı çalışmalarının ardından Mahalli Çevre Kurulu’nca kamu daireleri başta olmak üzere apartman ve sitelerde doğalgaz kullanımı zorunlu hale getirildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada cadde ve sokaklarından doğalgaz hattı geçen merkezi ısıtma sistemi olup doğal gaz kullanmayan site veya apartmanlar için; site/apartman yöneticisine Çevre Kanunun 20. Maddesinin (d) bendi gereğince konut başına 1.150 lira idari para cezası uygulanacağı bildirildi.
Muğla’nın hava kalitesi kirlilik derecelendirilmesinde birinci sırada yer aldığı açıklamada, “İl genelinde konut, toplu konut, kooperatif, site, okul, üniversite, hastane, resmi daireler, işyerleri, sosyal dinlenme tesisleri, sanayide ve benzeri yerlerde ısınma amaçlı kullanılan yakma tesislerinden kaynaklanan is, duman, toz, gaz, buhar ve aerosol halinde dış havaya atılan kirleticilerin hava kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerini azaltma ve denetleme ile ilgili işlemler 2872 Sayılı Çevre Kanununa bağlı olarak çıkarılan Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği çerçevesinde Çevre Şehircilik Müdürlüğümüz tarafından yürütülmektedir. İlimiz merkezi hava kalitesi kirlilik derecelendirilmesinde I. sırada yer almaktadır. Buna neden olan faktörler; kirleticilerin varlığı (yakıt kalitesi, endüstriyel gelişmişlik, nüfus, nüfus yoğunluğu vb.), topoğrafya ve coğrafik koşullar ile meteorolojik şartlardır (sıcaklık enverziyonu, karışma yüksekliği, sıcaklık, rüzgar, nem, vb.) İlimizde de sahip olduğu topoğrafik ve coğrafik yapı nedeniyle meterolojik şartlardan sıcaklık enverziyonuna rastlanılmaktadır. Oluşan enverziyonun şiddeti, süresi, kalınlığı ve yerden yüksekliği yaşanan hava kirliliğinin yoğunluğunu doğrudan etkilemektedir” ifadeleri yer aldı.
Bu kış sezonunda zorunluluk başladı
Muğla’da kış sezonu yaşanan hava kirliliği ile mücadele ve Temiz Hava Eylem Planları çerçevesinde 30 Aralık 2014 tarihinde Mahalli Çevre Kurulu’nun toplandığı kaydedilen açıklama şöyle devam etti:
“Mahalli Çevre Kurulunda alınan karar ile 2015-2016 kış sezonunda Menteşe ve Yatağan İlçelerindeki Cadde ve sokaklarından doğal gaz hattı geçen Kamu Kurum ve Kuruluşları ile merkezi ısıtma sistemi kullanan konut ve işyerlerinde doğalgaz kullanımı zorunlu hale getirilmiş olup, Menteşe ve Yatağan İlçelerimizde cadde ve sokaklarından doğalgaz hattı geçen kamu kurum ve kuruluşları ile merkezi ısıtma sistemi kullanan konut ve işyerlerinde yakıt olarak doğalgaz kullanılması gerekmektedir. Cadde ve sokaklarından doğalgaz hattı geçen merkezi ısıtma sistemi olup doğal gaz kullanmayan site veya apartmanlar için; site/apartman yöneticisine Çevre Kanunun 20. Maddesinin (d) bendi gereğince konut başına 1.150,00 TL idari para cezası uygulanacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets