CHP’de 13 Kontenjan Adayı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

CHP’de 13 Kontenjan Adayı

Bu haber 12 Eylül 2015 - 0:00 'de eklendi ve 9 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

AK Parti’de milletvekili adaylığı ile ilgili “parti içi sancı” yaşanmaya devam ediyor.

MHP’nin böyle bir sıkıntısı yok. Tekrar genel seçime aynı aday sırlaması ile gidiyorlar.

CHP ise Muğla’da AK Parti kadar olmasa da sıkıntılı.

CHP’de adaylar ve sıralamaları değişmese de sıralamada ikinci sırada yer alan “kontenjan aday” değişebilir umudu var.

Kimine göre de CHP’de adaylar ve sıralama değişmediği gibi kontenjanın listeden çıkarılması ile birlikte üçüncü sıradaki isim ikinci, dördüncü sıradaki isim üçüncü, beşinci sıradaki sim dördüncü ve altıncı sıradaki isim beşinci, yedinci sıradaki isim de altıncı sıraya gelecektir.

Yani 7 Haziran’da listenin dördüncü sırasındaki isim Burak Erbay üçüncü sıraya gelerek 1 Kasım da Muğla Milletvekili olacaktır…

xx        xx        xx

7 Haziran da olduğu gibi 1 Kasım’da da liste başı oyacak olan partisinin MYK Üyesi de olan Milletvekili Erdoğan 1 Kasım’da MHP’nin Muğla Milletvekili olarak yola devam edecektir.

AK Parti’de Milletvekili Hasan Özyer liste başı aday olarak 1 Kasım’dan sonra yola devam ederken, Milletvekili Hasan Kökten ikinci sırada 1 Kasım’a yürürse, o günden sonra Muğla Milletvekilliği bitebilir.

Yani AK Parti tek milletvekilliğinde kalabilir. Bu da 1 Kasım’da CHP’nin 4 milletvekili çıkarması ve Burak Erbay doğal olarak 3. Milletvekili olurken, Emrah Doğu beklenmedik biçimde 4. Milletvekili olabilir.

Bu olasılık var…

xx        xx        xx

Bütün partilerin adayları 18 Eylül’de kesinleşmiş olacak.

MHP’nin bir milletvekili şimdiden garanti durumda…

Şu günlerde gelen her şehit haberinin bir biçimde MHP’ye oy kazandırmakta olduğunu söylemekte yanlış olmayabilir. Ancak bu Muğla’da MHP’nin 2 milletvekili çıkarabileceği anlamına da gelmeyecektir. AK Parti’nin Muğla’da yanlış bir sıralama yapması veya var olan listeyi değiştirmeden seçime gitmesi halinde de MHP’nin milletvekili sayısı ikiye çıkmayacaktır, ama oyu artacaktır.

CHP’nin kontenjanı değiştirmesi veya özellikle tamamen listeden çıkarması CHP’ye 4 milletvekili yolunu açabilir.

Tabi bu biraz da AK Parti’nin ikinci sırasına bağlı. Ama bu olasılık oldukça yüksek…

xx        xx        xx

Bu olasılık nedeniyle midir bilmiyoruz, ama CHP’de kontenjan adaylığı için 13 kişi Ankara’ya CHP Genel Merkezi’ne giderek adaylık başvurusu yapmış bulunuyor.

Bu konudaki duyumumuz böyle.

Kim bunlar diye sorulacak olursa, 7 Haziran sürecinde de Datça’dan aday adayı olan Nazmiye Halvaşi aday adaylığını sürdürüyor. Diğer 6 ismi bilmiyoruz. Çünkü CHP Genel Merkezi isimleri vermiyor. Halvaşi’yi biliyoruz, kendisinden öğrendik.

Halvaşi7 Haziran seçimlerinde de söyledim. Muğla gibi bir yerde kadın adayımızın bulunmaması partimize yakışmıyor. Muğla gibi küçük yerlerde kontenjan uygulanmasını da doğru bulmuyorum. Eğer uygulanıyorsa, bu pozitif ayrımcılığın gereği kadın adaylar için uygulanmalıdır. Şimdi önümüzde yeni bir fırsat var. Bu değerlendirilmeli.” dedi.

Değerlendirilir mi?

Sanmıyorum…

xx        xx        xx

CHP Muğla’da kontenjanla Prof. Dr. Gürol Ergin sayesinde tanıştı.

Bu gün atama milletvekili Ömer Süha Aldan’a nasıl tepki gösterildi ise o zaman Prof. Dr. Engin’e de tepki gösterilmişti.

Yine de eğri oturup doğru konuşmak; bir hakkı teslim etmek gerekirse, Gürol hoca zaman içinde kendini sevdirip, kabul ettirdi. Her ne kadar Muğla’da hiçbir zaman bir evi olmasa da “Muğlalı” gibi karşılandı. Karşılanıyor da…

O zaman yine Gürol hoca mı aday gösterilseydi?

Aman ha!

xx        xx        xx

Yine eğri oturup doğru konuşmak gerekirse, Muğla 7 Haziran’da ikinci defa hem de ikinci sıradan kontenjan aday gösterilen atama milletvekili Ömer Süha Aldan’ı hala tanımıyor, hala CHP’liler bile ısınabilmiş değiller…

Bir CHP’liye “Ömer Süha Aldan’ı tanıyor musun?” diye sordum. Yanıtı ilginç oldu:

Adaylığı ile CHP Genel Merkezi’ne bir katkısı var mıdır bilmiyoruz, ama Muğla’ya bir katkısının, en azından CHP oylarının artmasına bir katkısının olmadığını biliyoruz.

Bu sözler bir bakıma ortak kanı…

Hal böyle iken Ömer Süha Aldan 1 Kazım için aday gösterilir mi?

Bu konuda farklı görüşler var. Hemen herkes hem karşı olup hem de yeniden aday gösterileceğini söylerken, “7 Haziran’da ikinci defa aday gösterilip, ikinci defa milletvekili oldu. Üçüncü defa aday göstermemeleri gerekir. Ayıp artık…” diyenler de çıkıyor.

CHP Tüzüğü bu konuda ne diyor bilmiyoruz, ama gerçekten ayıp oluyor…

xx        xx        xx

Ne kadar doğru bilmiyoruz, ama listeden kontenjanın çıkarılarak listenin aynı kalması için Ankara’da kulis yapanlar olduğu da söyleniyor.

Eğer böyle bir şey varsa desteklemek gerek.

Aslında CHP teşkilatları da bunu istemeliler.

Eğer CHP Genel Merkezi böyle bir tasarrufta bulunursa CHP’nin Muğla Milletvekili Adayları listesi şöyle oluyor:

Av. Akın Üstündağ, Prof. Dr. Nurettin Demir, Av. Burak Erbay, Emrah Doğu, Süleyman Girgin, Hüseyin Anıl.

Eğer AK Parti Muğla’da 1 Kasım Genel Seçimi’ne 7 Haziran listesi ile giderse CHP’nin bu listesi 4 milletvekili çıkarabilir. CHP’nin ille de kontenjan uygulanacaksa, ikinci sıraya bir kadın kontenjan getirmesi de CHP’nin Muğla’da 4’ü zorlamasını, en azından oylarının artmasını sağlayacaktır.

xx        xx        xx

Tabi AK Partililer de boş durmuyorlar.

Öyle görünüyor ki, ben hala ihtimal vermesem de AK Parti’nin ikinci sırası değişecektir. Milaslı Hasan Kökten’in yerine bir başka isim gelecektir. Bir kadın da gelebilir. O isim kim olur kimse bilmiyor.

Beklenti Sakarın üstünden ve Muğlalıların tanıdığı; partiyi derleyip toparlayacak bir isim olması…

Böyle bir isim var mı?

Elbette var. Ankara o ismi bulursa, CHP’nin “Av. Akın Üstündağ, Prof. Dr. Nurettin Demir, Av. Burak Erbay, Emrah Doğu, Süleyman Girgin, Hüseyin Anıl.” listesinin 4 yapması mümkün olamaz. Yine AK Parti o ismi bulurken, CHP 7 Haziran listesi ile seçime giderse 3 milletvekilini korur, ama oylarını koruyamaz…

xx        xx        xx

Konjonktür Muğla’da CHP’den yana.

Bu AK Parti’nin hiç şansı olmadığı anlamına da gelmemeli.

Muğla ile ilgili hem CHP ve hem de AK Parti Genel Merkezi sanırım aynı görüşteler!

AK Partililer ne olursa olsun, kim aday gösterilirse gösterilsin 2, CHP’liler de ne olursa olsun kim aday olursa olsun 3 çıkaracaklarını kabul edip, kanıksamışlar!

Kaç milletvekili çıkaracağının değil de oylarını artırıp arttıramayacağının hesabını yapan kazanır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets