AVM’ler ve Arasta Esnafı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

AVM’ler ve Arasta Esnafı

Bu haber 23 Ekim 2014 - 0:00 'de eklendi ve 33 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız, küçük esnafın korunması gerektiğini belirterek, “Biz yıllardır AVM’lerin şehir merkezlerine 7- 10 km uzaklıkta olması için çalışıyoruz.” demiş…

Dünkü yazımı okuyanlar anımsayacaktır. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın Muğla girişinde, Akçaova’da “Muğla Kent Platformu ve Fuar Merkezi” projesine destek veren meslek odalarından birisi de Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Sanıyorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ayyıldız, omuz verdiği “Muğla Kent Platformu ve Fuar Merkezi”nin ‘fuar’ olmayınca bir ‘AVM’ye dönüşebileceği tehlikesinin farkında değil.

MUTSO Başkanı Bülent Karakuş farkında mı?

xx        xx        xx

Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız, küçük esnafın korunması için AVM’lerin şehir merkezi dışında olması gerektiğini savunurken şöyle demiş:

Biz yıllardır AVM’lerin şehir merkezlerine 7- 10 km uzaklıkta olması için çalışıyoruz. Bir tek Ecevit Hükümeti döneminde böyle bir girişim oldu. O da malum kriz çıkınca kaldı. Konfederasyon olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Milas Belediyesi AVM’leri engellemek için ticari alanı konut alanına çevirmişti. Ancak buda geçici bir çözüm. Biz tüm siyasi partilerden esnafın yanında yer almalarını istiyoruz. Esnafı korumak için AVM’lerin şehrin 7-10 km dışına çıkarılmalı. AVM’ler toplamda 300 personel çalıştırırken, esnafımız toplamda yanlarında çalıştırdıkları personelle bu sayıyı zaten geçiyor. Kaldı ki AVM’lerin kazandıkları paralar zaten burada kalmıyor. KDV dışında devlete de bir katkıları yok

Sayın Ayyıldız yerden göğe haklı…

Peki, “siyasiler” esnafa yardımcı olur mu?

Olmayacağını Sayın Ayyıldız da biliyordur. Hatta onların yüzünden bu hallere gelindiğini de biliyor olması gerek!

xx        xx        xx

En çok AVM İstanbul’da bulunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise AK Partili

Muğla yeni Büyükşehir oldu. AVM’leşme ise Büyükşehir’den önce İstanbul kadar olmasa da Muğla esnafını diz çöktürecek boyutta yaşandı. Yaşanmaya da devam ediyor.

Uğur Mumcu Bulvarı bir uçtan bir uca AVM haline gelmiş durumda.

Muğla bunların hepsini zor besler. Muğla esnafını batırmakla kalmayıp yakında kendileri de batarlarsa şaşırmamak lazım!

Yetmiyormuş gibi Muğla girişinde, Akçaova’da uzun vadede AVM’ye dönüşme ihtimali çok yüksek olan bir fuar alanı yaratıyoruz!

O “Fuar Alanı” girişiminde Ticaret Odalarının hepsi var ve onları bir bizimde anlamak mümkün de o oluşumun içinde Esnaf Odalarının ne işi var anlayabilmiş değilim…

xx        xx        xx

Muğla’nın ilk süper marketi MİGROS küçük sanayi sitesinin girişinde yer alırken gösterilen tepkilere aldırış edilmedi. Şehir dışında yapılıyor, diye savunanlar oldu. Öyle gibiydi, ama çoktan şehir merkezinde kaldı.

Uğur Mumcu Bulvarı’nın sağ tarafı AVM’lere açılırken de esnafı dinleyen olmadı. MİGROS bu yeni gelişmenin yanında çok masum kaldı. Çünkü MİGROS ve benzerleri “bakkalı” tarihe gömerken AVM’ler ise bir bakıma “mağazaların” mezarını kazmaya geldi… Ama en azından Muğla’da kendi mezarlarını da kazdıklarının f arkında değiller…

AVM’ler, süper marketler gerçekten “ucuz” mu?

Sanmıyorum. Öyle olsa şehir merkezinde Arif Şeker ve Cengiz Maral ile benzerleri direnemezler, hala ayakta kalamazlar ve çoktan yok olurlardı!

AVM’ler biraz da “sosyal yaşam alanları” gibi… Komşuluk ilişkilerinin bittiği günümüzde insanlar oralarda karşılaşıp, selamlaşıyorlar. Genellikle hafta sonunu geçiriyorlar. Gezip dolaşıp, bazen alış veriş bile yapmadan bir de öğle yemeği yiyip, varsa sinemaya da gidip evlerine dönüyorlar.

Bu günlerde Muğla’dan “Aydın Forum”a gidenler olduğu gibi, Ula ve Yatağan’dan da Muğla AVM’lerine geliyorlar…

AVM’leri çekim merkezi haline getiren ise “ucuzluğundan” çok öncelikle otoparka sahip olması ve otopark için ücret alınmaması. Bunun yanında restorana, kafeteryaya, çocuk oyun alanına ve son zamanlarda sinemaya da sahip olması…

xx        xx        xx

İstanbul’da Kapalı Çarşı’nın 500 yıllık, Muğla’nın tarihi arastasının da 200 yıllık olduğu söyleniyor. Hal böyle olunca AVM’lerin batıda değil, Osmanlı döneminde Anadolu’da ortaya çıktığı söylenebilir.

Son zamanlarda artan eleştiriler karşısında AVM’ciler kendilerini savunurlarken, Kapalı Çarşı’yı örnek gösterip “Geçmişte de vardı. Üstelik Anadolu insanı keşfetmiş” savunusuna girişiyorlar.

Oysa Anadolu’nun kapalı çarşılarının, bedestenlerinin, arastalarının günümüz AVM’leri ve süpermarketleri ile hiç alakası yok. Onların temelinde “Ahilik” gibi bir gelenek yatıyor. İnsanları paketleyen bir çakallık yatmıyor!

xx        xx        xx

Bir zamanlar Muğla Arastası her türlü ihtiyacın karşılandığı “kültürel-sosyal, insani bir yaşam alanı” idi…

Bir düğün örneği verirsek, gelinlik, damatlık, takılar ile birlikte mobilya, beyaz eşya ve tüm çeyizlik yanında düğün yemeği malzemeleri ‘et dahilArasta’dan karşılanabilirdi.

Arasta restore edildi ya, yönetenlerimize göre, “Arasta kurtuldu, ayağa kalktı”… Ama esnaf öyle demiyor!

Geçenlerde Hamle’de de yer alan haberin başlığı “Menteşe esnafı dertli” şeklindeydi. Habere göre, Arasta esnafı yapılan restorasyonun eksik bırakıldığını iddia edip, Arasta’ya müşteri çekebilmek için Belediye’nin daha çok hizmet götürmesini söylemiş…

Doğrusu ben “hizmetten” neyin kastedildiğini anlamadım!

xx        xx        xx

Ama Arasta’nın gerçekten ayağa kalkmasını, yaşamasını, Arasta esnafının da soluklanmasını istiyorsak Arasta’ya biraz da AVM gözüyle bakmalıyız.

Arasta’nın geleneğinde tenekecilik vardır, olmalıdır da… Ama bu gün Arasta başta “çatı oluğu” olmak üzere sanayi tipi üretim yapanlardan arındırılmalı, “otantik yapısına değil havasına” sokulmalıdır.

Arasta’da “birahane” değil, meyhane olduğu anımsanmalıdır…

El sanatlarının canlanması için yerel yönetim teşvikçi olmalıdır.

En önemlisi Arasta ve çevresi motorlu araç trafiğinden arındırılmalıdır…

Marmaris’te yıkılmada önce TANSAŞ’tan alışveriş yaparlar otoparkından ücretsiz yararlanırlardı. Arasta’daki belediyeye ait katlı otoparkta da Arasta’dan alış veriş yaptığını kanıtlayanlardan 1 saate kadar ücret alınmayıp, bir saatten fazlası için yüzde elli indirimli ücret alınabilir.

Siz hele bir Arasta’da camilerin dışında (katlı otoparkta olabilir) tuvalet olanağı da sağlayıp “AVM rahatlığı” yaratın bakalım ne oluyor…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets