Bonzai Biyolojik Silah! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Bonzai Biyolojik Silah!

Bu haber 31 Ekim 2014 - 0:00 'de eklendi ve 25 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla Turizmi sorunlarını en önemlilerinden ve kangrenleşmiş olanı hanutçuluktur.

Senelerdir gelen validen, giden validen bu sorunu dinledik. Her sene, her Turizm İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında alınan “önlem kararlarının” en başına “Hanutçulukla mücadele” yer alır.

Bu yıla gelinceye kadar başarılamadı!

Çünkü sorunu çözebilmeniz için yasal yetkilerin kullanılması, bir başka deyişle birkaç esnafın canının yanması gerekiyordu. Ancak ne zaman o yetki kullanılmak istendiyse, “iş yeri kapatma cezası” ile karşılaşan esnaf soluğu siyasilerin kapısında almış ve cezanın uygulanması sezon sonuna ertelenmişti.

Tabi sezon bittiğinde uygulanan kapatma cezasının da hiçbir anlamı ve caydırıcılığı yoktu.

İlk kez bu sene “ceza ertelemesi” olmadı!

xx        xx        xx

Muğla İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu dün düzenlediği kahvaltıda Vali Amir Çiçek’e brifing verdi. Gerçi iş biraz Vali Çiçek’in basına brifingine dönüştü, ama keyifli bir kahvaltı oldu.

Vali Çiçek, ilk geldiği gün daire müdürleri ile yaptığı toplantıda dediği gibi “Basın her zaman doğru, objektif bilgi alacak.” dedi.

Konuşmasında gazetecilere “Herkesin huzuru için bize ne görev düşüyorsa, size de o görev düşüyor” derken, “Yanlış bir algı toplumu huzursuz eder” ifadesinde bulunuyordu.

Doğrusu bu anlayışa sahip bir Vali’ye sahip olmamız, Muğla Emniyet Müdürlüğü başta olmak üzere öteki kurumlarımız, basınımız ve dolayısıyla Muğla için bir şans…

xx        xx        xx

Son zamanlarda Dünya’da “Ebola virüsü” nasıl bir algı yaratıyorsa düne kadar Japon minyatür sanatının en güzel örneklerinden birinin adı olarak bildiğimiz, ama bu gün ülkemizde ölümün adı haline gelen “Bonzai” de öyle algı yaratıyor.

Son zamanlarda bazı dernek ve vakıfların başta Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi olmak üzere bazı eğitim kurumlarımızla Bonzai ile mücadele protokolleri yaptıklarına tanık oluyoruz. İnsan tedirgin oluyor… Neredeyse “Muğla’da bonzai tehdidi mi var?” diyen bir yazı yazma hazırlığı içindeydim. Vazgeçtim…

Gazeteci arkadaşlarımdan birinin bonzai ile ilgili sorusuna İl Emniyet Müdürü Tipioğlu şöyle yanıt verdi:

Bonzai uyuşturucu değil, biyolojik silah. Bir kere bile kullansanız hemen şizofren ve benzeri bir hastalığa sahip oluyorsunuz. Bu konuda öncelikle ailelere büyük görev düşüyor. Anne babalar evlatlarını kontrol altında tutmalı. Şükürler olsun Muğla’da bonzai konusunda vicdanlarımızı sarsacak bir durum yok.

xx        xx        xx

Dünkü kahvaltının benzeri geçen yıl bu günlerde Muğla’da göreve yeni başlayan İl Emniyet Müdürü Tipioğlu’nun bir bakıma basınla tanışma toplantısı şeklinde yapılmıştı. Dün olduğu gibi elbette o zamanda polisin il genelinde yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi verilmişti.

O gün Emniyet Müdürü Tipioğlu, hanutçuluk konusunda “Muğla’da hanutçuluğu bitireceğiz” ifadesinde bulununca kendi kendime gülmüş, “Biz ne emniyet müdürleri gördük” demiştim.

Bu Emniyet Müdürü başka çıktı!

xx        xx        xx

Bir zamanlar Muğla’da “ALO 179 Turizm Şikayet Hattı” vardı.

Hattın giderleri sanırım İl Özel İdaresi Bütçesi’nden karşılanıyordu. Muğla Büyükşehir olunca İl Özel İdaresi kapandı.  Kaynak olmayınca hatta kapandı. Anlaşılır değil…

Bildiğim kadarıyla Muğla’yı tercih eden turistler Bodrum ve Dalaman’da havaalanına indiklerinde bu hattan haberdar oluyorlardı. Turistler Muğla’dan ayrılıncaya kadar şikayetlerini bu hatta iletiyorlardı.

Bu hat İl Kültür Turizm Müdürlüğü bünyesinde açık tutulamaz mı?

Koskoca dairede herhalde yabancı dil bilen bir personel vardır. Oturtursunuz telefonun başına şikayetler alınmaya devam edilir.

xx        xx        xx

Geçen yıl ‘ALO 179 Turizm Şikâyet Hattı’na hanutçulukla ilgili 44 şikâyet gelmişti.

Dün İl Emniyet Müdürü Tipioğlu bu konuda ilginç rakamlar veriyordu. Geçen yıl şikâyet hattına 44 ihbar gelirken, bu turizm sezonunda İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerince turizm merkezlerinde 146 iş yerine hanutçuluk nedeniyle kapatma cezası verilmiş.

Toplamda 146 iş yerine üç gün kapatma cezası verilirken, bunlardan 16’sına suçu tekrarladıkları için 15 gün daha kapatma cezası verilmiş.

Bu cezalar sezon sonuna ertelenmeden anında uygulanmış! 146 iş yerinden 16’sının suçu tekrarlaması ise üç günlük kapatmanın bile ne denli caydırıcı olduğunu gösteriyor…

Bu 146 iş yerinin 68’i Marmaris’te, 53’ü Bodrum’da, 25’i de Fethiye’de bulunuyor. Marmaris öteden beri bu sorunun en ağır yaşandığı ilçe… 15 gün kapatma cezasının çoğu da Marmaris’te olsa gerek.

xx        xx        xx

Turizm sezonunda bir iş yerinin 15 gün kapanması oldukça ağır bir ceza.

Adamın ocağına incir ağacı dikilir.

Tabi turizmin ocağına incir ağacı dikileceğine, adamın ocağına dikilsin!

Peki, hanutçuluğun kökü kazındı mı?

Yılların kangrenleşmiş sorununun bir yılda kökünün kazılmasını beklemek haksızlık olur. Ancak İl Emniyet Müdürü TipioğluYüzde 80 başardık” diyerek hepimizi şaşırttı. Geriye kalan yüzde 20 nedir ki? Ben inanıyorum ki sayın Tipioğlu’nun kararlılığı ilkelliğin mi, aç gözlülüğün mü ürünüdür, bu hanutçuluk denen sorunu önümüzdeki sezon tamamen ortadan kaldıracaktır.

Açıklanan rakamlardan, Ekim ayı itibariyle son bir yılda asayişte, kaçakçılıkta, trafikte, özellikle ev hırsızlığında suç oranında gerileme olduğu görüldü.

xx        xx        xx

Bu sene turizmde elbette münferit olaylar oldu, ama sorunsuz bir sezon geçirdik. Bu anlamda sadece İl Emniyet Müdürlüğü’nü değil, İl Jandarma Komutanlığı’nı da kutluyoruz.  Yüzde 100 doluluk yaşanan Akyaka’da eğer jandarma olmasa yoğun otopark sorununda tartışmalar sonucu cinayet bile yaşanabilirdi!

Vali Amir Çiçek, konuşmasını tamamlarken şöyle diyordu:

Ben Emniyet Müdürüme ve Jandarma Komutanıma teşekkür ediyorum. Bir dini ve bir milli bayramı geride bıraktık. Sorun olmadı. Turizm sezonu da sorunsuz tamamlandı. Sezon bitti, ama biz yeni sezona hazırlanıyoruz. Muğla’da yeni turizm sezonunda hiç sorun olmayacak.

Geçen sene “Hanutçuluğu kazıyacağız” derken Emniyet Müdürümüze güldüğüm gibi, neredeyse valimize de gülecektim, ama bu vali biraz değişik… Dediğini yapabilir…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets