Dananın Kuyruğu Kopuyor! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Dananın Kuyruğu Kopuyor!

Bu haber 11 Eylül 2015 - 0:00 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5-12 Eylül tarihlerinde Hindistan ve Güney Kore’yi kapsayan Uzakdoğu gezisine gitmeme kararı aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kararının altında “İran pişmanlığının” yattığı söyleniyor.

Anımsanacağı gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6-7 Nisan tarihlerinde İran’a gitti. 7 Haziran seçimleri için partiler milletvekili listesini 7 Nisan’da YSK’ya teslim etti. Ardından listede Erdoğan’ın bilgisi dışında değişiklikler yapıldığı yorumları yapıldı. Saray ile AK Parti Genel Merkezi arasında kriz çıktı. Hatta Erdoğan’ın İran gezisiyle ilgili “Keşke Tahran’a gitmeseydim” dediği öne sürüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan işte bu gün belki de bu yüzden Hindistan veya Güney Kore’de değil, Türkiye’de…

xx        xx        xx

AK Parti, yarın, yani 12 Eylül cumartesi günü yapılacak Büyük Kongrede 50 kişilik MKYK’yı belirleyecek. Üç yıl boyunca partiyi yönetecek isimler bu kongrede seçilecek. Bu isimler 1Kasım Genel Seçimi milletvekili adaylarını da kesinleştirecek.

Yaygın basında yer alan yorumlara bakılırsa, 7 Haziran Genel Seçimi’nde milletvekili aday listelerinde ‘hatasını’ anlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu defa işi şansa bırakmıyor. Erdoğan’ın çevresi “Artık sıfır hata, liste delinmeyecek, tam geçecek” yorumunda bulunuyor.

AK Parti’de genel beklenti bu…

Muğlalıların beklentisi ise, AK Parti’nin Büyük Kongresi’nden çıkacak olan yönetimin 1 Kasım Genel Seçimi’ne 7 Haziran Genel Seçimi aday listesi ile gidip gitmeyeceği…

xx        xx        xx

Doğrusu ben baştan beri AK Parti Muğla Milletvekili Aday Listesi’nde bir değişikliğe gidileceğini sanmıyorum. Bazı illerde olduğu gibi “Şu kadar daha oy alınmış olsaydı, 2 değil 3 milletvekili çıkarırdık” türünden yorumların yapıldığı bir ilde değiliz.

Ki Muğla’da AK Parti oylarında bir önceki seçimlere göre düşüş olduğu bir gerçek. Ki 6 milletvekili adayının 6’sının da seçim çevrelerinde oy düşüşü görülmektedir.

Bu anlamda 2 değil, 3 milletvekili çıkarabilmek için olmasa da “oyların bir önceki seçime göre artması” düşüncesi içinde aday listesinde değişiklik yaşanabilir.

Ki baştan beri bu anlamda da Hasan Özyer ile birlikte aynı kefeye konulamayacak olan MilaslıMilletvekiliHasan Kökten’in yerine yeni bir ismin getirilebileceğini söylüyorum.

Yeni bir isim kim olur?

xx        xx        xx

AK Parti Muğla’da ikinci sıraya şu ismi getirir diyebilmekte de zorlanıyorum.

Önceki günkü yazımda da vurguladığım gibi, yarın yapılacak olan Büyük Kongre’de önümüzdeki 3 yıl partiyi yönetecek olan 50 kişilik MKYK’da yer alacak isimler partiyi “merkez sağ” parti haline getirecek isimler olursa ve parti yeni yüzü ile “fabrika ayarlarına” dönme mesajı verirse ikinci sıraya “liberal” bir isim gelecektir.

Bunu söylerken listenin ikinci sırasındaki Milletvekili Hasan Kökten’in liberal olmadığını söylemiyorum. Herkes gibi benim de bildiğim kendisinin AK Parti’den milletvekili oluncaya kadar CHP de delege olduğu ve başta Bodrum ve Milas olmak üzere Sakarın üzerinde partisinin oylarında bir artışa neden olamamış olmasıdır.

Tersine oy düşüşüne neden olduğu söyleniyor.

Peki kim olur?

xx        xx        xx

Kim olur?” sorunun yanıtı Muğla’da olduğu kadar Ankara’da da aranıyor.

Ankara’da soruyu Muğla’dan gidenlere AK Parti’nin Medya’dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay sormuş.

Hafta başında İl Başkanı İhsan Küreci ve Menteşe İlçe Başkanı Erdoğan Ünal ile öteki ilçelerin ilçe başkanları Ankara’ya gitmişler. Beşir Atalay kendilerine tek tek adaylık başvurusu yapmış olan isimlerden hangisini milletvekili görmek istediklerini sormuş.

Ne yanıt almış?

İşte orası karışık… İlçe başkanlarının yanıtlarını paylaşırsak, bu köşe yetmez!

Şunu söyleyebilirim, İl Bakanı Küreci ve ilçe başkanları Muğla’dan Ankara’ya “ortak isim” belirleyerek gitmemişler. İşte AK Parti’nin Muğla’daki sorunlarından biri de bu… (!)

xx        xx        xx

AK Parti’de yeniden yıldızı parlayan Beşir Atalay bilindiği gibi 23 ve 24. Dönem Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in akrabası. Eşinin dayısı…

Daha önceki yazılarımdan birinde Milletvekili Hasan Özyer’in 1 Kasım Seçimi için adaylık başvurusu yapmadığını söylemiştim. Milletvekili Özyer adaylık başvurusunu daha sonra yapmış, ama Prof. Dr. Özden yapmamış.

Demek ki Hasan Özyer yine liste başı aday…

Bu durumda Beşir Atalay’ın aradığı ismin ikinci sıra için olduğu söylenebilir.

İşte bu noktada şöyle de denebilir:

Beşir Atalay neden isim arıyor ki? İkinci sıraya Yüksel Özden’i getirir, olur biter.

Yakışırdı… Muğla için yapmasına fırsat verilmeyen pek çok hizmeti Hasan Özyer ile el ele gerçekleştirirlerdi… Ama…

xx        xx        xx

Prof. Dr. Yüksel Özden’in adaylık başvurusu yapmış olmaması, partisi tarafından aday gösterilmesine engel değil. Nitekim Hasan Özyer geçen seçimde adaylık başvuru yapmamış, aday gösterilmişti.

Tabi Beşir Atalay’a Muğla’dan giden kişilerin içinden Yüksel Özden’in ismini önerenler de olmuş. Atalay, yeğeninin aday olmadığını söyleyip muhatabından yeni isim istemiş.

Hal böyle olunca, eğer ikinci sıra değişirse oraya gelecek olan isim Prof. Dr. Özden’in ağzından çıkan isim olabilir… Bu benim düşüncem.

xx        xx        xx

Muğla bu dönem biraz da Süleyman Soylu’nun olmamasının “huzurunu” yaşıyor. Geçen dönem Prof. Dr. Özden’in adaylığı kesin gibi iken engelleyenin Soylu olduğu biliniyor, konuşuluyor…

İkinci sıra için şanslı olduğu söylenen isimler elbette var.

Onlardan birisi daha önce Muğla Belediye Başkanı Adayı olan Petrol Mühendisi Ahmet Doğu… Kendisi için Başbakan Davutoğlu tarafından “Git adaylık başvurusu yap” dediği söyleniyor. Öyle olsa başvuruyu Ankara’da yapardı, ama neden olmasın…

Muğla 24. Dönem Milletvekili Ali Boğa’nın kendisinin olmaması halinde ise Ankara’daki Muğla Çevre ve Eğitim Vakfı’ndan dostu İsmail Baykal’a arka çıkacağı söyleniyor.

xx        xx        xx

Bu dönemde Yusuf Kayacık’ın aday olmaması Süleyman Soylu’nun Muğla’dan sorumlu olmamasına bağlanırken, usta&çırak ikili Temmuz ayında İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden emekli olan 23. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nil Hıdır ve Küreci’den önceki son il başkanı Nihat Öztürk için “Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan torpilliler” deniliyor ve favori gösteriliyorlar. Bu ilişki biliniyor, ama ne kadar etkili olur?

Bunu bilemem, ama bildiğim bir şey varsa o da usta çırağı yer! Ayrıca Nihat Öztürk 7 Haziran sürecinde çok yıpratıldı.

xx        xx        xx

İşte bu noktada 23 ve 24. Dönem Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in tutumu çok önemli. Yeniden aday olmayan tek milletvekili olduğuna ve Muğla’da elle tutulur akilde bulunmadığına göre adaylar belirlenirken önerisi, görüşü dikkate alınacaktır diye düşünüyorum. Böyle bir durumda Özdenkırmızı çizgileri” ile hareket edecektir ve en az partisi kadar Muğla’yı ve geleceğini düşünecektir.

Muğla’yı siyasi değil ticari alan görenlerin, Muğlalı olmayanların, Allah’tan korkmayan kuldan utanmayanların şansı olmayacaktır.

Hayırlı olsun. Dananın kuyruğu pazartesi, salı kopar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets