AK Parti’de Milletvekili Adayları - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

AK Parti’de Milletvekili Adayları

Bu haber 25 Ekim 2014 - 0:32 'de eklendi ve 28 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Önümüzdeki 2015 Genel Seçimi oldukça ilginç olacak.

CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk önümüzdeki seçimde bilmem kaçıncı kere milletvekili adayı olacak. Doğrusu CHP İl Başkanı Öztürk’ün kararlılığına hayranım. Bir dönem Ünal Türkeş’de aday olmuştu. Baktı olmuyor, Belediye Meclis Üyeliğine yöneldi… Olmuyorsa olmuyor işte…

Henüz kendisi açıklamamış olsa da AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk de milletvekili adayı olacaktır.

Aslında “aday adayı” demek daha doğru olacak. Seçilip seçilmemeleri bir yana “aday” haline gelebilirler mi? Bu sorunun yanıtını kendileri veremiyorlar, biz nasıl verelim!

xx        xx        xx

CHP’de eskiden milletvekili adaylıkları için ön seçim yapılırdı. Yine yapılıyor, ama son iki seçimdir CHP Genel Merkezi listenin üçüncü sırasını kontenjandan atama için kapalı tutuyor.

CHP’de iki seçimdir olan Emrah Doğu’ya oluyor.

Muğla’da 3 milletvekili çıkarabilen partiniz ön seçim yapacak, listenin üçüncü sırasında yer alacaksınız… Ama partiniz sizi dördüncü sıraya kaydırıp, üçüncü sıraya canının istediğini getirecek… Hevesiniz kursağınızda kalmışken, “Dört de olur” deyip, eşekler gibi çalışarak partinizin 3’ncü milletvekilinin garantisi olacaksınız!

Hak mı?

xx        xx        xx

CHP ve AK Parti’nin aday belirleme yöntemleri aynı olmamakla birlikte CHP’de geçen seçimde ikinci defa yaşanan bir şekilde AK Parti’de de yaşandı…

2011 Genel Seçiminde genel kanı AK Parti’nin ikinci milletvekilini çıkarmasının zor olacağı yönündeydi. Hem o nedenle hem de başka nedenlerle Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in aday gösterilmemesi, zorunluluk ise bir büyükşehirden aday gösterilmesi bekleniyordu.

Milletvekili Özden temayül yoklamasına bile sokulmadığı halde Genel Merkezin kesinleştirdiği listenin ikinci sırasında yer alırken, temayül yoklamasından başarı ile çıkan Hayati Nizamoğlu ise üçüncü sırada yer almıştı.

Hayati Nizamoğlu da Emrah Doğu hesabı “Üç de olur” deyip eşekler gibi çalıştı, bir milletvekili çıkarması beklenen partisinin yine iki milletvekili çıkarmasını, Özden’in seçilmesini sağlamış oldu!

Hayati Nizamoğlu ve CHP Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir yakın dostlardır. Seçimin ardından Milletvekili Demir, bir ziyaretinde Hayati Nizamoğlu’na şöyle diyecektir:

Nasıl olsa seçilemeyecektin. Biraz az çalışsan olmaz mıydı? CHP’yi dördüncü milletvekilinden ettin.

xx        xx        xx

Bu günlerde yanıtı en çok merak edilen soru şu:

Hayati Nizamoğlu bu seçimde aday mı?

Daha çok adayların merak ettiği bu sorunun yanıtı “Hayır, olmayacak.” şeklinde. Nedenini dost sohbetlerinde Nizamoğlu kendisi şöyle açıklıyor:

İyi bir AK Partilinin, AK Parti’de aday olunmayacağını bilmesi gerekir. Ben aday değilim. Nihayetinde milletvekilliği bir hizmet noktasıdır. Ben o hizmeti mesleğimle de verdiğime inanıyorum. Sorunlara sahip çıkıp, bir çeşit yol göstericilik yapıyoruz. Milletvekili olursanız çözersiniz, en azından çözümün sağlanması için ön ayak olursunuz. Eğer ihtiyaç duyulur ve aday olmam istenirse bundan kaçmam. Nasipse olur.

xx        xx        xx

AK Parti’de “Nasipse olur.” diyen sadece Hayati Nizamoğlu değil, iki dönem milletvekilliği yapan Prof. Dr. Yüksel Özden de “Nasip” diyor. Milletvekili Ali Boğa’nın parti tüzüğüne göre iki dönem daha aday olma hakkı var. “Bir dönem daha hakkımdır” der gibi davranış sergiliyor.

Ki Muğla’ya ikinci ETAP TOKİ için çaba harcayan Milletvekili Özden olduğu halde geçenlerde Sayın Boğaİkinci etap TOKİ tamam” şeklinde açıklama yapmıştı. Duyumlarımıza göre ikinci etap TOKİ yatmış. Bakalım Muğla 2. Etap TOKİ’nin yatıp yatmadığını, yattı ise neden yattığını hangisi açıklayacak?

xx        xx        xx

Geçen genel seçimde AK Parti’nin Muğla Milletvekili Aday Listesi Ali Boğa, Yüksel Özden, Hayati Nizamoğlu, Dr. Yeşim Soykan Avcı, Gültekin Akça ve Mehmet Yavuz Demir şeklinde oluşmuştu.

Aslında bu isimlerin yeniden aday adayı olmamaları için hiçbir neden ve engel yok…

Parti’nin eski il başkanlarından Av. Gültekin Akça bu defa aday olmayabilir. Şu anda Menteşe Belediye Meclisi Üyeliği yanında Büyükşehir Belediye Meclisi’nde partisinin Gurup Başkan Vekilliği görevini yürütmekte… Önemli bir görev… Akça bu görevini sürdürecektir.

Milletvekili Ali Boğa geçenlerde Türkiye’de 20 başarılı milletvekili içinde yar aldığı belirtilen haberi sosyal medyada paylaştı. Ali Boğabaşarılı” olduğuna göre Yüksel Özdenbaşarısız” mı?

Ali Boğa’nın paylaşımının üzerinde durmakta yarar var. Dünkü yazımda da vurguladığım gibi geçenlerde Muğla İl Başkanı ve Muğla Milletvekili adaylarının sorgulandığı bir anket yapılmıştı. Bu anketinde sorgulanmasında yarar var!

xx        xx        xx

Geçen genel seçimde aday adayları şöyle sıralanmıştı:

Mehmet Nil Hıdır, O. Seyfi Terzibaşıoğlu, Yüksel Özden, Gültekin Akça, Yelda Erol Gökcan, Zübeyda Fellahoğlu, Hayati Nizamoğlu, Faruk Coşkun, Metin Öztürk, Ayhan Çintimur, Ahmet Kestepli, Ali Boğa, Alper Kabasakal, Bekir Doğan Demir, Bekir Tavas, Bilal Demir, Yeşim Soykan Avcı, İlyas Yolcu, İsmail Baykal, Kemal Kaytan, Mehmet Yavuz Demir, Mestan Yayman, Muhsin Eryılmaz, Mustafa Er, Mustafa Gökay, Mücahit Kasım Döğerli, Tülin Suna Şahin, Osman Demirel, Rasih Deveci, Ümran Akdokur, Zafer Yıldırım.

Yapılan temayül yoklamasında ise sıralama “Mestan Yayman, Ali Boğa, Mustafa Er, Hayati Nizamoğlu, Yeşim Soykan Avcı, Muhsin Eryılmaz, Bekir Tavas, Bilal Demir, Yelda Erol Gökcan ve O. Seyfi Terzibaşıoğlu şeklinde olmuştu.

Seyfi Terzibaşıoğlu dışındaki isimlerin tamamının yine aday adayı olduğu söylenebilir. Seyfi Terzibaşıoğlu il başkanı adaylığına soyunan ilk isim. Tabi Seyfi bey belli olmaz; il başkanı olmazsa milletvekili adayı olabilir!

xx       xx        xx

Görünen o ki bu isimlere İl Başkanı Nihat Öztürk ile birlikte 30 Mart Yerel Seçimlerinde Büyükşehir Adayı olan Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar’ı, Milas eski İlçe Başkanı Bülent Demir’i, Fethiye eski İlçe Başkanı Mustafa Ali Türkan’ı, Yatağan eski İlçe Başkanı Mustafa Toksöz’ü, Dalaman eski Belediye Başkanı Dr. Beyhan Korkut’u ve geçen seçimin Büyükşehir Aday Adayları Ömer Bülent Arslan ile Mustafa Kurtulmuşlu’yu ve Bülent Arınç’ın yakını olduğunu söyleyen Basın Enformasyon İl Müdürü Cavit Okur’u eklemekte yarar var…

Gerçekten kimler aday olur, sıralama nasıl gerçekleşir şimdiden merak edilen konular. Daha çok yanıtı aranan sorular ise “Son zamanlarda Muğla’da sıkça görülen Dr. Mehmet Nilhıdır Ankara’dan işaret mi aldı?”, “Mansur Harmandar’a söz verildi mi?” ve “Adaylar belirlenirken Muğlalı olup olmamaları önemli olacak mı?” şeklinde.

Bu soruların yanıtını da haftaya veririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets