Osman Gürün Milletvekili Olursa - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Osman Gürün Milletvekili Olursa

Bu haber 31 Ocak 2015 - 2:43 'de eklendi ve 32 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

CHP’nin “fermuarlı aday belirleme” yöntemi tartışılıyor. Önceki günkü “CHP Yine ‘Fermuar’ Dedi!” başlıklı yazım oldukça ilgi çekti. Ki benim bu yazımı kaleme aldığım sırada tıklanma sayısı 500’ü geçmişti…

Yorum yapanlar, telefonla arayanlar oldu.

Günaydın” rumuzlu okurum “Genel merkez kontenjanım % 15 diyor ama kendi belirlediklerini ilk sıraya koyuyor dolayısıyla önce onlar seçiliyor genel merkezin belirlediği %15 seçilen milletvekili sayısının % 85 ini oluşturuyor ve bunu sosyal demokratım diyen parti yöneticileri yapıyor ve eleştirdikleri partileri örnek gösterip kendilerini haklı göstermek istiyorlar inanın gerçekten çok ayıp.” derken,  telefonda kehanette bulunanlar vardı… Onlarda biri şöyle diyordu:

Artık Osman Gürün rahat rahat aday olabilir.

Olabilir mi?

xx        xx        xx

Fermuar sistemi ile Emine Ülker Tarhan’a ve partisi Anadolu Partisi’ne gün doğduğunu söyleyenler çıktığı gibi, Kılıçdaroğlu’nun Yunanistan da seçimi kazanan radikal sol parti Syriza’nın seçim başarısını “Bizimle aynı dünya görüşünü paylaşan bir siyasi partinin Yunanistan’da başarı kazanması elbette ki güzel” sözleriyle yorumladığını anımsatan bir okurum da “Syriza’da atama, fermuar var mıdır?” diye soruyordu!

Emine Ülker Tarhan’a bu durumdan gün doğar mı bilemem, ama bildiğim bir şey varsa CHP’nin Syriza’dan öğreneceği çok şeyin bulunduğudur…

“Günaydın” rumuzlu okurumun dediği CHP Genel Merkezi ayıp ediyor!

xx        xx        xx

Fermuar sistemi ile Osman Gürün’ün önü açılmış olur mu?

Bu konuda “tevatür” çok…

İnşallah aday olur, seçilir gider de kendisi de Muğla da kurtulur” diyenlerde çok!

Sanıyorum kendisi 68 yaşında. Sokakta oldukça dinç görünüyor. Karizma hala yerinde… Ancak Büyükşehir Meclisi’nde oldukça yorgun ve bezgin görünüm veriyor. Belki de bana öyle geliyor.

Yine de 2 yıl sonra 70’inde olacak.

Bir insan 70’in de ne bekler?

Bilemiyorum, 70’inde değilim… Yine de insan kaçında olursa olsun hedefleri tükenmez. Tükenmemelidir de…

O anlamda hiç merak etmeyin, Osman Gürün’ün varsa bir hedefi o hedefe de ulaşacaktır. Yine kazanacaktır!

Ya Muğla?

xx        xx        xx

Her siyasetçinin gönlünde aslanlar yatar… Belediye başkanı olunca milletvekili de olmak ister. Milletvekili olmak da yetmez, bakan olmak ve hatta partisini de yönetmek ister…

Bu “insani” bir duygu… Belki de politikanın tedavisi olmayan hastalığı…

Osman Gürün siyasi ve sosyal yaşamda her makamda görev almayı başarmış bir kişi. Kala kala bir milletvekilliği ve bir de bakanlık kaldı. Bakanlık uzak ihtimal, ama CHP iktidar olursa o da olur. Milletvekilliği ise yakın ihtimal… Ancak kendisinin şu anda yaptığı belediye başkanlığı değil, büyükşehir belediye başkanlığı… Öyle sıradan milletvekilliği için terk edilecek bir nokta değil!

Peki, milletvekilliği “Genel Başkan Yardımcılığı”nı da getirecekse neden olmasın?

xx        xx        xx

Osman Gürün’ün milletvekili adayı olma ihtimali hep vardı.

Eğer Muğla, Büyükşehir statüsü kazanmamış olsaydı, çoktan milletvekili adayı idi… Büyükşehir bu ihtimalin engeli değil…

Önceki gün bu köşede vurguladığımız gibi Muğla’da da uygulanması halinde fermuar sisteminde 6 isimli milletvekili adayı listesinin 1,3,5 veya 2,4,6’ncı sıralar parti Genel Merkezi tarafından belirleniyor.

Bence olursa, Muğla’da 1,3,5 olur. Çünkü Başkan Gürün listenin ikinci sırasında yer almaz. Birinci sırada olmak isterim gibi bir açıklama da yapmaz. Birinci sıradan aday gösterilir!

Önceki günkü yazımda, fermuar sisteminde adayların bir kısmının önseçimle belirlenmesinin “züğürt tesellisi” olacağını vurgulamıştım.

Başkan Gürün’ün liste başı olması da ikinci züğürt tesellimiz olacaktır. Çünkü 1,3,5 sıralarının atanması 3 milletvekilinden ikisinin Muğlalı olmaması anlamına geleceğine göre, Başkan Gürün’ün liste başı olması, yabancı milletvekili sayısını bire indirir!

xx        xx        xx

Peki, bu günlerde CHP kulislerinde hararetle tartışılan bu “kurgu” veya “beklenti” gerçekleşirse Büyükşehir Belediye Başkanı kim olur?

Belediye CHP’li diye CHP Genel Merkezi’nin belediye başkanı atama şansı yok. Ancak Başkan Gürün o atamayı gerçekleştirmek isteyebilir…

Gözünün arkada kalmaması için bunu deneyecektir.

O nedenle yerine güvenebileceği bir isim olarak Cumhur Çoban’ı getiremeyeceğine göre, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ü getirebilir.

Bunu anlamanız için yeni (atama) il yönetimine bakmanız yeterlidir. İl Başkanı Mürsel Alban müteahhidi olduğu gibi Yönetim Kurulu Üyelerinin de son 10 yıldır en yakınındakiler olduğunu, hepsinin de Menteşe İlçesinden olduklarını görürsünüz!

xx        xx        xx

Başkan Gürün CHP Muğla Milletvekili Adayı olması halinde Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün yerine gelmesini sağlayabilir mi?

Sanmıyorum… Siz benim öyle yazdığıma bakmayın. CHP kulislerinin tevatürü bu…

Bir kere ben Başkan Gürün’ün yerine Bahattin Gümüş’ü getireceğini sanmıyorum. Böyle bir gücü ve olanağı olsa Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın gelmesini sağlar.

Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık mı?

Bakmayın siz Haşmet Işık’ın Mürsel Alban’ın il başkanlığı için imza verdiğine… Verebilir. Duyumlarımıza göre Yatağan Belediyesi’nin inşaatlarından birini de vermiş. Verdi ise ne olmuş? Olabilir. Oldu ise bu Başkan Işık’ın Başkan Gürün’ün milletvekili adaylığından sonra Büyükşehir Belediye Başkanı olacağı anlamına gelmez!

xx        xx        xx

Gerçekçi bakmak gerekirse Osman Gürün’ün Milletvekili Adaylığından sonra Muğla Büyükşehir Belediyesi Meclisi kendi içinden; yani meclis üyelerinden birini Büyükşehir Belediye Başkanı yapacaktır.

Bu anlamda en güçlü iki ismin Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar olduğunu söyleyebiliriz.

Hangisi şanslı derseniz, Ali Acar’ın olmaması için Başkan Gürün elinden geleni yapacaktır.

En önemlisi İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın devreye girip, Mürsel Alban’ın il başkanlığı için katkı koyduğu gibi Mehmet Kocadon’un Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de katkı koyacaktır!

Böyle bir durumda Bodrum Belediye Başkanı kim mi olur?

Milletvekili Aydın Ayaydın’ın bu noktada bir tasarrufu olmazsa, ihale Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Önder Batmaz’ın üstüne kalır!

Haydi hayırlısı…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets