AK Parti’de Kalibre Düşüklüğü - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

AK Parti’de Kalibre Düşüklüğü

Bu haber 02 Eylül 2015 - 0:00 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

CHP, yaptığı yönetmelik değişikliği ile önseçim zorunluluğunu kaldırmış, ancak bazı illerde örgütün talebine göre bu yönteme başvurulabileceği yorumları yapılmıştı. MYK, tüm adayların merkez yoklamasıyla belirlenmesine karar verdi. İl ve ilçe başkanlıklarına gönderilen genelgede aday adaylarının 31 Ağustos-7 Eylül arasında genel merkeze başvurmaları gerektiği ifade edildi. Kadın ve genç adaylardan 2 bin 500 TL, diğer adaylardan 5 bin TL ücret alınacak.

CHP Muğla’da 5 ve 6. sırada yer alanlar yandı!

Hele 5. sıradaki Emrah Doğu’nun hali ne olacak bilemiyorum.

xx        xx        xx

Bir CHP’li Ön seçim yok. Atama var. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, ‘Biz bu Emrah Doğu’ya çok haksızlık yaptık.’ deyip, Ömer Süha Aldan’ın yerine getirir mi?” diye sordu.

Neden olmasın?

Bir de CHP’de siyaset yapan kadınlar soruyorlar:

Ömer Süha Aldan’ın yerine bir kadın aday getirilse, bu Muğla’da CHP’nin oylarını arttırmaz mı?

Neden olmasın?

Salt kadın olduğu için bir kadın oraya getirilmez de, “İşte bu” dedirtecek bir isim kadınların temsilcisi olarak Ömer Süha Aldan’ın yerine atanarak aday gösterilirse CHP 4. milletvekili için iddialı hale gelebilir.

Ancak kimse Muğla’da sıralamanın değişmesini beklemesin.

xx        xx        xx

Elbette CHP’de 1 Kasım için önseçim zorunluluğu kaldırılınca liste kulisleri de tekrar alevlendi. Son Parti Meclisi toplantısında “Listelerde oynamam için bir sebep yok” mesajını veren CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun bazı seçim çevrelerinde değişiklik yapmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Listelerde isim değişikliği yerine sıralama değişikliği yapacağı ifade edilen Kılıçdaroğlu’nun gündeminde partinin oy kaybettiği seçim çevreleri başı çekiyor. Onların arasında Muğla’nın da olması gerekir.

Seçmen sayısındaki artış göz önüne alındığında ve 30 Mart Yerel Seçimi ile karşılaştırıldığında görülecektir ki 7 Haziran Genel Seçimi’nde CHP’nin Muğla’da oy kaybettiği görülecektir. Hal böyle olunca Muğla’da CHP sıralamasının değişebileceğini umanlar çıkacaktır. Ancak bu boş bir umut olarak kalacaktır.

xx        xx        xx

MHP’de ne olur?

MHP’de de en azından sıralamanın değişmesini isteyenlerin sayısı hiç te az değil.

Ancak lideri her şeye karşı olan MHP’de bu isteğe karşı çıkılacaktır.

MHP’nin yerel yöneticileri tersini söyleseler de, 7 Haziran seçiminde başarılı bir sınav verdikleri söylenemez.

Ancak MHP’de sıralamalarda değişiklik yapılması pek de söz konusu görünmüyor.

xx        xx        xx

Adaylarla ilgili rayiç AK Parti’de de üç aşağı beş yukarı aynı.

AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci’nin yaptığı açıklamaya göre, aday adaylarının 3 Eylül Perşembe gününe kadar İl Başkanlığında kurulan komisyona gerekli evraklarla birlikte başvurmaları gerekiyor. Adaylık aidatı içinse 7 Haziran seçiminde olduğu gibi erkek adaylar 5 bin lira, kadın adaylar 2 bin 500 TL ödeyecek. Engelli aday adayları ise bir ödeme yapmayacaklar.

İl Başkanı Küreci’ye, uygulamanın partiye kaynak yaratmak için yapılıp yapılmadığını sordum. Küreci’nin yanıtı şöyle oldu:

7 Haziran seçiminde 2 milletvekilliğini koruduk, ama oylarımızı arttıramadık. 1 Kasım seçiminde daha başarılı olmamız için sıralamada değişiklik yapılması söz konusu. Yani 1 Kasım için aday adayı olanlar boşa para yatırmış olmayacaklar. Ülke olarak yeni bir seçime gidiyoruz. Seçim sürecinin ilk basamağı da sayılan aday adaylığı sürecinde aday adaylarımızın göstereceği ilgi elbette bizi teşkilat olarak çok mutlu edecektir. Birlik ve beraberliğin her zamankinden daha önemli olduğu bu günlerde biz de teşkilat olarak partimize aday adaylığı için yapılan her başvurunun bize güç katacağı düşüncesindeyiz. Gerek aday adaylığı sürecinde, gerekse de sonraki süreçte partimize sağlayacakları katkının çok önemli olduğunu özellikle belirtmek istiyorum.

xx        xx        xx

İl Başkanı Küreci böyle diyor, ama AK Parti’nin Muğla listesinde değişiklik olur mu?

AK Parti Muğla’da sıralamada değişiklik yapılması ile ilgili beklenti CHP’lilerden de MHP’lilerden de oldukça yüksek. Hatta ikinci sıradaki ismin değiştirilmesini isteyenler hiç te az değil…

AK Parti’den herkes gibi ben de en azından ikinci sırada bir değişikliğe gidilmesini bekliyorum. Ancak ben Muğla listesinde değişiklik olacağına da çok ihtimal vermiyorum.

Sanki AK Parti Genel Merkezi Muğla’ya “Ne uzar, ne kısalır.” diye bakıyor!

Ki Muğla’da AK Partililer arasında “Adaylar ve teşkilatlar konuşmasalar, görünmeseler daha çok oy alırız. Zaten alınan oy da Tayyip beyin oyu. O oyu bile koruyamaz olduk.” görüşü oldukça yaygın.

İşte bu Muğla AK Parti’de seviyenin ve dolayısıyla oyların düşmesine neden oluyor.

AK Parti’de bu güne kadar 7 Haziran’daki kadar kalibre düşüklüğü yaşanmamıştı…

xx        xx        xx

Değişik gazetelerde yazan AK Partili bir kaleme göre ise, AK Parti 1 Kasım Tekrar Seçimi için direkt taban seçmene inecekmiş. Geçtiğimiz hafta kaleme aldığı yazısında “Pazartesi günü il il heyetler oluşuyor.” demişti.

Önceki gün pazartesi idi… Henüz Muğla’ya gelen heyet yok. Belki gizli gelip gidiyorlardır.

AK Partili kalem, İl Başkanı Küreci’ye göre daha çok bilgi sahibi!

Şöyle demiş yazısında:

Ak Parti direkt taban seçmene iniyor. Pazartesi günü İl il heyetler oluşuyor. Süreci Sayın Kurtulmuş yönetiyor. Davada ‘kadim duruşlu irfanlılar’ görev alıyor. Kim vekil olmalı ? sorusuna karşılık aranacak. Bire bir görüşmeler yapılacak. Vekil sıralaması artık teşkilat algısı ile değil taban seçmen algısı ile belirlenecek. ‘Tanımsız’ ilişkilerin önü kesilecek.

Alandan gelen bu raporlarla çarpraz chekin yapılacak. Parti içinde ‘kendinden menkul’ yapıların etkinliği bitirilecek. Dava inancı olan vekil adayları ve tabanda sevilenlere liste şansı verilecek.

Ankara lobisi bitti. Anadolu lobisi devrede. O lobi de halkın kendisi olacak.

Büyük Kongre 12 Eylül günü yapılacak. Vekil listelerini yeni yönetim belirleyecek. Çok ciddi bir görev değişimi yaşanacak. Çok popüler, bilinen isimler artık olmayacak. Bi nevi Ak Parti ‘fabrika ayarlarına’ dönecek. Öğreti ve irfan hakim olacak. Arınma yaşanacak.

Oldukça ilginç…

xx        xx        xx

AK Partili irfan sahibi münevver kalemin bazı sözleri oldukça ilginç. Tanımsız ilişkilerin önü nasıl kesilecek? Tanımsız ilişkilerden, kendinden menkul yapıdan kim, ne kastediliyor? Son zamanlarda sesi soluğu duyulmayan Süleyman Soylu mu? Soylu’nun yerini Numan Kurtulmuşlu mu aldı?

Ankara lobisi ne, Anadolu Lobisi ne?

Münevver kalem, “AK Parti fabrika ayarlarına dönecek.” derken neyi kastediyor? AK Parti yoksa raydan mı çıkmıştı?

AK Partili olmadığımız için anlamakta güçlük çekiyoruz.

AK Partili irfan sahibi münevver kalem yazısını “Var mı itirazı olan??” diye bitirmiş.

Haddimize değil…

AK Partili olsam elbette itirazım olurdu! Bu kadar bilgi AK Parti İl Başkanı’nda yok…

xx        xx        xx

Yine de ben AK Partili kalemin “Vekil listelerini yeni yönetim belirleyecek.” görüşüne katılıyorum.

Aday listelerinin YSK’na teslimine daha var. AK Parti Kurultayı 12 Eylül’de yapılacak. 12 Eylül’e de çok yok. 1 Kasım Tekrar Seçiminin adaylarını bugünkü Genel Merkez Yönetimi’nin değil, 12 Eylül’de ortaya çıkacak yeni yönetimin kesinleştirmesi şık olacaktır.

Bu durum aslında AK Parti için bir şans.

AK Parti’nin Muğla’da başarısız olduğunu bu köşede az kaleme almadık.

Elbette “seviyenin” her yıl düşmesi önemli… Gözden kaçan ise Muğla’da AK Parti’nin aday belirlerken ve hatta teşkilatlarını oluştururken hiçbir zaman “Muğla gerçekleriyle” hareket etmemiş olmasıdır.

Sanıyorum yine öyle olacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets