Nihat Öztürk Aday Mı? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Nihat Öztürk Aday Mı?

Bu haber 24 Ekim 2014 - 0:00 'de eklendi ve 45 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

AK Parti Muğla’da geçtiğimiz günlerde yapılan delege seçimleri ile genel seçim havasına girdi. İl genelinde ilçe başkanları aşağı yukarı belli gibi.

Kulislerde ilçe başkanlarının isimlerinden çok il başkanı ve milletvekili adaylarının kimler olacağı üzerine tahmin yürütülüyor.

Akla gelmedik isimler konuşuluyor.

MHP’de il ve ilçe başkanı arayışları başlayalı çok oldu, ama İl Başkanı Mehmet Korkmaz pek oralı değil…

CHP’yi hiç sormayın. Orada kongre yok. Tahminler milletvekili adaylarına dair.

xx        xx        xx

Geçen hafta sonunda Ak Parti’de 90 bin kayıtlı üye her ilçede 400 olmak üzere 13 ilçede toplam 5 bin 200 delege belirledi.

Aslında sadece Muğla’da değil, bütün illerde üye sayısına bakılmaksızın her ilçenin 400 delegesi oldu. Yani Aydın’ın Çine’sinde de 400, Muğla’nın Yatağan’ında da 400 delege…

AK Parti’de Genel Merkezin talimatıyla her ilçede tek listeyle seçime gidildi. Üyeler bir bakıma belirlenmiş isimleri oylarıyla onaylamış oldular!

Tabi listelerde adını göremeyenler tepki gösterdiler. Ama AK Parti ilginç bir parti. Öteki partilerde olduğu gibi tepkiler isyana dönüşmüyor…

xx        xx        xx

Alışılmamış bir yöntem. Parti üyeleri hür iradeleri ile kendi içlerinden delege çıkarmamış olmakla birlikte “temsile” önem verilmiş.

Genel Merkez’in prensip kararlarına göre her ilçeden seçilen 400 delegenin yüzde 40’ı mahalle teşkilatlarından; yüzde 50’si mevcut yönetim, kadın ve gençlik kolları, belediye meclis üyeleri, eski belediye başkanları, eski milletvekilleri, İl Disiplin Kurulu üyelerinden; yüzde 10’u da o ilçedeki kanaat önderleri, STK temsilcileri, muhtarlar, esnaf temsilcileri ve partinin üst yönetimi tarafından önerilen isimlerden oluşuyor…

xx        xx        xx

Şimdi geçen hafta seçilen delegeler Kasım’ın ilk haftası yeni ilçe başkanlarını ve yönetimleri ile il delegelerini belirleyecek. Daha doğrusu hazırlanmış listenin onaylanması sonucu delegele olanlar, kendilerinin onaylandığı gibi önlerine gelen ilçe başkanı, ilçe yönetimi ve il delegeleri listesini onaylayacak.

Tabi bu durum ortaya ilçe başkanı ve il başkanı adaylarının çıkmasına engel değil!

Anımsanacağı gibi Menteşe İlçe Başkanı Mustafa Çelebi istifa ettiğinde İl Yönetimi tarafından ilçe başkanı olmak isteyen 5 isim Ankara’ya gönderilmiş, Genel Merkez tarafından onların içinden birisinin ataması yapılmıştı.

Önümüzdeki ilçe kongrelerinde yapılacak olan da aşağı yukarı bu…

Yani önümüzdeki kongrelerde genel merkezin “işaret ettiği” isim yönetim ve il delegeleri listesini yerel kurmaylara danışarak hazırlayıp delegenin onayına sunacak.

Peki ya delege o tek listeye onay vermezse?

Bu güne kadar böyle bir şey olmuş değil…

xx        xx        xx

Önümüzdeki kongrelerde ilçe yönetimlerinin yenilenmesi söz konusu edilmiyor. Çünkü 30 Mart Yerel Seçimlerinin ardından Muğla’da ilçe yönetimlerinin neredeyse tamamı yenilendi.

O nedenle ilçe başkanlıkları için pek öyle yeni isim dillendirmesi yok. Milletvekili adaylığına hevesli çıkan ilçe başkanı çıkarsa (ki öyle bir isim görünmüyor) aday olmaz, yeni isim belirlenir.

AK Parti’de İl Kongrelerinin de Şubat ayı gibi yapılması bekleniyordu, ama seçimlerin erkene alınması da gündemde. 7 Haziran’da yapılacak olan genel seçim erkene alınırsa ki alınacak görünüyor, il kongreleri de Kasım sonu Aralık gibi gerçekleşir.

Henüz resmen açıklamamış olsa da İl Başkanı Nihat Öztürk’ün bu seçimde Milletvekili adayı olacağı kesin gibi… Öztürk’ün milletvekili adayı olma ihtimali de partide il başkanı arayışını başlatmış durumda.

Kulislerde öne çıkan iddia “Nihat Öztürk Milletvekili adayı olursa Vet. Hekim Yusuf Kayacık’ın il başkanı; Öztürk’ün il başkanlığına devam etmesi halinde Kayacık’ın milletvekili adayı olacağı” şeklinde.

Bana göre bu ‘sıfır’ ihtimal… Kayacık’ın önce yeni partisinde rüştünü ispat etmesi beklenir… (!)

xx        xx        xx

Tabi İl Başkanı Öztürk milletvekili adayı olmak istese de partisinin genel merkezi “İl Başkanlığına devam” diyebilir. Böyle bir durum başta iki milletvekili olmak üzere tüm milletvekili adaylarını rahatlatır. Bakarsınız Öztürk il başkanlığına da milletvekilliğine de aday gösterilmeyebilir. AK Parti’de hiçbir şeyin garantisi yok. Her şey olabilir…

Nihat Öztürk AK Parti’de emek vermiş, il başkanlığından önce hem Dr. Mehmet Nilhıdır’ın hem de Av. Gültekin Akça’nın il başkanlıklarında il yönetiminde görev almış bir isim. Geldiği noktada artık Milletvekili adaylığı olacaktır.

O zaman il başkanı kim olur?

Geçenlerde bir anket yapıldı. Anketin sadece medya mensupları, meslek odası başkanları ve STK temsilcileri ile yapılmakta olduğu söylenmişti. Sorulardan birisi “Kim il başkanı olmalı?” biri de “Kim milletvekili olmalı?” şeklinde idi. O zaman ben doğal olarak ikinci soruya “Hayati Nizamoğlu” yanıtı verirken, birinci soruya “Dr. İskender Gencer” yanıtı vermiştim.

xx        xx        xx

AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk’ün Menteşe Delegelerinin belirlendiği gün yaptığı basın açıklamasında Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katılacağını açıkladığı İl Kongresi Kasım sonunda veya olmadı Aralık başında yapılacak gibi görünüyor.

İl Başkanlığı için kulislerde en yaygın iki isimden biri Muğla eski Milletvekili Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu diğeri de Muğla eski İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer

Terzibaşıoğlu oldukça iddialı ve ısrarlı…

Gencer ise ortaya henüz ‘niyet’ bile koymuş değil. Ancak tabanda adı oldukça yaygın… Kendisi bir önceki yerel seçimde Muğla Belediye Başkanı adayı olmaya kalkmıştı. Adaylığı ilan edildiği halde TerzibaşıoğluBen varım” demiş ve Gencer’in adaylığının ortaya yerde kalmasına neden olmuştu. O nedenle Gencer için, “İl Başkanlığı teklifini kabul etmez” görüşü de yaygın.

xx        xx        xx

Her kongrede olduğu gibi Ramazan Özdemir adı yine geçmekte… O’na bu secimde Ziya Ercan eklendi. Ancak kendisine kimse ihtimal vermiyor. Eski İlçe Başkanı Mustafa Çelebi için de “İlçe başkanlığında tarafsız davranabilseydi. Bu gün tartışmasız il başkanıydı.” diyenlerde az değil…

İl Yönetim Kurulu Üyelerinden Esat Tugay, Hamza Akercan, Ozan Balcı ve Şadi Pirci isimleri de öne çıkmakta. Pirci geçen kongrede yönetim kurulu üyeliğine razı olmuştu. Yine öyle olur deniliyor.

Bir de İl Yönetim Kurulu Üyesi iken geçtiğimiz günlerde Menteşe İlçe Başkanı olan Erdoğan Ünal… Eğer Ünal İl Başkanlığı’na getirilirse Hamza Akercan’ın Menteşe İlçe Başkanı olabileceği öne sürülüyor.

Bakarsınız Yatağan eski İlçe Başkanı Mustafa Toksöz il başkanı olur. Nasıl olsa CHP İl Başkanı Yatağanlı, Baro Başkanı Yatağanlı, Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Yatağanlı değil mi?

Milletvekili adaylarına yarın bakarız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets