MHP İki Çıkarır Mı? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

MHP İki Çıkarır Mı?

Bu haber 18 Nisan 2015 - 0:00 'de eklendi ve 44 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla’da son günlerde en çok sorulan sorulardan biri bu;

MHP 2 milletvekili çıkarır mı?

Bu sorunun yanıtını alabilmek için; MHP’nin Muğla’da 2 milletvekili çıkarması için ne oldu? Oylarında ciddi patlama mı oldu? Önce MHP’lilerin, sonra Muğlalıların sempatisini toplayan bir aday sıralaması mı ortaya kondu?

Hiçbir şey olmadı… İlk sıra Milletvekili Mehmet Erdoğan bile değişmedi.

Kendisiyle 2 milletvekili çıkarılabilseydi, geçen seçimde çıkarılırdı!

xx        xx        xx

MHP’de milletvekili adaylarının belirlenme sürecinde 2 milletvekilinin çıkarılabileceği konusunda 2 isim oldukça iddialıydı. Onlardan bu gün listenin 2. sırasında olan (Yatağanlı) Prof. Dr. Peyami Cinaz bir ziyaretinde bize “Milletvekili sayısına takılmayın. Hedefimiz Muğla’da birinci parti olmak olmalı. 7 Haziran’da Muğla’da birinci partiyiz. CHP’den, AKP’den gerekirse HDP’den oy isteyeceğiz.” diyordu. Bu satırları aday adayı tanıtım töreninde de söylemişti.

Bakalım Sayın Cinaz baraj mücadelesi veren HDP’nin taraftarlarından oy isteyebilecek mi?

Öteki iddialı isim İdris İspirli idi. Başarılı bir belediye başkanı olduğunu biliyordum da, iyi bir hatip olduğunu partisinin aday adayı tanıtım töreninde gördüm. O da bir görüşmemizde bana “Aday adayı olarak ilçe ilçe gezerken 2 milletvekili potansiyelini gördüm. Bize 35 bin oy yeter. Ben Marmaris’ten 15 bin oy getireceğim. Başka kim nereden yeni oy getirecek merak ediyorum.” demişti.

Bence Bodrum’da partisinin oylarını 3 binlerden 35 bine getirmiş olan eski İlçe Başkanı Asım Başaran da artı oy getirebilirdi.

İspirli’nin Belediye Başkanlığı sırasında Marmaris’teki çıkışları karnesine eksi olarak düşülmüş olmalı, kendisine listede yer verilmedi. 7 Haziran’da Marmaris’ten çıkacak oyların takipçisiyim…

xx        xx        xx

MHP Muğla’da 2014 yerel seçimlerinde oyların yüzde 18.19’unu toplayarak 101 bin 492 oy almış. 2011 Genel Seçimlerinde ise 85 bin 487 almıştı.

MHP iki seçim arasında oylarını aşağı yukarı 15 bin arttırmış.

Bir milletvekili çıkarmak için 60 bin oy yeterli. Böyle olunca İdris İspirli’nin öngörüsü gerçekleşirse ki bu mümkün, 35 bin oy daha 2 milletvekili demektir. Çünkü 35 bin farkla MHP’nin oyu 120 bini geçmiş oluyor.

Sayın İspirli muhtemelen böyle bir hesaplamada bulundu. Benim matematiğim iyi değildir. Bilenlere göre ilk milletvekili için 60 bin yetiyor, ama ikinci için yetmiyormuş. İkinci de 60 binin geçilmesi gerekiyormuş!

Neyse bu çok da önemli değil… 35 bin oy artışı o kadar kolay değil.

Hiç kimse AK Parti’nin sancılı aday belirleme sürecinden ve CHP’nin Mersedes muhabbetinden oy devşirmeyi ummasın. MHP’de adaylıktan çekilmelerde sıradan olaylar değil!

xx        xx        xx

MHP’de ilk sarsıntı aday tanıtım töreninde Saim Gürsoy’un aday adaylığından çekilmesi ile yaşandı. Henüz sıralama belli değildi… O nedenle Gürsoy için “Sırasını beğenmedi de çekildi” demek mümkün değil…

Neden çekildi?

Kendisi, seçime giderken gerekçe açıklamasının doğru olmayacağını, ancak seçimden sonra açıklama yapabileceğini söylemişti. Gözlemlerime dayanarak söylüyorum, bence Gürsoy kendisine sıralamada yer verilmeyeceğini hissetti ve bunun “gerekçesini” etik bulmadığı için öyle bir davranış sergiledi. Ancak sarsıntı kendini hissettirmedi.

xx        xx        xx

Saim Gürsoy’un aday adaylığından çekilmesinin sarsıntısının hissedilmemesi de gayet normal. Çünkü geçtiğimiz günlerde Ramazan Kıvrak’ın adaylıktan çekilmesi de sarsıntı yapmadı!

Kıvrak sıradan bir isim değil. Kendisine 4. sırada yer verildi. Hazmedemedi. Çünkü kendisi aday olurken bir birey değil, pek çok bireyin bir temsilcisi idi. Ki adaylıktan çekilirken “Yörüklerin gururu incindi” diyordu…

Ramazan Kıvrak Yörük ve Türkmen Derneği Başkanı ve Toroslar Yörük Türkmen Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı” sıfatları taşıyan tüm Türk Dünyası’nın tanıdığı bir Yörük Obaları belgeselcisi… Gazeteler adaylıktan çekilmesini şöyle duyurdu:

Yörük Türkmenlerin 134 dernek, federasyon ve konfederasyon imzasının MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye iletilmesi sonucu Muğla’dan aday yapılması talep edilen Kıvrak, daha önce MHP’li 1 milletvekiline sahip Muğla’da 4. sıradan aday gösterilince, “Yörüklerin gururu incindi” diyerek adaylıktan çekildi.

xx        xx        xx

MHP İl Başkanı Mehmet Kormaz ile görüştüm.

Kıvrak’ın yerine kimin getirildiğini sordum. Meğer adaylıktan çekilen tek isim Ramazan Kıvrak değilmiş. O’nun ardından 6. sırada yer alan Arif Ziya Keloğlu da çekilmiş adaylıktan…

Arif Ziya Keloğlu da Ramazan Kıvrak gibi Fethiyeli

Fethiye’den iki ismin adaylıktan çekilmesi, MHP için “Behçet Saatçı vakasının” ardından ikinci yıkım demek… İl Başkanı Korkmaz 4. sıraya yine Fethiye’den Eczacı Nuri Öztürk’ü getirdiklerini söyledi.

Nuri Öztürk Fethiye’de sevilen bir isim. Kendisinin sevilir olması Fethiye’nin Yörüklerinde yol açılan kırgınlığı giderebilir mi?

Fethiyelilere sorarsanız, zor… Ramazan Kıvrak’ın ve ardından Arif Ziya Keloğlu’nun çekilmesinin AK Parti’den liste başı olan Fethiyeli Hasan Özyer’e yarayacağını söyleyenler hiç de az değil…

xx        xx        xx

MHP İl Başkanı Mehmet Kormaz’a elbette 6. sıraya kimi getirdiklerini de sordum. “Bari merkezden bir isim getirseydiniz.” dedim. Keyifle merkezden bir isim getirdiklerini; genç aday adaylarından Nazmi İyibilir’i getirdiklerini söyledi.

Neden Av. Salih Soykan’ı getirmediniz diye sorma gereği duymadım. Soykan’ın seçim kampanyasının başını yakın zamana kadar İl Başkanı Korkmaz’ın yakın dostu olan eski İl Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Körçoban çekmişti.

Galiba Soykan, İl Başkanı Korkmaz ile aralarında ne varsa Körçoban’ın kurbanı oldu!

Sonuç olarak MHP’nin netleşmiş liste sıralaması artık şöyle:
Mehmet Erdoğan, Prof. Dr. Peyami Cinaz, Asım Başaran, Nuri Öztürk, Ferat Yüksel ve Nazmi İyibilir.

xx        xx        xx

Prof. Dr. Peyami Cinaz Ülkücü camiada büyük saygı gören ve kuşağının büyük desteğini alan bir isim. Özellikle Yatağan’da partisinin oylarını arttırabileceğini söyleyenler az değil…

Eğer kendisine 2. sırada değil de 3. veya 4. sırada yer verilmiş olsa Ramazan Kıvrak gibi incinip adaylıktan çekilir miydi?

Bilmiyoruz… Bildiğimiz, en azından gözlemlediğimiz adının ikinci sırada yer almasının MHP tabanında 2 milletvekili çıkarma umudunu yaratmış olduğu…

Hatta MHP’li bir dost bu konuda “Mehmet Erdoğan yeniden seçilirse bu biraz da Peyami hoca sayesinde olur.” diye espri yaptı!

xx        xx        xx

Tekrar başa dönersek, MHP bu seçimde Muğla’da 2 milletvekili çıkarır mı?

MHP bu seçimde oyunu bir miktar daha konjonktüre bağlı olarak arttırabilir, ama iki milletvekili çıkaramaz. Bu benim görüşüm…

İşi bilen bir MHP’li kurmaya sordum. Şöyle anlattı:
MHP bu seçimde rahatlıkla iki milletvekili çıkarabilirdi. Bunun şartları vardı. Ancak olumsuzluk kendisini daha ilk kongresi sürecinde gösterdi. Partide üvey evlat muamelesi görenler var. Bu olmasaydı ve liste başına Mehmet Erdoğan değil, Ramazan Kıvrak getirilseydi. O’nu Bodrum’dan Milas’ı da temsil ederek Asım Başaran izleseydi. Yatağan’dan Menteşe’yi de temsil ederek Prof. Dr. Peyami Cinaz üçüncü sıraya getirilseydi. Cinaz iki, Başaran üç de olabilir. Dördüncü sırada da İdris İspirli’ye yer verilip, 5. ve 6. sıralara da iki genç getirilseydi rahatlıkla iki milletvekili çıkarırdık.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets