CHP’nin Hocayla İmtihanı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

CHP’nin Hocayla İmtihanı

Bu haber 08 Eylül 2015 - 23:38 'de eklendi ve 7 views kez görüntülendi.
CIZ
CIZ cizciz@hamlegazetesi.com.tr

Ahmet Karataş

Emekli müftü, İstanbul Millletvekili Sayın İhsan Özkes’in CHP’den istifası daha çok konuşulacak. Çünkü bu gelişme CHP’deki statüko gerçeğini ve yeni paradigma ihtiyacını bir kez daha su yüzüne çıkarmış oldu. Yani bir başka deyişle Özkes Hoca’nın bu hareketi, partinin ya ERGENEKON’dan çıkışına vesile olacak, ya da başına ipekten bir KOZA örmesine sebep olacak. Yani, Ya istiklal! Ya Ölüm. Böylece CHP yeni bir sürece girmiş oldu. 1 Kasım’dan sonra seyreyleyin siz gümbürtüyü.

İhsan Özkes, CHP’nin dönüşümü (koptuğu halkına dönüş) için bir fırsattı. Ancak parti politbürosu içe kapanmayı, kaderiyle baş başa kalmayı tercih etti. Avucundaki mevcut seçmenini ürkütmemek için riski göze alamadı.

Sayın müftü çok dolmuş olmalı ki, eski partisi CHP ile ilgili eleştirilerinin bir türlü sonu gelmiyor. Anlattıklarında haklı olabilir ama yöntem ve zamanlama olarak doğru bulmuyorum.

İkinci defa seçildiğiniz, kurultayda delegesinin büyük teveccüh gösterdiği partiniz ve yaşadıklarınız hakkında mücadeleyi istifa etmeden önce verseydiniz bir anlamı olurdu. Hatta belki de sizi ihraç ederlerdi. Siz de çıkardınız, beni şu, şu.. nedenlerden dolayı parti hazmedemedi derdiniz.

Açıklamalarınızın içeriği el-hak doğru olabilir, hatta belki de fazlası da vardır. Çünkü bunlar CHP’den beklenen şeyler. Ancak tüm bunlar, Sayın müftüyü haklı çıkarmaz. Madem sizin misyonunuza karşı bir alerji vardı, hatta attığınız “Kutlu Doğum” mesajından dolayı partinizden eleştiri aldınız, madem yaşam tarzınız yadırgandı, niye tekrar bu partiden milletvekili oldun diye adama sormazlar mı? Yoksa sizde mi takkiye yaptınız?

Endişelerinizde haklı olabilirsiniz. Ancak emekli bir müftü, mürekkep yalamış biri olarak CHP’nin bu tavrının yeni olmadığını bilmeniz gerekmez miydi?

Bu ülkede başörtüsü yasağını bayraklaştıran, halkın seçtiği bir bayan milletvekilinin sadece başında bir metre örtü var diye demokratik kazanımını, seçilmişlik hakkını gasp eden, Sayın Bahçeli ile birlikte İmam-Hatip okullarını kapatan, 12 yaşına kadar çocuklarımızın camilere gidip namaz, abdest, Fatiha öğrenmesini yasaklayan bir zihniyet değil miydi?

Tek parti döneminden itibaren bu konularla ilgili CHP’nin sicili o kadar kabarık ki, ciltler dolusu kitap yazsan yetmez.

İşte onun için halk kendi değerlerine savaş açan bir siyasi örgüte iktidar şansı vermiyor.

O nedenle Sayın Özkes’in anlattıkları, özde doğru olmasına rağmen, trenden indikten sonra ispiyon tarzı ifşaatlar türüne girdiği için bence kıymeti harbiyesi yok.

Hatta halk arasında, Özkes’in bu hamlelerini siyasette kendine yeni alan açmak için yapılmış manevralar olarak görenler çoğunlukta.

Öncelikle Sayın müftü, kendisinin CHP’de konuşlandırılma sebebi üzerinde biraz düşünmeli ve Sayın Kılıçdaroğlu’nun sağa açılım projesi gereği kobay gibi kullanıldığını kabul etmeli ve ondan sonra da, şayet devam edecekse kendine daha oturaklı ve seviyeli bir politik tarz seçmeliydi.

Aslında Sayın Kılıçdaroğlu, sağa açılım ve dindarla barışma projesinde samimiydi, ama statüko izin vermedi. O, dindar-muhafazakar kesimle barışmadan % 25 ile CHP’nin sittin sene iktidar olamayacağını gördü ve bir açılıma teşebbüs etti. İşte Sayın Özkes’in pür tesettürlü eşi, çocukları ve dini yaşamı ve din adamlığı ile CHP’de yer bulması bu teşebbüsün bir sonucudur.

Yoksa, herkes pekala bilir ki, bu kimliği ile Sayın Özkes bırakın milletvekili olmayı, CHP’nin kapısından bile geçemezdi.

Ancak olmadı, olamadı. Kılıçdaroğlu’nun projesi dinozorlar tarafından akamete uğratıldı.

Çünkü, sol-sosyalist, Marksist, Leninist, Dev-Yol, Dev-Sol ve Kurtuluş geleneğinden gelen CHP içinde kümelenmiş seküler üst akıl böyle bir dönüşüme asla izin veremezdi. Bu eşyanın tabiatına olduğu kadar, diyalektiğe de aykırıydı.

Yani anlayacağınız CHP’nin ithal akıl ve projelerin tasallutundan kurtulması şimdilik mümkün görünmüyor.

Bu ne demek? CHP’nin gündeminde “İKTİDAR OLMAK” gibi bir madde yok. Çünkü bu %25 ile fiziken de, ruhen de mümkün değil.

Hatta Sayın Özkes’in, “CHP’nin Ak Parti ile koalisyona girmeyeceği baştan kararlaştırılmıştı. Bu konu parti yönetiminde konuşuldu. Görüşmeler usulen yürütüldü” türünden açıklamaları beni hiç de şaşırtmadı.

Çünkü sadece CHP değil, muhalefet partileri iktidar olmak istemiyorlar. Daha doğrusu ülke yönetmeye hazır değiller. Seçmen bunu gördü ve not etti. 1 Kasım’da minderden kaçanlara gerekli cevabı verecek. Seçmen erken seçimde istikrar, istikbal ve huzur diyecek.

Hoşçakalın!..

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets