Muğla'nın Sorunları - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla’nın Sorunları

Bu haber 01 Mayıs 2015 - 1:34 'de eklendi ve 70 views kez görüntülendi.
Avatar
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

Seçim tarihinin kesinleşip, milletvekili aday adaylarının adaylıklarını açıklamaya başladıkları günlerde, geçen seçim süreçlerinde olduğu gibi adaya ve partiye yoğunlaşıp, ilimizin sorunlarından uzaklaşılmamasının önemine işaret etmiştim. Üzülerek yine şahit oluyorum ki, hangi parti kaç milletvekili çıkarır, hangi aday meclise gider tartışmaları dışında maalesef gündemimiz yok.

Gerçekten ilimizin sorunu yok mudur? Belki de tartışmayı buradan başlatmalıyız. Seçim bildirgesi dahi bastırmadan seçim kampanyası yürütülen ilimizde oylar nasıl olsa belli parti ve adaylarda toplanıyorsa ve gündem de bu gerçeklikten hareketle parti ve aday totoya dönüşüyorsa Muğla’nın siyasetten beklentisi kalmamış mıdır? Geçen yıllarda milletvekili bir büyüğümüz dost meclisinde “ilimizde ciddi sorun yok, halkımızın da bizden bir talebi yok” diyerek, orada bulunanları çok şaşırtmıştı.

Tarımdan turizme, mermercilikten çevreye, yoksulluktan yoksulluğa, alt yapıdan üst yapıya Muğla’mız tüm sorunlarını çözdü mü? Çözdü ise ne ala… Yoksa ilimizin sorunları azalmak bir yana artarak, katlanarak çözümü giderek zor bir hale mi dönüşüyor?

Örneğin önceki yıllarda cinayet olayları dahil adli olayların nadiren yaşandığı ilimiz son zamanlarda, kadın cinayetleri, çocuk istismarı, mülteci haberleriyle sık sık ulusal basında yer almaya başladı. İstatiksel araştırmalarda veya TUİK’in yaptığı araştırmalarda ilimizin rakamları doğrusu hem şaşırtıyor hem de bazen ürkütüyor. Örneğin, nüfusuna oranla intihar ve boşanma oranı en yüksek iller sıralamasında ilk sıralarda yer alıyoruz. Göç hızı bakımından yani alınan göç ile verilen göç farkının nüfusa oranlanmasından elde edilen rakamlara göre de yine ilk beş içinde yer alıyoruz. Daha Türkçesi Muğla hızla göç alıyor, son 20 yıla bakıldığında net olarak da görülür. Yine TUİK’in mutluluk araştırmasında ise ilk 50 il içine dahi giremiyorsak, nasıl sorunsuz bir il oluyoruz? Eğitim alanında en başarılı iller listesinde uzun süredir yer alamıyoruz. Halen, kanalizasyon, doğal gaz, ulaşım ve çevre gibi alt yapı sorunları yaşadığımızı nasıl yadsıyacağız? Üst yapı ile ilgili olarak da başta üniversite öğrencileri ve personeli olmak üzere sosyal faaliyetlerin yetersizliği her fırsatta dillendiriliyor. Kiraların ve konut fiyatlarının yüksekliği zaten bilinen konuları hep başında yer alıyor. Turizmde iddialı bir il olarak hala neden uydudan yayın yapan bir kanalımız bile yok.

Ayrıca yine geçen hafta bir esnaf dostumla sohbet ederken adeta kangrene dönüşen otopark ve sağlık sorunumuz gündeme geldi. Sağlık konusu Hamle Gazetesi yazarlarından Dr. Gülten Şimşek tarafından “Meşgulsün Ama Neyle” başlıklı yazısında gündeme getirilmiş, Muğla’lının hizmete erişemediği dillendirilmişti. Sağlık hizmetinde gelişme var mı bilmiyorum ama Dr. Gülten Şimşek yazısından dolayı kurumuyla sorun yaşamış. Yani sorunları dile getirmeniz de pek istenmiyor, hatta gerekirse bastırılıyor. Kısacası kurumlarda yaşanan sorunlara mobbing de eklenmiş durumda. Otopark sorunu ise özellikle Ulu Camii civarında had safhada yaşanıyor. Yolların darlığı yanında her evin önüne park edilen araçlar trafiği kapatıyor, hane sahiplerini rahatsız ediyor. O alanda uygun bir alan otopark olarak düzenlenmeli yoksa halkımızın sabrı taşacak, Allah göstermesin toplumsal olaylar yaşanacak, çünkü ortam iyice gerilmiş vaziyette.

Belli başlı konu başlıklarını vermeye çalıştığım bu konularda hangi parti ve aday çözüm önerisi getiriyor, Muğla kamuoyunda tartışılmalıdır. Gerçekçi çözüm önerisi getiren parti ve adaylar avantaj sağlamalı, seçimden Muğla kazançlı çıkmalıdır. Bir sonraki seçim dönemine kadar sorunların azalması, katlanarak içinden çıkılmaz hale gelmemesi için hiç olmazsa kamuoyunda tartışılarak gündem oluşturulmasının önemine dikkatinizi çekmek istiyorum.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets