AK Parti İki Çıkarır Mı? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

AK Parti İki Çıkarır Mı?

Bu haber 22 Nisan 2015 - 0:00 'de eklendi ve 35 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Hafta sonunda “MHP İki Çıkarır Mı?” başlıklı (18.04.2015) yazımda MHP’nin Muğla’da kaç milletvekili çıkarabileceğini sorguladık.

Aynı gün Özlem Pastanesi’nde 21. Dönem Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun ile karşılaştık. MHP’nin bu dönem Muğla 2. Sıra Milletvekili Adayı Prof. Dr. Peyami Cinaz da vardı… O günkü yazımı okumamışlardı. Daha sonra belki okumuşlardır. O yazımdan alıntı yaparak yerel ve genel konjonktür yanında Prof. Dr. Cinaz’ın çabalarının MHP’nin 90 bin oyunu 100, 110 binlere çıkartabileceğini, ama 1 milletvekilinden öteye geçemeyeceğini söyledim.

MHP’nin 2 milletvekili çıkartabilmesi için 150 binin üzerinde oy alması gerekiyor!

O gün Prof. Dr. Ergun ve Prof. Dr. Cinaz ile anlaşabildiğimiz tek nokta ise MHP’nin ilk kez 2 milletvekili potansiyelini yakalamış olduğu idi.

MHP hala sahaya inebilmiş değil…

xx        xx        xx

CHP Muğla’da ne yapar?  Bu soruyu yanıtlarken şunu açıkça söyleyebilirim; atama milletvekili Ömer Süha Aldan bu defa ikinci sıradan değil de geçen seçimde olduğu gibi 3. sıradan aday gösterilse idi pek çok CHP’li partisinin 2 milletvekilinde kalması için oy vermeyebilirdi!

Atama sonucu (Bu Fethiye’nin kaderi oldu) üçüncü sırada yer bulan Prof. Dr. Nurettin Demir’in seçilebilmesi için sadece CHP’liler değil, Fethiyeliler de çaba göstereceklerdir.

CHP buna rağmen 3 vekilliği koruyamayabilir de… Hafta sonunda CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı seçim bildirgesinin neden olduğu ilgi 7 Haziran’a kadar devam ederse CHP 4 milletvekili de çıkarabilir.

CHP önseçimden beri sahada…

xx        xx        xx

CHP’yi, “alkışlayan” ve “Yaşanacak bir Türkiye” vaat eden seçim bildirgesi ile birlikte sonra ele alalım. Bu gün milletvekili adaylarının belirlenme sürecinde yaşanan olumsuzluklardan Hasan Özyer ile sıyrılmaya çalışıp, sahaya inen AK Parti’ye bakalım.

Muğla’nın ANAP’tan ve AK Parti’den seçilmiş 21. ve 22. Dönem Milletvekili olan Hasan Özyer ile AK Parti Muğla’da adeta soluklandı ve parti tabanı moral buldu.

AK Parti beklenmedik bir biçimde Hasan Özyer ile adeta küllerinden yeniden doğdu!

Ancak daha önceki bir yazımda vurguladığım gibi AK Parti milletvekili adaylarını belirleme sürecinde 2 milletvekilliğinden 1 milletvekilliğine gerilemişti. Bunun nedenlerini o günlerde çok yazdık!

Hasan Özyer’in liste başı adaylığının açıklanması ile 1 milletvekilliği eşiği aşıldı. Ancak bu iki milletvekilliğinin korunur hale geldiği anlamına gelmiyor.

Yine de AK Parti Hasan Özyer ile sahaya inmiş durumda.

xx        xx        xx

AK Parti’nin iki milletvekilliğini koruyabilmesinin sıkıntılı olduğunu söyleyen AK Partililer hiç de az değil. Onlara göre;

-“Mevcut teşkilat ile seçim süreci yönetilemez”…

-“Muğla Hasan Özyer’in dışındaki adayları tanımıyor.”…

-“Milas’tan ikinci sıra adayı Milaslılar tarafından tanınıyor, ama AK Parti’de tanıyan neredeyse yok!”…

-“Merkezden bir adayın ilk sıralarda olmaması eksiklik.”…

-“Datça’dan 3. sıra aday keşke bir kadın aday olarak 2. sırada aday olsaydı.

AK Partililerin bu yakınmalarından çıkarılabilecek sonuç ise şu:

Görünen o ki AK Parti bu seçimi Hasan Özyer’in omuzlarında göğüslemeye çalışacak. Eğer Özyer’in maddi manevi gücü, tanınırlığı, popülaritesi ve en önemlisi deneyimi ile üçüncü sıra adayları Elvan Göçer’in yarattığı sempati ve sinerji AK Parti’ye 2 milletvekilliğini yeniden kazandırabilirde…

xx        xx        xx

AK Parti’de Hasan Özyer adı liste başı olarak açıklandığında; sosyal medyada Özyer’in aleyhinde ciddi bir kampanya başlatılmıştı. Bu kampanya yerel basına da yansımış ve o gazeteler AK Parti yöneticileri tarafından “Paralel medya” olarak suçlanmıştı!

Oysa sosyal medyada kampanya AK Parti içinde başlatılmıştı!

Özyer’e yönelik kampanya besbelli “kaybedenler kulübünün” işiydi… Ki kulislere “Hasan Özyer’in adaylığından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın haberinin olmadığı” dedikodusu bile yayıldı… (!)

Bu bir sıkıntı ise ki sıkıntı… Bu sıkıntının yanında İl Kongresi’nde ortaya çıkan sıkıntının yarattığı olumsuzluklar hala giderilmiş değil. Nihat Öztürk ve Yusuf Kayacık’ın aday listesinde yer almaması il kongresini kaybedenleri rahatlatmakla birlikte Şadi Pirci’nin il başkanı adaylığının ardında “tepkisel” olarak duranların kırgınlıklarının veya burukluklarının giderilmemesi yanında, bazı ilçe yönetimlerinin İl Yönetimi tarafından “paralellikle” suçlanma haksızlığının giderilmemiş olmasının olumsuzluğu da hala devam ediyor…

Denilebilir ki AK Parti’nin Muğla’da rakibi yine AK Parti… Bu koşullarda AK Parti’nin 2 milletvekili çıkarması mucize olacaktır!

xx        xx        xx

Eğer o mucize yaratılırsa, mucizenin kahramanı birinci derecede Hasan Özyer, ikinci derecede de Elvan Göçer olacaktır…

Elbette MHP’de AK Parti’nin il kongresi ve milletvekili adayı belirleme sürecine bakıp, orada gördüklerine ülkemizin içinde bulunduğu siyasi konjonktürü de ekleyip 2 milletvekili iddiasında olan MHP yöneticileri olduğu gibi, AK Parti’de de Hasan Özyer’e güvenip “3 milletvekili çıkaracağız” diyen AK Partili yöneticiler yok değil!

Bu normal. Siyaset böyle bir şey… CHP’de de 5 diyenler var…

Allah herkesin gönlüne göre versin.

xx        xx        xx

Nedense kimsenin HDP’nin Muğla’daki oy potansiyeline baktığı yok! Oysa HDP Muğla’da kendisi sürpriz yapabileceği gibi, sürprizlere de neden olabilir…

2011 Genel Seçimlerinde Muğla‘da BDP’nin desteklediği bağımsız aday 4 bin 33 oy alırken 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Demirtaş 21 bin 101 oy aldı. Yine 2014 de bu defa yerel seçimde Büyükşehir Belediye Başkanlığı için HDP adayının 8 bin 661 oy aldığı görülüyor…

Muğla’da HDP’nin oyu 8 bin mi, 21 bin mi?

Elbette Muğla ilinde bütün Kürtler Cumhurbaşkanlığı için hep birlikte Demirtaş’a oy vermediler! Ayrıca Muğla’da en az 30-35 bin Kürt seçmen olduğu tahmin ediliyor. Marmaris’te Belediye Başkanı Ali Acar’a tepki gösteren Kürtler AK Parti’ye oy verirken Bodrum ve Milas’taki ‘dindarKürtlerin de AK Parti’ye oy verdiği bir gerçek.

HDP’nin barajı geçebilmesi için Türkiye’de olduğu gibi Muğla’da Kürtler HDP’ye yönelirken, aynı amaçla ve AK Parti’den kurtulma gerekçesi ile HDP’ye CHP’den oy verenler de olacaktır.

Ancak CHP’nin sıkıntısı AK Parti’nin sıkıntısı kadar olmayacaktır. AK Parti ciddi oy kaybına uğrayabilir.

xx        xx        xx

AK Parti Muğla’da sıkıntılı, ama Fethiye ile Seydikemer’de sıkıntısız. Hasan Özyer’e bir kere DP’li Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı sahip çıkacaktır. Ayrıca Fethiyeliler de sahip çıkacaktır… Tabi Hasan Özyer liste başı olduğu için O’nun seçilmesini garanti gören Fethiyelilerin bir kısmının da Prof. Dr. Nurettin Demir’i üçüncü sırada sıkıntılı görüp CHP’ye oy vermeleri de beklenebilir…

AK Parti sonuç olarak Hasan Özyer ile Fethiye ve Seydikemer’den birinci parti çıkabilir. Buna karşılık öteki 11 ilçede oylarının ne kadarını koruyabilir belli değil. Görünen ve bilinen gerçek ise AK Parti’nin Muğla’da seçimi yönetir hale gelemediğidir… Yoksa partinin bir seçim bürosu açılışında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Marmaris’te bir etkinlikte İlçe Kaymakamı yer almazdı. Aklı başında AK Parti yöneticileri bunu engellerdi. Tabi bilemeyiz, belki de o görüntüler AK Parti’nin Muğla’da başarısına katkı yapıyordur…  (!)

Burada dikkat çekici olan açılış fotoğrafının AK Parti’nin basın görevlilerinden çıkmış olması! Dediğim gibi AK Parti’nin rakibi yine AK Parti…

xx        xx        xx

Swot analizi siyasette de yapılabilir. Böyle bir analiz ise karşımıza iki olasılık çıkarıyor.

CHP 3, AK Parti 2, MHP 1.

CHP 4, AK Parti 1, MHP 1.

Meraklısı için söyleyeyim, AK Parti’nin 2 milletvekilliğini koruyabilmesi için yaklaşık 155 bin oy alması gerekiyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

7 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets