Kissebükü'ne karadan çıkartma - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Kissebükü’ne karadan çıkartma

Bu haber 26 Ocak 2015 - 23:28 'de eklendi ve 56 views kez görüntülendi.

kissseBodrum’un cennet köşelerinden Kissebükü Koyu’ndaki Adalıyalı Mevkii’nin yapılaşmaya açılmaması için ünlü şarkıcı Zeynep Casalini’nin de aralarında bulunduğu çevreciler koya karadan çıkartma yaptı. Öte yandan Kissebükü Adalıyalı mevkisinin imara açılarak, tatil köyü projesi yapılmak istenmesi yönündeki girişimler CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan’da TBMM gündemine taşıdı.

Özcan Özgür

Bodrum’un cennet köşelerinden Kissebükü Koyu’ndaki Adalıyalı Mevkii’nin yapılaşmaya açılmaması için ünlü şarkıcı Zeynep Casalini’nin de aralarında bulunduğu çevreciler koya karadan çıkartma yaptı. Öte yandan Kissebükü Adalıyalı mevkisinin imara açılarak, tatil köyü projesi yapılmak istenmesi yönündeki girişimler CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan da TBMM gündemine taşıdı.

Kissebükü olarak bilinen, mavi yolculuğun başlangıç noktası Kissebükü Koyu’ndaki Adalıyalı Mevkii’nin yapılaşmaya açılmaması için ünlü şarkıcı Zeynep Casalini’nin de aralarında bulunduğu doğa sporcuları, tekne kaptanları ve çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yer aldığı 180 çevreci hafta sonunda bir dizi etkinlik düzenledi.

Bodrum Doğa Sporları Derneği rehberliğinde gerçekleştirilen Adalıyalı’ya yürüyüş Çukurgöl’den başladı ve bir kısmı orman ve patika olan 7 km yol kat edildi. Bir grup da motosikletliyle Çoban Evleri Mevkii’ne araçlarıyla gelerek buradan geri kalan iki kilometrelik kısmı yürüdü. Adalıyalı’da piknik ortamında kumanyalarını yiyip bir süre dinlenenler çevreciler ardından ‘Yeter artık, talana koy yok’, ‘Turizme en büyük yatırım koylarımızı korumaktır’, ‘Tahsise, tesise hayır’ ve ‘Kisebükü- Adalıyalı’da doğa katliamına hayır’ yazılı pankartlar açtı.

Burada basın açıklamasını yapan Mavi Yol Girişimi Sözcüsü Filiz Dizdar, “Bugün buraya kurdun kuşun, balığın, böceğin dili olmaya geldik. Yaşam alanlarını savunacağımıza söz vermeye geldik. Geri dönüşü mümkün olmayan zararlar verilmeden engel olacağımıza söz vermeye geldik. Köylüye çivi bile çaktırmayan ‘SİT’tir diyen zihniyet, gelip orman arazisini tahsise açamaz demeye geldik. Kissebükü’nü, Adalıyalı’yı vermeyeceğiz demeye geldik” dedi.

Basın açıklamasının ardından ‘2015 Adalıyalı koleksiyonunu’ adlı defile düzenlendi. Çevrecilerin ‘Diren Adalı’, ‘Çek elini’, ‘Hadi Çed’leşelim’, ‘Gözünü toprak doyursun’, ‘Tasını tarağını, planını alda git’, ‘Yetti gari’, ‘Suyumu, toprağımı, havamı vermiyorum, Adalıyalı yaban hayatı’ ve ‘ Mavi yol yaşayacak’ üzerlerinde yazılı önlükleri giyip yürüdü. Zeynep Casalini’de ‘Kissebükü, kimler istedi vermedik’ yazılı önlükle defileye katıldı.

Bakir koyların imara açılmaması için mücadeleye devam edeceklerini söyleyen Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, kamuoyunda koylarla ilgili bir farkındalık oluşturmak istediklerini belirtti. Geçen 30 Mart Yerel Seçimleri’nde mahalle olan Yalı Beldesi’nin 1/25 binlik planında, protestolarına konu olan alanın turizm yatırım alanı olarak işaretlendiği dile getiren Demiröz, “Hukuk çerçevesinde mücadelemiz sürüyor. Kissebükü, Mavi Yolculuk açısından Gökova Körfezi’nin giriş kapısıdır. Bu koyları muhafaza edememek, deniz turizmini bitirmek demektir” dedi.

Kissebükü meclise taşındı

Bu arada CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Bodrum ilçesindeki Kissebükü Adalıyalı Mevkiinin imara açılarak, tatil köyü projesi yapılmak istenmesi yönündeki iddiaları TBMM gündemine taşıdı. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle bir soru önergesi veren Aldan, bir çivi bile çakılması mümkün olmayan Kissebükü’nün, turizm alanı ilan edildikten sonra kaderinin değiştiğini söyledi.

2005 yılında tahsis şartnamesi çıkan Kissebükü’nün imara açılması için çeşitli girişimler yapıldığını dile getiren Milletvekili Aldan önergesinde “Ancak sivil toplum kuruluşlarının mücadelesi ve yerel yönetimlerin de desteğiyle bugüne kadar Kissebükü Koyu’nun imara açılması engellendi. Bugün yeniden bu yönde bir girişim olduğu belirtilmektedir. Dünyanın sayılı koylarından olan Bodrum Kissebükü’ndeki 35 bin 371 metrekarelik arazinin, BBK Turizm Yatçılık ve Gayrimenkul Yatırım İnşaat A.Ş.’ye satıldığı ve bu firmanın burada tesis yapmak için izin aldığı ifade edilmektedir. Bodrum’da bulunan 30 sivil toplum kuruluşu, alınan kararın iptali için mücadele etmektedir.” diyerek şu sorulara yer verdi:

“Bu bilgiler ışığında 2002 yılında doğal park ilan edilen ve halen 1. derece doğal ve arkeolojik sit alanı olduğu belirtilen Kissebükü Koyu’nun imara açılacağı, 490 odalı bir otelin yapılacağı bilgisi doğru mudur? Doğru ise Mavi Yolculuk da dahil bölgedeki turizmi olumsuz etkileyeceği ifade edilen imar izninin gerekçesi nedir? Tesisin yapımı için bakanlığın özel izin verdiği yönünde haberler medyada yer almıştır. Kissebükü’nde otel yapımı için bakanlığınızın özel bir izni var mıdır? Yapılacak tesis için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan da çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) raporu alınmış mıdır? Alınmadı ise gerekçesi nedir? Kissebükü’nün imara açılmasına yönelik girişimlere sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimler karşı çıkmasına rağmen bunda ısrar edilmesinin nedeni nedir?”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets