İztuzu için araştırma komisyonu - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

İztuzu için araştırma komisyonu

Bu haber 23 Ocak 2015 - 1:07 'de eklendi ve 32 views kez görüntülendi.

iztuzuuuCHP Muğla Milletvekilleri Prof. Dr. Nurettin Demir ve Ömer Süha Aldan Muğla Valiliği şirketi MUÇEV tarafından ihale ediliş biçimi ile gündeme gelen Dalyan İztuzu Kumsalı için Meclis Araştırma Komisyonu Kurulmasını istedi. TBMM Başkanlığı’na verilen önergede, “Nesli tükenmekte olan Caretta caretta kaplumbağalarının üreme alanı olan İztuzu Kumsalının ihale ediliş sürecinin ve İztuzu Kumsalının özelleştirilmesinin bölge ekosistemine ve halkına vereceği zararların araştırılması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını teklif ederiz.” denildi.

Özcan Özgür

CHP Muğla Milletvekilleri Prof. Dr. Nurettin Demir ve Ömer Süha Aldan Muğla Valiliği şirketi MUÇEV tarafından ihale ediliş biçimi ile gündeme gelen Dalyan İztuzu Kumsalı için Meclis Araştırma Komisyonu Kurulmasını istedi. TBMM Başkanlığı’na verilen önergede, “Nesli tükenmekte olan Caretta caretta kaplumbağalarının üreme alanı olan İztuzu Kumsalının ihale ediliş sürecinin ve İztuzu Kumsalının özelleştirilmesinin bölge ekosistemine ve halkına vereceği zararların araştırılması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını teklif ederiz.” denildi.

Verdikleri önergede, 6360 Sayılı Bütünşehir yasasıyla belde belediyelerinin kapatılmasının ardından mal varlıklarının devirlerinin tartışma konusu olduğunu, özellikle Muğla gibi AKP’nin alamadığı belediyelerde mal varlıklarının Valiliklere devredildiğini anımsatan Milletvekili Demir İztuzu plajının ihale ediliş biçiminde hukuka ve kamu yararına aykırılıklar bulunduğunu ifade etti. İhale sürecindeki şaibelerin giderilmesi için bir Meclis Araştırma Komisyonu açılması gerektiğine dikkat çeken Demir, ayrıca İztuzu kumsalının özelleştirilmesinin bölge ekosistemine ve halkına verilecek zararların da araştırılmasını istedi.

TBMM Başkanlığı’na sunulan önergede, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinin ardından 6360 sayılı “On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” kapsamında Dalyan Belediyesi’nin de kapatıldığına dikkat çekilerek şu görüşlere yer verildi:

“Bu tarihe kadar Dalyan Belediyesi tarafından işletilen İztuzu Kumsalı, 6360 sayılı yasa kapsamında Ortaca Belediyesi’ne devredilmesi gerekirken, 29 Mayıs 2014 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 4975 sayılı kararla MUÇEV adlı şirkete devredilmiştir. 12 Haziran 2014 tarihinde, İztuzu Kumsalının tahliye işlemleri başlatılmıştır. Bu arada MUÇEV tarafından işletme hakkının kiralanması ihalesi gerçekleştirilmiştir. 16 Haziran 2014 tarihinde de DALÇEV ve MUÇEV arasında işletme protokolü imzalanmıştır. Ancak söz konusu protokole açılan dava metinlerinde, MUÇEV şirketinin, kuruluş kanunları uyarınca vakıf kurma yetkisi olmadığı, bu sebeple de günübirlik alanları işletme hak ve yetkisi bulunmadığı, yapılan ihalenin de 2886 sayılı Devlet İhale Kanuna aykırı olarak ihalesiz olarak yapıldığı ifade edilmektedir. Bu bağlamda; nesli tükenmekte olan Caretta caretta kaplumbağalarının üreme alanı olan İztuzu Kumsalının ihale ediliş sürecinin ve İztuzu Kumsalının özelleştirilmesinin bölge ekosistemine ve halkına vereceği zararların araştırılması amacıyla Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını teklif ederiz.”

GEREKÇE

Önergenin gerekçesinde ise, İztuzu Kumsalı’nın tarihi, coğrafi ve ekolojik özellikleri anlatılarak, her yıl ödül kazanan bir kıyı alanı olma özelliği taşıdığı, 2008 yılında İngiliz The Times Gazetesi tarafından Avrupa’nın En İyi Açık Alanı, 2011 yılında dünyanın en çok takip edilen turizm bloğu Zoover World web sitesinde Avrupa’nın En İyi Plajı, tüm dünyanın kullandığı Tripadvisor ve Meteovista turizm portalları tarafından yapılan oylamada da dünyanın en güzel 8. plajı seçildiği anımsatıldı. Ayrıca Dalyan-Köyceğiz Özel Çevre Koruma alanı 1/25000 ölçekli Çevre düzeni imar planının 10 uncu maddesi ise İztuzu Plajının da içerisinde bulunduğu bu plan sınırında yer alan hiçbir kamu arazisinin, gerçek ve özel hukuk tüzel kişilerine kiralanmasının ve tahsisinin yapılamayacağı hüküm altına almış olduğu ifade edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü’nün 30.06.2014 tarih ve 67990910 sayılı Ortaca Belediye Başkanlığı’na hitaben yazdığı görüşünde bu durum un “MUÇEV Turizm Ticaret. LTD. ŞTİ., İztuzu plajı, günü birlik alanlarını kendi personeli ile işletebilir veya 2886 sayılı İhale Kanunu ile ihaleye çıkmak suretiyle 3 üncü şahıslara işlettirebilir.” şeklinde ifade edildiği belirtildi.

“Bu nedenlerle, MUÇEV ile DALÇEV arasında yapılan protokol-sözleşme ile işletilmesinin hukuki dayanağı bulunmamaktadır. İhale yapılmaksızın devredildiği için de 2886 sayılı Devlet İhale Kanununa aykırılıklar içermektedir. Bu bağlamda; nesli tükenmekte olan Caretta caretta kaplumbağalarının yuvalama alanı olan İztuzu Kumsalının ihale ediliş sürecinin ve İztuzu kumsalının özelleştirilmesinin bölge ekosistemine ve halkına vereceği zararların araştırılması amacıyla Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını teklif ederiz” denildi.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets