1. Büyük Kadın Buluşması gerçekleşti - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

1. Büyük Kadın Buluşması gerçekleşti

Bu haber 15 Nisan 2015 - 21:07 'de eklendi ve 94 views kez görüntülendi.

kadinbulusmasi1531515Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından I. Büyük Kadın Buluşması paneli gerçekleştirildi.

İlkay Yıldız

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde çalışan bir grup kadın, Menteşe Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi ile ‘Kamusal ve Özel Alanda Kadına Yönelik Şiddet’ başlıklı çalışma grubu oluşturdu.

Çalışma grubu, ilk faaliyet olarak Muğla’daki tüm kadınları bir araya getirecek “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, I.Büyük Kadın Buluşması”nı gerçekleştirdi. MSKÜ Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, Muğla’daki kadınların sorunları konusunda farkındalıklarını artırarak bu alanda yapılacak bilimsel ve uygulamalı çalışmalara zemin hazırlanacak.

Programın açılışında konuşan MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın eşi Suzan Harmandar, yaratılmışların en şereflisi olmak vasfını taşıyan insanın, kadın ve erkek şeklinde cinsiyet ayrımına mahkum edilmesini kabul etmenin mümkün olmadığını söyledi.

Kadın kavramını bir insan hakları ve sosyal adalet meselesi olarak gördüğünü kaydeden Harmandar, kadına yapılan ayrımcılığın toplumdaki adalet ile ilgili duyarlılıkları zedelediğini düşündüğünü dile getirdi.

Toplumsal acıları sonlandırma noktasında dayanışma ve birlikteliğe şimdi her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu belirten Harmandar, “Hepinizi bu faaliyetin sonunda hazırlanacak ulusal eylem planına katkı sağlamaya, kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması ve toplumsal cinsiyet eşitliği gibi alanlarda her türlü akademik faaliyet ve araştırmayı desteklemeye davet ediyorum” dedi.

Açılı konuşmalarının ardından panele geçildi.

Prof. Dr. Pervin Çapan, çalışma hayatı içinde psikolojik taciz; Mobbing hakkında sunumu yaptı. Çapan, psikolojik saldırının tek bir kişi veya birden fazla kişiden oluşan grup tarafından yapılabileceğini ifade ederek, “Saldırı birçok nedenlerle yapılabilir. Saldırı hedeflenen kişi yada kişilere doğrudan yapılabileceği gibi gizlice de yapılıyor olabilir. Bir çeşit psikolojik terör olarak nitelendirilebilecek mobbingde silah, psikolojik yöntemler cephane ise sözlü saldırılar, tavır alma, şiddet, aşağılama, ima, iftira, suçlama, dışlama ve korkutma gibi davranışlardır” diye konuştu.

Mobbing gören mağdurun mesleki bütünlük ve benlik duygusunun zedelendiğine vurgu yapan Çapan, böylece kişinin kendine güven duygusunu tamamen kaybedeceğini belirtti.

Panelde, Yrd. Doç. Dr. Gözde Özdikmenli Demir,  “Aile İçinde Şiddet”, Yrd. Doç. Dr. Nilgün Dalkesen,  “Toplumumuzda Kadın ve Erkek Rollerinin Belirleyicisi Olan Söylemlere Tarihsel Perspektiften Bakış”

Yrd. Doç. Dr. Ayalp Talun İnce ise “Kadın Liderliği” konularında sunum yaptı.

Panele, Muğla Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, Muğla’daki kadın örgütlerinin temsilcileri, kamu kurumları, parti ve sendikaların kadın kolları temsilcileri ve sivil toplum örgütlerinden kadınlar ile akademisyenler katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets