AK Parti’de Baş Pehlivan - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

AK Parti’de Baş Pehlivan

Bu haber 07 Eylül 2015 - 0:00 'de eklendi ve 20 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Mevsim yağlı pehlivan güreşleri mevsimi… Elbette güreşlerin finali gibi değerlendirilen Kırkpınar Güreşleri yapıldı, ama bu Sonbahar’ın ortalarına kadar güreşlerin yapılmasına engel değil…

Nitekim pehlivanlar geçenlerde Seydikemer’de buluştular.

7 Haziran’da genel seçim yapıldı.1 Kasım’da tekrarına engel yok.

AK Parti’nin Muğla Milletvekili aday adayları hafta sonunda belli oldu.

Pehlivan güreşlerinde cazgırların “Pehlivanlar çıktı meydane hepsi birbirinden merdane.” dediği gibi değil…

Pehlivan güreşleri literatüründe “Yenilen pehlivan güreşe doymaz” diye de bir söz vardır.

O hesap, bazı aday adaylarının kaçıncı defadır aday olduğunu artık ben de unuttum…

xx        xx        xx

7 Haziran Genel Seçimi için aday adayı olanlardan Cavit Okur, Bilal Selçuk, Yusuf Kayacık, Muhsin Eryılmaz, Mestan Yayman, Engin Duran, Fazilet Tütüncü, Mehmet S Yıldız, Özlem Topçu, Ramazan Yıldırım, Ümran Akdokur, Yeşim Avcı ve Zübeyde Fellahoğlu aday olmamışlar. İyi etmişler. Olmuyorsa olmuyordur.

Aradan 3 ay geçmiş. 3 ay önce aday adaylığından adaylığa geçememişseniz, 3 ay sonra geçebilmeniz için hangi konuda ve alanda daha iyi olmuş olabilirsiniz ki?

Umut işte…

Özben Yelda Erol Gökcan, Bekir Tavas ve İbrahim Kocabıyık bilmem kaçıncı defa yine adaylar.

Cavit Okur ve Yusuf Kaycık’ın bir kere daha aday olmamaları AK Parti açısından isabetli olmuş. Doğrusu Mestan Yayman’ın aday olmaması beni çok şaşırttı!

xx        xx        xx

Beni şu anda Antalya’da Vali Yardımcısı olan Mestan Yayman kadar eski milletvekilleri Dr. Mehmet Nil Hıdır, Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu ve Ali Boğa da yeniden aday olarak şaşırttı.

Mehmet Nil Hıdır il başkanlığında, Ali Boğa Genel Müdürlükte daha başarılıydı!

Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu başarılı bir milletvekilliği dönemi geçirdi. Döneminde (AK Parti’nin de ilk dönemi) Muğla’da ikinci milletvekili olan Hasan Özyer, dönemin Turizm Bakanı Erkan Mumcu ile birlikte AK Parti’den ayrılıp ANAP’a gitmemiş olsaydı, bu gün o dönemin başarısının ortağı olacaktı.

Benim anlayamadığım, bir dönem milletvekili olma şerefine nail olmuş olan bir insan neden “Bir kere daha” der ki?

Üstelik yeniden milletvekili olma talebiniz partinizce kabul edilmemişse neden üçüncü, dördüncü denemede bulunulur?

Anlayamıyorum…

xx        xx        xx

Elvan Göçer’i anlıyorum. 7 Haziran Genel Seçimi’nde partisinin 6 isimli Muğla aday listesinde 3. sırada yer almıştı. Bu defa ikinci veya birinci sırada yer alabilir. Umut…

Peki, listenin 6. sırasında yer almış bir ismi umutlandıran ne olabilir? İlk 6’ya girmiş olması mı, yoksa “Bu isim her seçimde aday oldu. Emek verdi. Artık seçilebilir yerde getirelim” denmesi ihtimali mi?

Dedim ya anlamakta zorlanıyorum.

xx        xx        xx

AK Parti’nin Muğla’da milletvekili aday adaylarının isimleri şöyle açıklandı:

Ahmet Doğu (Muğla), Orhan Seyfi Terzibaşıoğlu (Muğla). Özben Yelda Erol Gökcan (Malkara), Yusuf Demirci (Yerkesik) ; Ahmet Kestepli (Fethiye), Ali Boğa (Fethiye), Aysel Selçuk (Fethiye), Eşref Yılmaz (İncirköy), Karaca Özmen Balcı (Fethiye), Muhittin Kayabaş (Fethiye), Mücahit Kasım Döğerli (Üzümlü), Selahattin Kayaman (Patlangıç), Bekir Tavas (Ula), İbrahim İlhan (Ula), Mehmet Nil Hıdır (Karaman), Yavuz Ercan (Bağıştaş); Mehmet Tire (Bodrum), Halil İbrahim Kaynar (Türkbükü); Bülent Demir (Milas), Hasan Kökten (Mias), İsmail Baykal (Milas), Hüseyin Kamil (Milas), Mehmet Yavuz Demir (Milas) ; İbrahim Kocabıyık (Yatağan), Mustafa Kılınçarslan (Yatağan); Emrullah Tuna (Köyceğiz), Gamze Karnak (Ortaca), Elvan Göçer (Datça); Nihat Öztürk (Beykoz), Abdurrahim Tuna (Tavas), Bayram Olgun (İstanbul), Hasret Kaya (Tirebolu), Mehmet Nedim İlgün (Kayseri), Osman Demirel (Sungurlu), Resul Çiftçi (Çaykara)…

Abdurrahim Tuna tamam da ardından gelen isimleri tanımıyorum. Gazetecinin bile tanımadığı bir isim neye güvenip aday olur?

xx        xx        xx

Liste ilginç… Her seçimin adayı pek çok isim “Artık yeter” deyip, adaylık başvurusu yapmazken, 7 Haziran Seçimi listesinin ikinci sırasının 1 Kasım Seçimi için değiştirilme ihtimalinin yüksek olduğundan mı ne çok sayıda yeni ismin aday olduğu gözleniyor.

İlk aday olan bu isimlerden Ahmet Doğu yıllar önce Muğla Belediye Başkanı Adayı olmuştu. Yusuf Demirci’nin eski Yerkesik, Halil İbrahim Kaynar’ın eski Göltürkbükü Belediye Başkanı olduğunu biliyoruz. Yeni isimlerden Yavuz Ercan’ın AK Parti’nin Muğla’da kurucu il başkanı olduğu biliniyor.

Yeni isimlerin geri kalanını ben de tanımıyorum!

Yeni isimlerin şansı olabilir mi derseniz, zor…

xx        xx        xx

AK Parti Muğla İl Merkezi tarafından açıklanan listede benim dikkatimi çeken iki noktadan birisinin Milas ve Fethiye’de adeta aday patlaması yaşanması ve ikincisinin de açıklanan 37 aday adayı ismi içinde Hasan Özyer ve Prof. Dr. Yüksel Özden isimlerinin bulunmaması oldu.

Doğrusu 37 aday adayının 8’inin Fethiye’den, 5’inin de Milas’tan çıkmış olması düşündürücü. Her iki ilçede de “Bizim listenin ikinci sırasında yer almış iki adayımız var” denilmemiş.

7 Haziran listesinin ikinci sırasında yer alan Milletvekili Hasan Kökten’in seçim bölgesi Milas’ta da hala benimsenmediği biliniyor. Ancak Milletvekili Hasan Özyer’in liste başında yer almasının AK Parti’de onca kırgınlık ve parçalanmışlıktan sonra sinerji yarattığı da kabul ediliyor.

O zaman Fethiye’deki patlamanın nedeni ne olabilir?

Umut diyelim…

xx        xx        xx

Milletvekili Hasan Özyer ile 23 ve 24. Dönem Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in aday adayı listesinde isimlerinin bulunmalarının nedeni gayet açık. Her ikisi de 3 Eylül’e kadar adaylık başvurusu yapmamış.

Özden’in Ali Boğa, Mehmet Nil Hıdır ve Seyfi Terzibaşıoğlu gibi “hırs” yapmadığı söylenebilir.

Ancak bu Hasan Özyer için düşünülüp, söylenemez. Özyer, malum 7 Haziran seçiminde aday olmadı. Başbakan Davutoğlu tarafından aday gösterilen Özyer yine aday gösterilmeyi bekliyor olabilir…

Özden’de bekliyor olabilir mi?

Bilemiyorum… Bildiğim bir şey varsa, adaylık başvurusu olmadığı halde Hamle Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu adının da bu günlerde çok konuşuluyor olması…

Bir önceki seçimde 3. Sıra Milletvekili Adayı olan Hayati Nizamoğlu’nun neden başvuruda bulunmadığını yakınında biri olarak biliyorum. Hasan Özyer, Hayati Nizamoğlu gibi isimler “Aday dayı oldu, ama aday olamadı” sözünün muhatabı olabilecek isimler değiller…

xx        xx        xx

Peki, AK Parti açıklanan isimlerle 1 Kasım’da iddialı olabilir mi?

Açıklanan listede yer alan isimlerin hepsi kendi çapında birer pehlivan. Öyle olmasa aday adayı olmazlardı. Ancak içlerinde ‘baş pehlivan’ adayı görünmüyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets