Bülent Karakuş Ne Diyor! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Bülent Karakuş Ne Diyor!

Bu haber 14 Eylül 2015 - 0:00 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Yok hayır. Yörük Köyü Projesi ile ilgili bir yazı değil bu…

MUTSO’da proje ile ilgili protokol imzalandı.

Bundan sonra ne olup biteceğini bekleyip, hep birlikte göreceğiz.

İnşallah amaçlandığı gibi kültürümüz yerli yabancı herkese tanıtılır ve Menteşe ekonomisi de bir güzel canlanır.

xx        xx        xx

Yörük Köyü Projesi imza töreninde ilgili tarafların temsilcileri, sözcüleri birer konuşma yapmışlar. O konuşmalar üzerinde durmayacağım.

Ki tören sırasında Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü temsilcileri de varmış. Müdürlük orada bulunduğuna ve projeye bir biçimde paydaş da olduğuna göre, demek ki Yörük Köyü Projesi bizim algıladığımız gibi bir proje değil!

Yine de GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata’nın konuşmasını sizlerle paylaşmadan edemeyeceğim.

xx        xx        xx

Protokol töreninde, maliyeti 800.000,00 TL olarak tahmin edilen Yörük Köyü Projesi’ne 570.112,50 TL hibe desteği sağlayan GEKA adına konuşan Genel Sekreter Süleyman Alata şunları söylemiş:

GEKA olarak hedeflerimizden biri, Muğla’da turizmin çeşitlendirilmesini sağlamak, turizme katkıda bulunmak. Bu anlamda Yörük Köyü Projesi çok önemli bir proje. Proje Muğla’ya çok olumlu katkılar sağlayacaktır. Bundan sonra da işbirliği içerisinde, güzel projelere imza atacağımıza inanıyorum

Demek ki sırada yeni projeler var. Hadi hayırlısı…

xx        xx        xx

Gelelim MUTSO (Muğla Ticaret ve Sanayi Odası) Başkanı Bülent Karakuş’un ne dediğine…

Karakuş, bu ayın ilk günü düzenlenen toplantıda, yönetimlerinin yeni döneminin ilk ayları ile ilgili bilgilendirmede bulunmuş. “Muğla’nın Ankara’da gücü zayıf.” demiş. Günaydın!

Bu yargıyı tartışmam. Doğru söylemiş.

“Beter olun” desem, hepimizde aynı gemideyiz!

Çok yazdım. Üç sene önce, beş sene önce “Muğla’nın Lobisi yok” diye kaç kere yazdım ben de unuttum.

xx        xx        xx

Muğla’nın 24. Dönem Milletvekili Ali Boğa 2003-2009 yılları arasında Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürlüğü yaparken MEÇEV Üyesi olarak da Muğla Valiliği Koordinasyonu ve Muğla Üniversitesi ev sahipliğinde önemli bir toplantının gerçekleştirilmesini sağlamıştı.

Sayın Karakuş o zaman da MUTSO Başkanı idi ve o toplantının katılımcısıydı. Toplantı AKM’de 1 Kasım 2008’de yapılmıştı.

Muğla’nın sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının temsilcileri ile yerel yöneticilerin ve akademisyenlerin katıldığı (ben de gazeteci sıfatım ile katılmıştım) o toplantıda Muğla’nın 100. Yılında Stratejik Planı yapılmaya çalışılmış ve ilin ekonomisinin, turizminin güçlü zayıf yanları belirlenmeye çalışılmıştı.

Bir çeşit swot analizi yapılmıştı. Muğla’nın zayıf yanları arasında bir “lobisinin olmaması” da yer alıyordu. Muğla’nın lobisinin olmadığını ve olması için neler yapılması gerektiğini o günlerde de kaleme almıştım.

xx        xx        xx

Merak ediyorum, bu gün “Muğla’nın Ankara’da gücü zayıf” diye şikayet eden MUTSO Başkanı Bülent Karakuş geçen 7 yılda Muğla’nın bir lobisinin olması için ne yaptı?

O toplantının yapılmasını sağlayan Ali Boğa sonra Milletvekili oldu. 1 Kasım Seçimi’nde bir kere daha milletvekili olmak için aday… (!)

Bize öyle olmadığı halde 2013 yılının “Muğla’nın il oluşunun 100. Yılı” olduğu dolmasını yutturan Ali Boğa Muğla Lobisi eksikliğinin giderilmesi için ne yaptı?

O çok önemli toplantının düzenlemesini gerçekleştiren Ankara merkezli MEÇEV (Muğla Çevre Koruma ve Dayanışma Vakfı) Muğla’nın Ankara’da lobisinin olması için hangi girişimlerde bulundu?

Bizatihi MEÇEV kendisi neden Muğla Lobisi veya daha doğrusu Muğla’nn Lobisi olamadı?

xx        xx        xx

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde 7 yıl önce Muğla’nın Stratejik Planlaması yapılmaya çalışılırken, organizasyonu gerçekleştiren MEÇEV’in Başkanı Milaslı hemşerimiz İsmail Baykal idi…

MEÇEV Başkanı bu gün de İsmail Baykal.

Sayın Baykal geçen 7 yılda Dalyan’da çöp toplamanın ve Ankara’da iftar yemeği vermenin dışında ne yaptı?

O toplantının ardından 100. Yıl Dolması ile Ali Boğa Muğla Milletvekili olunca, İsmail Baykal da olmaya kalkıştı. Geçen seçimde aday oldu. Belki “Ali bey Fethiye’den, ben Milas’tan olurum” hayali kurmuştur. Olmadı…

İsmail Baykal’ın başkanı olduğu MEÇEV’in 2. Başkanı Köyceğizli Merdan Tufan. Kendisi Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı. Muğlalı Mehtap Birgili Genel Sekreter. Kendisi 2011 Genel Seçimi’nde CHP’den Muğla Milletvekili adayı olmuştu.

Üyeler Milaslı İsmail Birol, Yatağanlı Nuran Karahan ve Muğlalı Ahmet BilginNuran hanım da MHP’den Muğla Milletvekili adayı olmuştu.

Aslında Muğla’nın Ankara’da MEÇEV gibi bir lobisi var da, galiba başka işlere yarar hale gelmiş!

İsmail Baykal 1 Kasım seçimi için de AK Parti’den aday…

xx        xx        xx

Rahmetli Oktay Ekinci Mimarlar Odası Genel Başkanlığı, Hüseyin Ülkü Harita Mühendisleri Odası Genel Başkanlığı, Fethiye’den Mithat Sarı Selüloz İş Sendikası Genel Başkanlığı, Yatağan’dan Murat Bekem Maden İş Sendikası Genel Başkan Yardımcılığı ve Mali Sekreterlik görevlerinde bulunurken, Ziya Şahin Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkan Yardımcılığı ve Ziya Ercan Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunuyor…

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün Tarihi Kentler Birliği Kurucu ve Encümen Üyeliği yanında, 2003’ten beri Türkiye Belediyeler Birliği Encümen Üyeliği yapıyor, ama Muğla’nın Ankara’da bir lobisi yok!

Sizce bir terslik yok mu?

xx        xx        xx

Ya “Muğla’nın Ankara’da gücü zayıf” diye şikayet eden MUTSO Başkanı Karakuş’un kendisine ne demeli?

Karakuş, MUTSO Başkanlığının yanında uzun zamandır TOBB (Türkiye Odalar Borsalar Birliği) Yönetim Kurulu Üyesi. Karakuş ayrıca TOBB Yönetiminin 81 ilde Coğrafi İşaret seferberliğinin başına getirilmiş bulunuyor.

Sonra da kalkıyor “Muğla’nın Ankara’da gücü zayıf” diye yakınıyor.

Tabi MUTSO Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Bülent KarakuşMuğla’nın Ankara’da gücü zayıf” derken “siyaseti” kastediyor da olabilir.

Eğer kastettiği bu ise Ankara’da siyaseten uzun zamandır zayıfız.

Ancak bunun nedenini de sivil toplum örgütlerinde ve meslek odlarında aramamız gerekmez mi?

Bakın bu günlerde hem AK Parti’nin hem de CHP’nin ikinci sıraları tartışılıyor. Müdahalede bulunabiliyor musunuz? Bulunamıyorsunuz tabi.

Çünkü Muğla, Muğla’da da zayıf!

Yarın devam ederiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets