Muğla’da Basralı Çam Ormanı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla’da Basralı Çam Ormanı

Bu haber 03 Ocak 2015 - 0:00 'de eklendi ve 101 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Yılın son günlerinde AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in Muğla’ya geldiğini ve kendisinin Kıran Sahillerinde görüldüğünü ve beraberinde Muğla Valisi Amir Çiçek’in de bulunduğunu duyduğumda ilk aklıma gelen “günübirlik alanların halka açılması” oldu…

Galiba milletvekili, vali birlikte o alanlarda incelemelerde bulunuyorlar, günü birlik alanlar sonunda ‘kazanç kapısı’ olmaktan çıkıyor” diye düşündüm.

Yanılmışım. Tabi keser döner, sap döner… Yaz mevsimine daha var!

xx        xx        xx

O gün yine de hayırlı bir işin tanıtımı yapılmış.

Müjdeyi ilk yine Milletvekili Özden’in kendisi verdi.

Özden twitterda paylaştığı mesajında “Çam Balı deposu olan Kıran ve civarındaki 5 mahalleyi kapsayan 1917 hektarlık alanda Bal Ormanı oluşturuldu.10 bin ağaç ve bitki dikildi.” diyordu.

Mesajın devamında şu bilgiler veriliyordu:

Bal Ormanı projemiz yöremizdeki çam balının evsafını bozmayacak şekilde yapılacaktır. Basra sezonu dışında çiçek balı üretebilmek için akasya, alıç, yaban mersini, adaçayı, kekik, lavanta, sarmaşık, karaçalı dikildi. Basra döneminde çiçek veren bitkilerden olmayacak. 3 yıl içerisinde 30 bin ağaç ve bitki dikilecek. Ayrıca arıların su ihtiyaçları için göletler oluşturulacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

xx        xx        xx

Kıran Mahallesi bilindiği gibi Yerkesik beldesine bağlı bir köy iken Menteşe İlçesi’nin Mahallesi oldu. Her ne kadar “çam balı” denildi mi “Marmaris balı” denilse de Muğla’da çam balının deposu Yerkesik ile Ula’dır… O nedenle Kıran çevresinde Orman Bölge Müdürlüğü tarafından “bal ormanı” oluşturulmuş olması isabetli olmuş.

Bölgede Vali Amir Çiçek ile Milletvekili Yüksel Özden’in incelemeleri ve fidan dikimleri sırasında bilgi veren Orman Bölge Müdürü Mehmet Kara, “Kıran Bal Ormanı Projesi” çalışmalarında Yerkesik ve Denizova Orman İşletme Şefliği sorumluluk alanında bin 917 hektar alanda tür çeşitlemesi yapıldığını anlatırken, ormanlık alandaki boş yerleri ne kadar zenginleştirirlerse bal veriminin de o kadar artacağını söylemiş. Kara, bal ormanlarının bulunduğu alanlara arıların su ihtiyacını karşılamaları için su göletleri de oluşturduklarını anlatarak, “Arıların konaklayacağı yerlerde can suyu kaynakları oluşturuyoruz. 16 su kaynağı belirli aralıklarla hazırlandı. Eğer kaynaklarda su tükenirse arozözlerimizle takviye yapacağız.” demiş.

Bunlar Muğla Arıcılığı adına güzel gelişmeler…

xx        xx        xx

Gerçekten güzel gelişmeler mi?

O gün Kıran’da Milletvekili Özden’in de dikkat çektiği gibi Muğla’da yaklaşık 12 bin arıcı 1 milyon kovanda bal üretimi gerçekleştirmekte. Kıran’da yaşananlar bu anlamda gerçekten önemli gelişmeler, ama Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) Başkanı Ziya Şahin’e sormaya kalkarsak bize farklı şeyler söyleyecektir.

Bal Ormanı sadece Muğla’da değil, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülke genelinde oluşturuluyor. Muğla’da da oluşturulması doğrudur, yerindedir…

Bugüne kadar bu tür çalışmaların yapılmamış olması büyük eksiklik. Muğla ormanları zaten bal ormanları, ama düzenli hale getirilmesinde çok geç kalındı…

Özellikle arıcıların konaklayacağı yerlerde arılar için su kaynakları oluşturulması çok önemli.

xx        xx        xx

Yapılan açıklamalardan anlaşılacağı gibi Muğla il sınırlarında başka “Bal ormanları” oluşturulması da söz konusu… Bu alanlara “Basra sezonu” dışında çiçek balı üretebilmesinin, üretimin artmasının düşünülmüş olması çok önemli. Bunun için akasya, alıç, yaban mersini, adaçayı, kekik, lavanta, sarmaşık dikilmiş olması isabetli olmuş. Bunlar basra sezonunda çiçek açmayan çalısı bitkiler.

Peki ya Basra Sezonu? O sezonunu geçirileceği Basralı ormanımız var mı?

Kıran ve çevresinde yapılan inceleme ve fidan dikimi ile ilgili basına yansıyan haberlerde bu soruya yanıt olacak bir açıklama yapıldığını görmedim. Belki de açıklama yapılmıştır da meslektaşlarımız haberlerini yaparlarken atlamışlardır!

xx        xx        xx

Bundan bir ay kadar önce Orman Genel Müdürlüğü kaynaklı bir haberde “Bal ormanları” oluşturulmakta olduğuna dair bilgiler verilirken, MAYBİR Başkanı Ziya Şahin, “Biz Muğla’da ‘Bal Ormanı’ değil, ‘Basralı orman’ istiyoruz.” demişti.

MAYBİR Başkanı Şahin haklı…

Basra” çam balı için “olmazsa olmaz” bir canlıdır.

Çam balının üretilmesi için, çam pamuklu böceği ya da milimetrik boyutlarda olduğu için çam pamuklu biti olarak da adlandırılan, halk arasında “basra böceği” denilen bu böceğe ihtiyaç vardır.

Bu böcek sadece Kızılçam, Karaçam ve Halep Çamında yaşar.

Çam pamuklu böcekleri, çamın özsuyunu emerek beslenir, artan özsuyunu da tatlı bir madde halinde dışkılarlar. Basra böceğinin Temmuz ve Ekim ayları arasında salgıladığı bu sıvı arılar tarafından çok sevilmektedir. Böceğin bu şekerli artığı arılar tarafından toplanır ve bala dönüştürülür…

xx        xx        xx

Halep Çamı ilimizde daha çok Bodrum ve Datça’da görülen bir türdür.

Bu türün alanlarını son yıllarda orman yangınlarına ve yapılaşmaya kurban ettik!

Karaçam ve Kızılçam bakımından her sene yaşanan orman yangınlarına rağmen zenginiz. Kaybettiğimizden fazlası hemen dikiliyor. Senelerdir Muğla için “Yüzde 72’si ormanlarla kaplı” denilirken son yıllarda “Yüzde 73’ü ormanlarla kaplı” ifadesini kullanmaya başladık.

Elbette Basralı alanların çoğaltılmasında da çalışmalar var.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi ve Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) işbirliğinde yürütülen çalışmalar sonunda Muğla’da 66 bin 305 hektarlık alan “Basralı Kızılçam Bal Ormanı” olarak ayrılmış bulunuyor.

xx        xx        xx

Bal ormanı ile Basralı Kızılçam Bal Ormanı projelerinin farklı projeler olduğunu belirten Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin bakın bu konuda, bal ormanı projesine önem verdiklerini ve bakanlığın yaptığı bu çalışmalara destek verdiklerini söylerken şöyle diyor:

Bal ormanı projesinde değişik türde ağaçlandırmalar yapılıyor. Özellikle Aksaya ve Hayıt bal üretiminde çok önemli. Bu alanlar bakanlık tarafından korunan alanlar. Biz Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği olarak bal ormanlarının korunduğu gibi Basralı Kızılçam Bal ormanlarının da koruma altına alınmasını ve hiçbir şekilde buralarda ormancılık faaliyetinin yapılmamasını istiyoruz.

Ziya Şahin bunları senelerdir söyler. Nedense kendisi dikkate alınmaz. Basralı alanlar çoğaltılırken korunamaz mı? Hatta korunup turizmimizin çeşitlendirilmesi içinde yer tutamaz mı?

xx        xx        xx

Basralı alanlar elbette turizmin çeşitlendirilmesi içinde yer tutabilir, ama gelin görün ki MAYBİR’in Atatürk Bulvarı üzerinde kurduğu Muğla’nın ilk ve tek “Arıcılık Müzesi” bile daha turizmimizin içinde yer alamadı. Hala Muğla il merkezinde yaşayanların bile çoğunun buradan haberi yok!

Muğla’da çam ormanı düzenlemeleri yapılırken, bu sektörün turizm içinde yerini alması ve doğrudan Muğla’dan bir ihraç ürünü haline getirilmesinde de zaman geldi de geçiyor.

AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in Yerkesik’te kurulmasını öngördüğü “Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” projesinin hayata geçirilmesi “Muğla Çam Balı”nın Dünya markası haline gelmesine büyük katkı yapacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets