Milletvekilleri Buluştu Da Ne Oldu? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Milletvekilleri Buluştu Da Ne Oldu?

Bu haber 13 Ağustos 2015 - 0:00 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla’yı nedense hep Aydın ve Muğla ile karşılaştırırız…

-Aydın’da ev kiraları ve satın alma durumunda evler Muğla’ya göre çok ucuzdur. Yıllardır ve hala böyle…

-Denizlililer bir araya geldiler mi hemen şirket kurarlar. Bizimkileri ise dedikoduya başlarlar.

Bunları hep duyarız.

Bunlar doğrudur da… Aydın’da, Denizli’de iş tutan, yatırım yapan Muğlalı yoktur da, Muğla’da Aydınlı, Denizlili, özellikle Çineli, Kaleli, Tavaslı ve Pamukkaleli çoktur…

xx        xx        xx

Her ne kadar “Bölgesel kalkınmaları” için Denizli, Aydın, Muğla Güney Ege Kalkınma Ajansı” şemsiyesi altında bir araya getirilmiş olsalar da üç ilde kendi misyonu ve vizyonu doğrultusunda gelişmesini sürdürmektedir.

Aydın ve Denizli Muğla’dan zengindir ve zenginleşmeye devam etmektedir.

Elbette doğal ve tarihi çevresiyle; turizm sektörü, mermer sektörü, madenciliği, ormancılığı ve tarımı (seracılık, zeytincilik, narenciyecilik) ile Muğla her iki komşusundan çok daha zengin, ama o zenginliğin mermerciliğinde “Muğlalı sermaye” bir avuçtur.

Turizmin kaymağını ise İstanbul Vergi Dairesi’ne kayıtlı sermaye alıp götürmektedir.

xx        xx        xx

Bizde de komşularımızda da birer üniversite bulunmakta, ama Muğlalı onların Tıp Fakültelerinden sağlık hizmeti almaya devam etmektedir. Bizim Tıp Fakültemiz ve Hastanesi’nin inşaatlarına daha yeni başlanabildi…

Neden?

Elbette bu sorunun yanıtı verilirken “Muğla sermayesini” yargılayıp, Muğla’nın ticaret odalarını, esnaf odalarını asabiliriz…

Yerel yönetimlerini de sürüm sürüm süründürebiliriz! Ancak asıl yargılanması gerekenin “siyaset” olduğu da bir gerçek.

xx        xx        xx

Denizli’den örnek vermek gerekirse, burada sadece “ortaklık” kültürü gelişmemiş.

Denizli’nin siyasetçisi de o “ortaklık kültüründen” nasibini almış. Aydın’ın siyasetçisi de öyle…

Aydın’ın, Denizli’nin yatırımcısı ilinde el ele verirken, siyasetçisi Ankara’da el ele veriyor. Yerel yönetimleri de “siyasetin” değil, halkın, yatırımcının hizmetinde oluyor.

Gel de kıskanma…

xx        xx        xx

Geçenlerde basında “Vali, Muğla’nın Vekilleriyle Buluştu” başlıklı haberler vardı.

Haber beni alıp Denizli’yi, Aydın’ı dolaştırıp getirdi.

Yıllar önce Muğla Basınını Denizli’ye dönemin Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu götürmüştü. Bir Organize Sanayi Bölgesi’ni ilk kez yakından görmüştük…

Denizli denilince kiminin aklına horoz, kiminin aklına leblebi, kimilerinin aklına da tekstil gelir. Denizli’de sadece tekstil değil, cam sanayii de varmış. Görünce şaşırmıştık. Ünlü Şişecam’ın tesislerini gezmiştik.

Oradaki üretimin ham maddesinin Muğla’dan gittiğini öğrenince daha çok şaşırmıştık… (!)

Asıl şaşkınlığı Denizli’nin Buldan ilçesinde yaşamıştık. Üç OSB’ye sahip Denizli’de tekstil var, ama Buldan’da geleneksel tekstil var… Buldan Bezi, Şile Bezi kadar ünlü…

Ortada Buldan, Şile yokken Muğla’nın ipek ve sadakor dokuması, Fethiye’nin dastardı varmış… (!)

Hadi şimdi bir de siz şaşırın. Tekstilin mayası dokumacılık Denizli’ye Muğla’dan gitmiş…

xx        xx        xx

Denizli’yi bugünkü haline ulaştıran siyasetçilerden biri Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ise biri de ANAP İktidarlarının Denizli Milletvekili Aycan Çakıroğlu’dur…

Muğla‘ya demiryolu projesini, ilk kez 6 Haziran 2006’da Denizli eski Milletvekili ve demiryolu ağı için Ege Taşımacılık A.Ş.’nin Denizli sermayesi ile kurulmasını da sağlayan Aycan Çakıroğlu başlatmıştı.

Türkiye’nin ilk özel demir yolu projesi ile Denizli-Aydın demiryoluna ek olarak Aydın, Çine, Yatağan, Milas ve Güllük güzergâhında toplam 170 kilometre demiryolu rayı döşenmesi öngörülmüştü. Çakıroğlu’nun girişimleri ile Ege Taşımacılık A.Ş. ortakları arasında daha sonra Aydın, Denizli, Muğla İl Özel İdarelerine de yer verilmişti.

O zaman yaklaşık 450 milyon dolar tutarındaki projede, Denizli‘nin tekstili, Aydın‘ın tarım, narenciye ve feldspatı, Muğla‘nın da başta mermer olmak üzere madenlerinin Güllük Limanı‘na taşınması hedeflenmişti.

Olmadı… Sanıyorum, yapılması gereken yasal düzenleme yapılamamıştı. Araştırmak lazım… Proje, Demiryolları Limanlar Hava Meydanları İnşaat Genel Müdürlüğü‘nde (DLH) bir yerlerde olmalı…

xx        xx        xx

Yıllar sonra Aydın-Çine-Yatağan-Güllük Demiryolu Projesi ile karşımıza geçen yıl genel seçimden önce CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir çıktı. Milletvekili Demir, projeyi Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde anlatırken, önerisini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Lütfi Elvan’a götürdüğünü, sayın bakanın projeye sıcak baktığını belirterek şöyle demişti:

Şimdi bu projenin hayata geçebilmesi için Muğla milletvekilleri olarak el ele vermemiz gerekiyor. İktidar milletvekillerimiz Ali Boğa ve Yüksel Özden arkadaşlarımın destek vereceklerine inanıyorum.

İktidarın milletvekilleri Milletvekili Demir’in çağrısına yanıt verdi mi?

Bilmiyoruz… (!)

xx        xx        xx

Vali, Muğla’nın Vekilleriyle Buluştu” başlıklı haberi görünce bir de Milletvekili Demir tarafından gündeme getirilen projeyi anımsadım… “Vali, Muğla’nın Vekilleriyle Buluştu” başlıklı haber şöyleydi:

Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla Milletvekilleri ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ile Ula Akyaka Mahallesi’ndeki bir otelde ilin genel konularını değerlendirmek amacıyla yemekli programda bir araya geldi.

Vali Çiçek’in ev sahipliğinde düzenlenen yemekte 7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleşen Türkiye Büyük Millet Meclisi 25. Dönem Milletvekilleri seçiminde seçilen Muğla Milletvekilleri Hasan Özyer, Hasan Kökten, Akın Üstündağ, Ömer Süha Aldan, Nurettin Demir, Mehmet Erdoğan ve partilerin il başkanları yer aldı.

Muğla’nın ekonomik, sosyal, kültürel gelişimi ve sorunlarının konuşulduğu programda, önümüzdeki dönemlerde ilin her yönüyle daha çok gelişmesi, vatandaşların huzur, mutluluk ve refah düzeyinin artması için atılacak adımlar konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Haberi okurken Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün Muğla Basını ile buluşmasında yaptığı konuşmada yer alan “Gazeteciler haberlerinde 5 en 1 ka’ya dikkat etmeliler” ifadesi de aklıma geldi. Bu haberde 5 EN, 1KA var, ama eksik…

Yemeğin parasını kim ödemiş? Vali, Belediye Başkanı, Milletvekilleri ne demiş? Muğla’ya dair gündemlerine ne almışlar? Bir daha kimin ev sahipliğinde, hangi gündemle bir araya gelecekler? Böylesine önemli bir buluşmada gazeteciler neden yoktu?

Bunlar haberin eksikleri!

xx        xx        xx

Muğla Milletvekillerinin ilk kez her ne olursa olsun bir masada buluşmaları çok önemli. Buluşturanı bilmiyoruz. Kimse kutlarız…

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir keşke o buluşmada, demiryolu projesini anlatmış olsa…

Hamle olarak biz bu tür buluşmalara oldukça duyarlıyız. Bir tarihte Muğla Milletvekillerini bir araya getirmeye çalışmış başaramamıştık. 2009 Yerel Seçimi öncesinde Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu hariç belediye başkanı adaylarını Hamle’de bir araya getirmiştik. Seçimden sonra bir araya gelme sözü de almıştık. Gelmediler! Milletvekillerimizin ikinci buluşmaları olursa biz Hamle olarak ev sahipliğine hazırız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets