GEKA’ya Tekzip Yazısı! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

GEKA’ya Tekzip Yazısı!

Bu haber 04 Eylül 2015 - 0:00 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bu köşenin takipçileri anımsayacaklardır. 20-21 Temmuz tarihlerinde yayınlanan “GEKA ve Yörük Köyü”, “Yörük Köyü Olur Mu?” başlıklı yazılarıma ben Menteşe Belediyesi’nden veya Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’ndan (MUTSO) yanıt beklerken ilginçtir Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan (GEKA) açıklama gelmişti. Hem de “Tekziptir” diye…

Oysa GEKA’nın açıklaması olsa olsa düzeltme olabilirdi, tekzip değil!

xx        xx        xx

GEKA’nın ‘tekzibini’ 27.07.2015 tarihli köşemde yayınlamıştık.

O sözüm ona tekzip metninde “İlgili yazıda Ajansımız desteklerinden Teknik Destek Programı dahilinde gerçekleştirilen eğitimin içeriği eleştirilerek eğitimle ilgili bazı sorular gündeme getirilmiş ve ajansımızca destek kararı ilan edilmeyen bir projeye ilişkin bilgiler paylaşılmıştır. Anılan köşe yazılarında belirtilen hususların kamuoyuna eksik, yanlış ve yanıltıcı bir şekilde aksettirildiği anlaşıldığından Ajansımızca kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.” denilerek şöyle devam edilmiştir:

… aynı yazıda ‘Yörük Köyü’ isimli bir projeden bahsedilmektedir. Şimdiye kadar ajansımız tarafından ilan edilen başarılı projeler arasında bu isimle proje yer almamaktadır. … Şimdiye kadar Ajansımız Yönetim Kurulu tarafından yazınızda adı geçen herhangi projeye destek sağlanacağı ilan edilmemiştir. 2015 Yılı Mali Destek Programı kapsamında teklif edilen projeler halen değerlendirme sürecinde olup, henüz projeler hakkında kamuoyuna herhangi bir açıklamada bulunulmamıştır. Başarılı projelerin Ağustos ayında ilan edilmesi beklenmektedir, ancak şu an ilgili mevzuat gereğince hiçbir proje hakkında Ajansımız tarafından bilgi verilmesi veya yorum yapılması uygun değildir.

xx        xx        xx

Hal böyle olunca 27.07.2015 tarihli köşemde GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata’ya “GEKA Genel Sekreteri Sayın Süleyman Alata gazetemizde ve internet sitemizde yayınlanan 05.05.2015 tarihli ve ‘Menteşe Belediyesi’nden Kültür Turizmi Atağı’ başlıklı haberi okumuş olsaydı belki de yazılarıma açıklama yaparken düşünürdü…” diye seslenmiştim.

Ne yalan söyleyeyim 27.07.2015 tarihli yazımın ardından sayın Alata’dan bir “pardon”u çok bekledim…

GEKA’nın sözüm ona “tekzibine” neden olan yazımda vurguladığım gibi Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün bir meclis toplantısında gündeme getirdiği ‘Yörük Köyü Projesi’ meclis üyeleri tarafından oy çokluğu ile kabul edilmişti. O Meclis toplantısında 800.000.00TL olarak öngörülen projenin 600.000.00TL sinin GEKA tarafından fonlanmasının beklendiği belirtilmiş, kalan 200.000.00TL’nin ortaklar arasında paylaştırılarak finanse edilmesinin düşünüldüğü ifade edilmişti.

Ortaklar için öngörülen miktarların ise Muğla Ticaret ve Sanayi Odası için 75.000.00TL, Muğla Büyükşehir Belediyesi için 75.000.00TL ve Menteşe Belediyesi için de 50.000.00TL olduğu vurgulanmıştı. Ben de yazıma şöyle devam etmiştim:

GEKA’nın yukarıdaki açıklaması, ‘Başarılı projelerin Ağustos ayında ilan edilmesi beklenmektedir, ancak şu an ilgili mevzuat gereğince hiçbir proje hakkında Ajansımız tarafından bilgi verilmesi veya yorum yapılması uygun değildir.’ ifadesi ile bittiğine göre, Menteşe Belediye Meclisi’nin oy çokluğu ile aldığı kararda yer alan 600.000.00TL nereden karşılanacak, merak etmemek mümkün değil…

GEKA’dan 600.000.00 TL’nin fonlanacağı nasıl biliniyor? Bakalım Ağustos ayında ilan edilecek başarılı projelerin içinde ‘Yörük Köyü’ yer alır mı?

xx        xx        xx

GEKA Genel Sekreteri Alata bize bir “pardon”u çok gördüğü gibi, GEKA’dan da Ağustos ayında başarılı projeler ile ilgili bir açıklama yapılmadı!

Açıklama MUTSO (Muğla Ticaret ve Sanayi Odası) Başkanı Bülent Karakuş’tan geldi.

Karakuş, hafta başında yeni dönemde yaptıklarını, yapamadıklarını anlatırken, “Yörük Köyü Projesi”nin 114 proje başvurusu içinde liste başı olduğunu ve 570.112. 50 TL hibe almayı hak ettiklerini açıkladı.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş 600.000.00TL beklediklerini söylemişti, ama olsun; 570 bin de iyi para…

Tabi ben bu vesile ile GEKA Genel Sekreterliğini de tekzip etmiş oluyor muyum, siz karar verin!

xx        xx        xx

MUTSO Başkanı Karakuş konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söylemiş:

Muğla için son derece önem arz ettiğine inandığımız, 8 Mayıs 2015’te GEKA’ya sunduğumuz Yörük Köyü Projesi destek almaya hak kazandı. Projenin amacı, kıyı şeridinde yoğunlaşmış turizmi, kültür turizmi temasıyla iç kesimlere çekmek ve ekonomik olarak Menteşe Merkez ilçe ekonomisini hareketlendirmektir.

Sen Şirince’de olduğu gibi bir Köyü turizme kazandırabiliyor musun?

Hayır…

O zaman nasıl olacak bu?

30 binin üzerinde üniversite öğrencisinin bulunduğu bir üniversite kentinde; Şirince’yi yan cebinden çıkarabilecek Kentsel SİT Alanı ile Doğal SİT Alanı Karabağlar Yaylası orada dururken 10 bin m2’lik bir alana kurulacak köye koca koca adamlar nasıl bel bağlarlar, Menteşe ekonomisini canlandırmayı, kültür turizmi yapmayı nasıl hayal ederler anlayamıyorum.

Utandırılmayı çok istiyorum…

xx        xx        xx

Aslına bakarsanız ben bu “Yörük Köyü Projesi”ne baştan beri takıntılıyım.

“Yörük Köyü” olmaz… Obası olur!

Bakın gazetemizin web sitesinde 21.07.2015 tarihli ve “Yörük Köyü Olur Mu?” başlıklı yazıma Ali Karadaş adındaki okurum nasıl yorum yapmış;

Muğla’nın tüm köyleri Yörük köyüdür. Göktepe’deki köyleri kim kurdu? Yörükler yerleşik düzene geçerken kurdular. Adım başı köy olmasının nedeni Yörük obalarının kendi yakın akrabalarınca artık göçerlikten kurtulalım mantığı yatar. Köylülerin hepsi birbirleriyle akrabadırlar. Yörük köyü kurmaya gerek yok. Zaten var. Ama Yörük kültürünün kaybolmaması için Yörük obası kuralım. Kaybolmaya yüz tutan Yörük kültürünü bu obada yaşatalım. En iyisini siz bilirsiniz.

xx        xx        xx

Estağfurullah… Kimse en iyisini bilemez. Benim bildiğim bir projeden mucize beklenemeyeceği…

Hafize Kaşıkara’yı tanır mısınız?

Unuttuk… Hep beraber unuttuk. Öyle ki, MUTSO’nun 100 yılda Muğla’ya hizmet etmiş kadınların bir araya getirilmesi hedeflemiş olan 100 Yılda 100 Kadın kitabında kel alaka isimlere yer verirken O’nun ismini unuttuk!

Oysa Hafize ana (yeni adımızla) Menteşe’nin “ilk turizmci kadını”dır… Mimarlar Odası’nın Muğla Evi Ödülünü almış olan Asar’daki geleneksel evini turizme açmıştır…

Bugün kaç Hafize Kaşıkaramız var?

Keşke MUTSO, uyduruk bir Yörük Köyü kurmaya kalkacağına, yeni Hafize Kaşıkaraların çoğalmasını sağlamış olsaydı…

Dilerim MUTSO’nun GEKA destekli projesinin sonu yine GEKA destekli Basın Yayın Enformasyon Bölge Müdürlüğü’nün Muğla Basınını eğitme iddiası ile düzenlediği eğitim projesinin sonuna benzemez!

xx        xx        xx

Hayır, noktayı koymadım.

Hafize Kaşıkara konusunu;100 Yılda 100 Kadın kitabına da giren “eşraf methiyesini” bir başka yazıma bırakarak yarın devam ederiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets