Ticaret Odası Sınırları Zorluyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Ticaret Odası Sınırları Zorluyor

Bu haber 03 Eylül 2015 - 21:08 'de eklendi ve 9 views kez görüntülendi.
Avatar
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Muğla genelinde sınırları zorlayan, daha da öte Türkiye bazında farklı bir konuma gelen kurumlardan birinin “Ticaret ve Sanayi Odası” olduğuna hiç şüphe yok.

Bu yüzden olmalı ki başkan ve yönetim kurulunda görev üstlenenler, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde her daim görev üstleniyor.

Dahası kendilerine görev tevdi ediliyor.

Şüphe yok ki bu durum, Muğla Ticaret ve Sanayi Odasının farklı bir konumda olduğunu göstergesidir.

Bunun bir başka anlamı, her geçen gün sınırları zorlayan oda haline geldiğinin tescili.

İlişkin olarak şu denebilir.

Gerçekten böylemi?

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, yanı sıra ticaret Borsası Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin asla gözardı edemeyeceği kurum halinde mi?

Aslında, yıllardan bu yana bizatihi oda başkanlarıyla Hamle TV’de gerçekleştirdiğim “günleri izlerken” programında, başkan ve diğer katılımcılar cevabını vermişlerdi.

Hatta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile yaptığımız söyleşide, Muğla Ticaret Odasının çok farklı bir konumda olmanın ötesinde her geçen gün daha bir ivme kazanan teşekkül haline geldiğinin altı çizilmişti.

Yanı sıra Hisarcıkloğlu’na göre kısa bir süre öncesinde kurulmasına karşın Hayati Nizamoğlu’nun başkanlığı üstlendiği dönemde Ticaret Borsası, farklı bir konuma gelmişti.

Başkan Hisarcıklıoğlu’nun Muğla adına yaklaşımları gerçekten önemliydi.

Demek ki, yıllardır farklı bir konumda olmanın haklı gururunu taşıyan Muğla, ekonomik göstergeler bağlamında da çok önemli yer işgal etmekteydi.  

***

Peki günümüz koşullarında Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, tasvip ve takdir gören konumunu muhafaza edebiliyor mu?

Birçok konuda ön plana çıkan soruların cevabını almak için kurumun gerçekleştirdiği birlikteliğe katıldım.

Başkan Bülent Karakuş’un açıklamalarından anladım ki, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası gerçekten farklı bir konumda.

Özellikle geçmişken günümüze alınan mesafe bağlamında..

Diyor ki, 1884 yılında kurulan Muğla Ticaret ve Sanayi Odası,131 yıldır kesintisiz olarak hizmet vermeye devam ediyor.

11 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirdiğimiz son oda seçimlerinden bu yana 49 meclis üyesi, 11 yönetim kurulu üyesi, 17 meslek komitesi ve 8 birim/ 34 personeli ile çalışmalar hız kesmeden sürdürülmektedir.

Bu tür bir giriş yapan başkan Karakuş, ardından odanın nasıl bir konuma sahip olduğunun altını çiziyor.

MUTSO, Meslek Komiteleri, Meclisi, Yönetim Kurulu, Disiplin Kurulu ve personeli ile hızlı ve güler yüzlü hizmet politikası benimsemiş ve bunu ISO 9001: 2008 Kalite yönetim sisteminin içerisine, ISO 10002 Müşteri memnuniyeti Yönetim sistemini entegre ederek uygulamaya koymuş bulunmaktadır.

29 Kasım 2013 tarihinde, Türk Loydu tarafından yapılan denetimin ardından, 5 Yıldızlı Oda Statüsünü elde ederek A Sınıfı Akreditasyon Belgesi alınmış, 1 Ocak 2014 tarihinde alınan Akreditasyon Belgesi ile oda yapısı ve hizmet kalitesi tescillenmiştir.

Başkan Karakuş’un bu açıklaması şüphesiz, Ticaret ve Sanayi Odasının nasıl bir konumda olduğunun göstergesiydi.

Anlaşılan o ki, odanın sahip olduğu konum ve katedilen mesafe, çalışmalar ve de verilen hizmetin tasvip ve takdir edildiğinin tesciliydi.

***

Odanın faaliyet alanlarının çok geniş olduğunun altını çizen başkan Bülent Karakuş, her geçen gün hizmet ağının genişlediğini vurguluyor.

Özellikle beceri kursları, personel eğitimi, MUTSO-KOSGEP işbirliğiyle girişimcilik eğitimi sonucunda çok sayıda personele sertifika verilmesi sağlanıyor.

Başkan bu kez, bilgi ve görgünün artırılması bağlamında çok sayıda yurt dışı gezilerine katıldığını vurgularken, bir noktanın altını çiziyor.

Bu tür geziler bilgi ve görgünün artması kadar, özellikle gerçekleştirilen fuarlara katılımların ülkeye çok önemli katkılar sağlıyor.

Özellikle her türden ürünlerimizin tanıtımında önemli mesafeler aldık.

Bu kez, oda olarak verilen hizmet ve desteklerden dem vuruyor.

Oda olarak 2014 yılında 107 kişiye vize verildi. Amacımız üyelere daha kaliteli bir hizmet sunmak için destek kapsamını genişletmektir.

Üyelerin ödeme bazında sıkıntı çekmemeleri için Online sistemine geçtik.

Çalışmalarının belirli alanlar adına sınırlı olmadığını vurgulayan Karakuş, Muğla Ticaret Odaları ve Ticaret Borsası ile gerçekleştirilen müşterek toplantılar ile Muğla’nın bir bütün olarak kalkınması yönünde çalışmalar sürdürülmektedir.

Muğla’nın yatırım potansiyeli ve yatırım fırsatları konulu toplantı ile Türk-Çin Protokolü, İzmir Ekonomi Üniversitesi ile protokol gerçekleştirdik.

Amacımız üyelere daha iyi hizmet vermektir.

Elbette hizmet sınırlarını zorlayan Başkan Karakuş’un açıklamaları bunlarla sınırlı değildi.

Bir başka yazımda kaleme alacağım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets