Yörük Köyü projesi imzalandı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Yörük Köyü projesi imzalandı

Bu haber 08 Eylül 2015 - 23:34 'de eklendi ve 11 views kez görüntülendi.

gekaaaaaYörük Köyü Projesi İmza Protokolü, proje ortakları olan Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi, Muğla Yörük Obaları Derneği, Proje Koordinatörü Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, İştirakçi Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Güney Ege Kalkınma Ajansı arasında imzalandı.

İlkay Yıldız

Yörük Köyü Projesi İmza Protokolü, proje ortakları olan Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi, Muğla Yörük Obaları Derneği, Proje Koordinatörü Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, İştirakçi Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Güney Ege Kalkınma Ajansı arasında imzalandı.

İmza törenine Muğla Vali Yardımcısı Rıza Dalan, Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Cumhur Çoban, Muğla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Daşgın, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Filiz Karacaağaç, Muğla Yörük Obaları Dernek Başkanı Orhan Akcan, Güney Ege Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Süleyman Alata ile davetliler katıldı.

İmza protokolünün açış konuşmalarını yapan MUTSO Meclis Başkanı Şükrü Altınay, Projenin hayata geçmesiyle kültür turizminde çok önemli bir adım atılacağını belirtti.

Konuşmasına “Geçmişini bilmeyen, geleceğine yön veremez” sözüyle başlayan Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Cumhur Çoban, “Geçmişimizi, tarihimizi gelecek kuşaklara aktarmak çok önemli. Eğitimde bir metot vardır; yaşayarak öğrenme. Yörük kültürünü yaşayarak öğreneceğimiz bu proje her yönüyle çok güzel. Projede emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi.

Muğla Vali Yardımcısı Rıza Dalan, “Projenin kültür turizmine çok büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum. Bu projede kurumların bir araya gelip ortaklaşa hareket etmeleri çok önemli. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

MUTSO Başkanı Bülent Karakuş, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın Projenin Koordinatörlüğünü yaptığını belirterek, “2015 yılı GEKA Mali Destek Teklif çağrısına Aydın, Denizli ve Muğla’dan olmak üzere Alternatif Turizm programına 114 adet proje teklifi sunulmuş olup; Bağımsız Denetçiler tarafından 36 proje geçer not aldı. Yörük Köyü Projemiz, en yüksek puanla ilk sıraya yerleşerek hibe desteğini almaya hak kazandı. Projenin en önemli özelliklerinden biri ortak hareket etmemiz. Proje ilimiz ve ilçemiz için bir kazanç. Alternatif Turizm bakımından çok önemli bir adım atıldı” dedi.

Proje Ortaklarından Muğla Yörük Obaları Derneği adına konuşan Başkan Orhan Akcan, “Projenin ne kadar önemli olduğunu bugün sahip çıkılması ile daha iyi anlıyoruz. Muğla’da bir ilk olan projenin, diğer illere ve derneklere ışık tutacağına inanıyor, hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Proje iştirakçilerinden Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü adına konuşan Müdür Yardımcısı Filiz Karacaağaç projenin heyecan verici olduğunu ve turizme çok önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

Konuşmasına Dağlıca’da yaşanan terör saldırısına değinerek başlayan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Öncelikle Dağlıca’da şehit düşen evlatlarımıza Allah’tan rahmet, acılı ailelerimize başsağlığı ve yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Başımız sağ olsun. Bugün çok önemli bir protokol için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Menteşe tarihi yapıları, hanları, hamamları ve üniversitesiyle başlı başına bir kültür kenti. Son yıllarda cazibe merkezi haline gelen ilçemiz Menteşemizin, Yörük Köyü Projesi ile çıtasını yükselteceğine inanıyorum. Çok önemli bir adım olarak gördüğüm Yörük Köyü Projesinin Muğla’mıza ve Menteşemize hayırlı olmasını diliyor, proje ortağı olmaktan ayrıca mutlu olduğumuzu belirtmek isterim. Projede emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi.

Projeye hibe desteği sağlayan GEKA adına konuşan genel Sekreter Süleyman Alata, “GEKA olarak hedeflerimizden biri, Muğla’da turizmin çeşitlendirilmesini sağlamak, turizme katkıda bulunmak. Bu anlamda Yörük Köyü Projesi çok önemli bir proje. Proje Muğla’ya çok olumlu katkılar sağlayacaktır. Bundan sonra da işbirliği içerisinde, güzel projelere imza atacağımıza inanıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından İmza protokolü proje ortakları arasında imzalandı.

Yörük Köyü Projesi Akçaova Köyü 2181 parselde hazineden MUTSO’ya 30 yıllığına tahsis edilen yaklaşık 83.000 m² alanda Uluslararası Fuar ve Yaşam Alanı Projesinin yanında yer alacak. Proje için 800.000,00 TL olarak tahmini bütçe belirlenmiş olup, GEKA’nin hibe desteği %75 oranında olduğu için 600.000,00 TL hibe desteği sağlanması hedefleniyor. Bağımsız denetçiler tarafından revize edilen toplam bütçe 760.000,00 TL destek miktarı 570.112,50 TL olarak belirlenmiş olup, kalan tutarın dağılımı şu şekildedir; Muğla Ticaret ve Sanayi Odası; 71.264,06 TL Muğla Büyükşehir Belediyesi; 71.264,06 TL Menteşe Belediyesi; 47.509,37 TL, GEKA Hibe Desteği; 570.112,50 TL.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets