Türkiye ekonomisi gelişiyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Türkiye ekonomisi gelişiyor

Bu haber 22 Ekim 2014 - 0:06 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

turkiyeekonomisisKamu Gözetim Kurumu, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası ve Muğla Bağımsız Denetçiler Derneği tarafından ‘Bağımsız denetimde beklentiler ve gelişmeler’ isimli bir konferans gerçekleştirildi. Konferansta konuşan Kamu Gözetin Kurumu Başkanı Seyit Ahmet Baş, Türkiye ekonomisinin gelişen bir ekonomi olduğunu belirterek, “Biz gelişen bir ekonomiyiz. İşletmenin küçüklüğü önemli değil, ekonomi ile bizde büyürüz. Dış yatırımcı gelip bize ortak olmak hatta işletmemizi satın almak ister” dedi.
İlkay Yıldız
Kamu Gözetim Kurumu (KGK), Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası ve Muğla Bağımsız Denetçiler Derneği tarafından ‘Bağımsız denetimde beklentiler ve gelişmeler’ isimli bir konferans gerçekleştirildi. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı salonun gerçekleşen konferansa, KGK Başkanı Seyit Ahmet Baş, KGK Daire Başkanı Ömer Sayılganoğlu, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, MUTSO Başkan vekili Mehmet Dişçigil, Bağımsız Denetçiler Derneği üyeleri katıldı.
Konferansın açılış konuşmasını yapan Bağımsız Denetçiler Dernek Başkanı Ali Dural, “Ülkemizin gelmiş olduğu ekonomik gelişmişlik düzeyinin gerektirdiği sağlıklı bir finansal raporlama ve denetim düzeninin kurulması yolunda önemli adımlar atılmaktadır. Bu süreçte bağımsız denetimin gerekliliği firmalarımız için sağlayacağı yararlar bağımsız denetçilerin yetki ve sorumluluğu üzerinde durulacak konu ile ilgili önemli gelişmeler yaşanacaktır” dedi.
Daha sonra konuşan MUTSO Başkan vekili Mehmet Dişçigil ise,” Günümüz ekonomisinde işletmelerin kurumsallaşma yönünde gayret gösterdiği ekonomik gerçekleşen işlemlerinin iyice arttığı ve karmaşıklaştığı, işletmelerin durumu ile ilgilenen çıkar gruplarının çoğaldığı tüm aktörlerce kabul gören bir gerçektir. Ülkemizde de firmaların çoğu artık bölgesel ve küresel ölçekte rekabet ortamı içerisinde yer aldığı bilinci ile hareket etmektedir. Bilindiği gibi işletmeler finansal durumlarını ve faaliyet sonuçlarını ile ilgili olarak taraflara bilgi sunmaktadırlar. Yeni Türk Ticaret kanunun yürürlüğe girmesi ile sermaye şirketleri finansal raporlama, finansal bilgi sunumu ve bu bilgilerin bağımsız denetçilerden geçmesi zorunluluğu gündeme gelmiştir” dedi.
Dünyada her şeyin süratle değişmekte olduğunu belirten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Mansur Harmandar, “ Bu değişimlere ayak uydurmak için bütün insanlarımızın hazırlıklı olması gerekmedir. Bilgi çok hızlı değişiyor. Eskiden nesil dendiği zaman bir 50 senelik nesil anlaşılırdı. Ama günümüzde artık 3 yılda nesil değişiyor. Onun için bu değişime ülke olarak ayak uydurmak zorundayız. Dünya neler oluyor, neler gelişiyor, denetimde ne oluyor, nasıl bir denetim yapmalıyız. İnsanlarımız nasıl başarılı olacak bunları hep birlikte paydaşlar la bir araya gelerek gözden geçirmemiz gerekiyor” diye konuştu.
Konuşmaların ardından konferansa geçildi. Konferans ta konuşan KGK Daire Başkanı Seyit Ahmet Baş, “Biz gelişen bir ekonomiyiz. İşletmenin küçüklüğü önemli değil, ekonomi ile bizde büyürüz. Dış yatırımcı gelip bize ortak olmak hatta işletmemizi satın almak ister. Daha büyük yatırımcılar ise gelişen ekonomileri kendisi yatırım yapıp bundan faydalanır. Kurumsallaşmış işletmeler doğru veri elde eder. Denetim yapmak kadar denetime hazır olmakta önemli. Denetimcinin ilk işi bana verilerin akacağı bir sistem kurun demektir. Peki bu sistem şirkete yaramayacak mı? Elbette yarayacak oda bütün verilerini bilecek” dedi.
Sayılganoğlu konuşmasını, “2013 yılında 2bin 500, 2014 yılında bin 500 işletmenin denetimi bize devredildi. 2015 te bunun daha da artmasını bekliyoruz. Toplamda ise yaklaşık 20- 22 bin işletmenin gireceğini tahmin ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets