AK Parti Muğla İl Kongresi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

AK Parti Muğla İl Kongresi

Bu haber 23 Ocak 2015 - 1:11 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.
Avatar
Servet Aydınlıoğluserveraydinlioglu@hamlegazetesi.com.tr

AK Parti Muğla il kongresi 17 Ocak 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla çok coşkulu bir şekilde yapıldı. Günlerce süren il başkanı kim olacak bilmecesinin resmi sonucu da 343 oy alan İhsan Küreci’nin kongre neticesinde il başkanı seçilmesiyle cevabını bulmuş oldu.

Bu yıl içinde yapılan tüm ilçe ve il kongrelerinde ilk defa iki liste ile gidilen Muğla il kongresi sadece Muğla ilinde değil hemen hemen tüm ülkede ilgiyle takip edilen kongre oldu. Yıllardan beri AK Parti üst yönetimi tek tük istisnalar hariç çok adaylı kongreler yapılmasına sıcak bakmayan bir anlayış içinde oldu. 2011 yılında yapılan ilçe kongrelerinde Köyceğiz ilçesinde eski ilçe başkanına genel merkez tarafından aday olmaması telkin edildiği halde aday oldu. Aday olan eski ilçe başkanı genel merkezin adayına karşı seçimi kazandı aradan birkaç ay geçtikten sonra seçimi kazanan ilçe başkanı görevden alındı. Aynı yıl Milas ilçesinde yapılan kongrede yanılmıyorsam 3 aday yarıştı bu kongre için genel merkezden ciddi tepki gelmedi, çok listeli seçime rıza gösterildi, kazanan ya da kaybeden adaylara karşı bir yaptırım uygulanmadı. Ben şahsen bundan önce ilçe kongreleri başlarken yazdığım yazıda AK Partinin artık partileşme sürecini başarıyla tamamladığını ve birden fazla adaylı kongrelerden çekinmemesi gerektiğini yazmıştım. Ama not olarak da kongrelerden kısa süre sonra genel seçime gidileceği için tek adaylı kongre tercihinin de anlayışla karşılanması gereken bir yöntem olduğunu da belirttim. Birden fazla adayla yapılan kongrelerde siyasi çekişme öyle boyutlara ulaşıyor ki bu çekişmeden doğan küskünlük partiye ciddi zararlar verebiliyor. Çok adaylı kongrelerin sakıncası olduğu gibi partiye ve partiliye heyecan getirmesi üye ve delegenin aidiyet duygusunu geliştirmesi gibi hatta kongrelerin son il başkanlığı seçiminde olduğu gibi yüksek katılımlı ve heyecanlı geçmesi gibi olumlu yönlerinin de olduğu bir gerçektir.

Yıllardan beri AK Parti camiasını tanıyan biri olarak üye ve delegelerden en sık duyduğum şikâyet ilçe başkanı, il başkanı, milletvekili seçiminde bizim fikrimiz alınmayacaksa biz niye üye ve delege oluyoruz şeklinde yakınmalar oldu. Bende her zaman partinin istişare yöntemini tercih ettiğini adayların ne kadar iyi niyetli olursa olsunlar siyasi çekişmenin partiye zarar verdiğini bu nedenle çok adaylı kongrelerden kaçındıklarını anlatmaya çalıştım. Benim gibi il kongresinde genel merkeze rağmen aday olan Şadi Pirci başkanda yıllarca parti içindeki delegelere bunları anlattı durdu. İl başkanlığını seçimini kazanan yeni il başkanı İhsan Küreci’nin kongre salonunda dediği gibi AK Partideki biat kültürünü partililere en iyi anlatan Şadi Pirci arkadaşımızdı. Şadi başkan niye böyle davrandığını kendime çok sordum. Sanırım artık AK Parti içinde kendine daha ileri görevler alma imkânının kalmadığını gördü ve vuruşarak çekilmek istedi, kazanıp görevden alınsa mağdur edilmiş hakkı yenmiş biri olarak ya siyasete veda edecek ya da başka partide bu mağduriyeti vekil adaylığı gibi alanda oya tahvil edecekti veya diğer sebep ise kaybetse bile AK Partideki kurulu düzene kafa tutan biri olarak siyaset sahnesinden çekilmiş olacak. Bana göre normalde alabileceği oydan fazla oy aldı. Türk toplumunun genlerinde olan mağdura sahip çıkma ve otoriteye karşı direnme içgüdüsünü çok iyi kullandı. Tabi önceki il başkanına karşı olan kesimde onu genel merkez nezdinde sıkıntıya sokmak için Şadi Pirci’den hoşlanmasalar bile destek oldular ve bana göre de çok iyi tahlil edilmesi gereken bir sonuçla kongreden çıktı

Yeni seçilen il başkanına ve yönetimine bence düşen ilk görev bu kongrede alınan sonuçları iyi tahlil etmek olmalıdır. Bu kongrenin neticeleri iyi analiz edilmezse, nasılsa kazandık havasına girilirse, ileride telafisi mümkün olmayan sorunlar yaşanır. Bu kongreden çıkarılacak dersler var, bu dersler çıkarılır ve yapılması gerekenler yapılırsa il kongresi faydalı bir kongre olarak tarihteki yerini alır yoksa partiyi ilimizde geriye götüren bir kongre olur. Yapılacak en öncelikli işlerden biri de hızla yönetimin vitrini olan yürütme kurulunu ilçe dengelerini de gözeterek ilçesinde toplumda karşılığı olan deneyimli tecrübeli kişilerden oluşturmak olmalıdır. Seçimler için süre çok kısa, bu sebepten öğrenme süreci yaşamayacak tecrübeli ekiple işe başlanması doğru yöntem olacaktır yoksa çok zaman kaybedilir, bu süreçte ise en kısıtlı şey zamandır.

Değerli okurlar bu yazıyı kaleme aldığım gün il başkanlığında devir teslim töreni yapıldı. Eski il başkanı Nihat Öztürk yeni başkana görevi törenle devretti. Muğla AK Parti siyasetine 4 yıl boyunca hatasıyla sevabıyla hizmet eden eski il başkanı, yeni vekil aday adayı Nihat başkan ile ilgili görüş ve değerlendirmelerimi ilerleyen haftalarda sizlerle paylaşacağım. Gelecek hafta buluşmak üzere, iyi haftalar.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets