Tıp İlk Mezunlarını Veriyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Tıp İlk Mezunlarını Veriyor

Bu haber 03 Eylül 2015 - 0:00 'de eklendi ve 8 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Ha bugün, ha yarın, oldu olacak, neden olmasın, derken oldu.

Oldu da mezun vermeye hazırlanıyor.

Tıp Fakültesi’nden söz ediyorum.

Bu günlere gelinceye kadar kimi zaman “politika” kimi zaman “rant” adına ne kavgalar yaşandı…

En son kavgaya dönemin Valisi Hakan Güvençer’in başkanlığında yapılan İl Koordinasyon Kurulu’nda tanıklık etmiştik. Sanıyorum 2014 yılının son toplantısıydı. Toplantıda, MSKÜ Morfoloji binası ile Tıp Fakültesi Hastane binanın bulunduğu sağlık alanının karayolu ulaşımı projesi gündeme gelmiş, ama işin sahibi olmamıştı!

xx        xx        xx

Toplantıda Büyükşehir Belediyesi’ni temsil eden daire başkanları işin Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması gerektiğini savunurken, Karayolları Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu da yapılması gereken işin kendileriyle bir ilgisi olmadığını vurgulayarak, “Biz işin yapımı sırasında teknik danışmanlık verebiliriz. İstenirse yardımcı oluruz o kadar. İş Büyükşehir’in.” demişti.

Vali Güvençer de Tıp Fakültesi’nin Morfoloji binasının bitmek üzere olduğunu, hastaneninse en kötü ihtimalle 2016 yılında tamamlanacağını ifade ederek, iki yapının bulunduğu yerde yeni bir yerleşim alanının oluşacağını (2. Etap TOKİ) ve trafik yoğunluğu yaşanacağına dikkat çekmiş ve şöyle devam etmişti:

Şimdi bir an önce bu alanın karayoluna bağlanması gerekiyor. Orada ne kadar yerleşik nüfus oluşacağının belirlenmesi ve buna göre planlama yapılması gerekiyor. Karayolu bağlantısı için alt geçit mi, üst geçit mi, yonca mı yapılır, yoksa döner kavşak mı yapılmalı buna karar verilmeli. Bunları yapması gereken Büyükşehir Belediyemiz ama yaklaşım göstermedikleri için Sağlık Müdürlüğümüz üstlenmiş bulunuyor. Bu, Sağlık Müdürlüğü’nün görevi olmasa gerek.

xx        xx        xx

Kulakları çınlasın, Güvençer Valimizin dediği gibi oldu…

Bu Sağlık Müdürlüğü’nün işi değil. O Koordinasyon Toplantısı’nda İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin işi hizmet satın alarak yapacaklarını söylemişti. Hani nerede?

Geçenlerde AK Parti’nin yerel kurmaylarından bir dostum telefonla arayıp, yanında Muğla İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nden bir yetkilinin olduğunu ve kendisinin söz konusu yolun yapılamadığında yakındığını aktardı. Sorunu gündemime almamı rica etti.

Birkaç gün sonra dostumdan telefonunu aldığım yetkiliyi aradım. Sorunu, gelinen noktayı kendisinden dinlemek istedim. Beni bu konuyu telefonda konuşamayacağını belirterek şaşırttı!

Bir daha ne o aradı, ne ben aradım.

xx        xx        xx

Gerçekten Muğla’nın (Menteşe) Devrant girişinde TOKİ Evleri yakınında yükselen iki bina adeta karayolunun Kötekli yakasındaki Üniversite Yerleşkesi içindeki yapılarla adeta yarışıyorlar. Cam cephe giydirmeleri de yapılınca sanki tamamlanmış izlenimi vermeye başladılar. Geceleri “Tıp Fakültesi” neonu da yanında ortaya hoş görüntü çıkıyor. İnsanın gururu okşanıyor.

Üniversitemizin ilk açıldığı ve bu gün Eğitim Fakültesi olan o çok katlı eski GELİ binası hiçbir zaman gurur duymamızı sağlamadı, ama Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün “Gençlik Merkezi” ile “Kapalı Spor Salonu” ve “Kapalı Yüzme Havuzu” binaları yanında Tıp Fakültesi Morfoloji” ve “Araştırma Hastanesi” binaları gurur verici…

Elbette Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’ni görmezden gelmemiz söz konusu olmaz, ama estetik yoksunluğu övgümüzü engelliyor.

Neyse konumuza dönelim…

xx        xx        xx

Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan’ı telefonla aradım.

Bizim MuğlalılarınHallolu, hallolmamı le…”, “Osun vasın…” yaklaşımları müthiştir.

Sözünü ettiğim gurur verici yapılara kavuşmak için bunca yıl beklememizin en büyük nedenlerinden biri de bu yaklaşım şeklimiz, rahatlığımız olsa gerek.

O yapılar yükselirken, Muğla’nın o görkemli yapılara ve hizmetlere layık olduğunu, hak ettiğini fark ediyoruz!

Tıp Fakültemizin Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan da Muğlalı… Senelerini Muğla dışında geçirmiş olsa da bizden farkı yok. Sorumu tamamlamama bile izin vermedi. “Biz Muğlalılar sorunlarımızı kavga etmeden çözeriz. Osman abemle (Osman Gürün) konuyu görüştük. Büyütülecek bir sorun yok. Hallolur. Olacak.” deyince sustum.

xx        xx        xx

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. AydoğanGüzel şeyler konuşalım.” deyince de telefonda sohbete devam ettik. Anlatırken çok heyecanlı ve oldukça sevinçliydi…

“Gelecek sene ilk mezunlarımızı veriyoruz.” deyince ben de heyecanlandım, sevindim.

Hemşerimiz Prof. Dr. Aydoğan’ı dinlerken, süreç film şeridi gibi gözümün önünden geçti.

Tıp Fakültesi talebini ilk dillendiren Hamle olarak biz olmuştuk. Dönemin Muğla Milletvekili Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu da her türlü takdiri hak eden bir şekilde Muğlalının ağzından çıkarmadığı, ama bir şekilde gönlünden geçirdiği bu talebe sahip çıktı.

O günlerde “He de le öle şe olmaz…” dercesine yayın yapan, hatta Tıp Fakültesi’ne karşı çıkan gazetelerimizde oldu.

Yok, niyetim kavgaları, engellemeleri, gecikmeleri paylaşmak değil…

xx        xx        xx

Hemen hemen her yeni üniversitede olduğu gibi bizim üniversitemizde de Tıp Fakültesi’ne sıcak bakılmıyordu. Dönemin Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik ve Senato Üyeleri ile Akyaka’da Hamle Hotel’de bir Ramazan ayında, bir iftar yemeğinde birlikte olduk. İyi oldu…

Bundan 9 yıl önceydi. O iftar yemeğinin üzerinden çok geçmedi. Senato 20.12.2006 tarihinde Tıp Fakültesi kararını aldı. Karar ve teklifin ardından Milli Eğitim Bakanlığının 14/05/2007 tarih 11968 sayılı yazısı üzerine, 28/03/1983 tarihli ve 2809 sayılı kanunun ek 30’uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 14/05/2007 tarihinde Muğla Tıp Fakültesi’ne karar verildi. YÖK’ün onayı da 22/05/2008 tarihinde çıktı.

Kurucu Dekan da bir Muğlalı idi; bu gün Muğla Milletvekili olan Prof. Dr. Nurettin Demir en az yeni dekanımız Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan kadar heyecanlıydı…

xx        xx        xx

Prof. Dr. Nurettin Demir ile ödenek ve kadro çıktı, ama fakülte bir türlü öğrenci alamadı…

Prof. Dr. Demir 8 Prof. Dr. ve 3 Doç. Dr. Öğretim Üyesi ile yola çıkarken, 2011-2012 öğretim yılında Prof. Dr. İrfan Altuntaş Tıp Fakültesi Dekanı olarak atanıp 17 Prof. Dr., 5 Doç. Dr. ve 41 Yrd. Doç. Dr., 1 Uzman Dr., 1 Uzman, 18 Araştırma Görevlisi ile fakültenin ilk 44 öğrencisini kabul ederken, Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan Dekanlığında 20 prof., 17 Doç. Dr., 67 Yrd. Doç. Dr., 37 Araştırma Görevlisi ve 1 Uzman ile öğrenci sayısı da 300’e ulaşmış bulunuyor.

Geç oldu, ama göç yolda düzeldi…

xx        xx        xx

Bilindiği gibi 6 yıldır Devlet HastanesiTıp Fakültesi Araştırma Hastanesi” olarak kullanılırken, öğrencilerde morfoloji eğitimlerini hastane bahçesindeki eski Sağlık Koleji binasında alıyorlar.

Tıp öğrencileri bu sene yeni binalarında olacaklar. Yani ilk öğrenciler ilk olmanın zorluklarının ardından yeni binanın keyfini de yaşayıp mezun olacaklar…

2015-2016 Öğretim Yılı birinci sınıf öğrencileri için 8 Eylül’de AKM’de “Beyaz Önlük Giyme Töreni” yapılacağını ifade eden Tıp Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan bir anlamda müjde vererek şöyle devam etti:

Beyaz Önlük Giyme Töreninde yeni öğrencilerimizin aileleri de olacak. Törenden sonra hep birlikte yeni binamıza geçeceğiz. Velilerimizin çocuklarının öğrenim görecekleri binayı görmelerini istiyorum. Morfoloji binasının inşaatı bitti. Mefruşat işleri devam ediyor. 250 kişilik 3 anfiyi kullanmaya başlayacağız. Yeni öğretim yılını burada tamamlayacağız ve seneye 2016-2017 öğretim yılında ilk mezunlarımızı vereceğiz.

xx        xx        xx

Neredelerden nerelere geldik. Kim bilir nerelere gideceğiz. Eczacılık ve Dişçilik Fakülteleri yolda… Elbette üniversite orada güzel bir peyzaj düzenlemesi de yapacaktır. Umarız o alana yakışan; döner kavşak mı olur, yonca mı olur, her ne şekilde olursa olsun bir yol düzenlemesi de yapılır.

Hepimizin gururu olur…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets