Menteşe Belediyesi ve Fuar Alanı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Menteşe Belediyesi ve Fuar Alanı

Bu haber 22 Ekim 2014 - 0:00 'de eklendi ve 57 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bazen uyarılara da aldırmadan öyle bir yola girersiniz ki; yolun çıkmaz sokak olduğunu fark etmiş olsanız da geri dönemezsiniz! Tabi geri dönmeme kararını birey alabilir. Böyle bir özgürlüğü vardır. Sonucuna katlanacak olan kendisidir.

Peki, hükümetlerin, yerel yönetimlerin, meslek odalarının geri dönmeme iradesini göstermeye hakları var mıdır?

Olmaması gerekir… Kayahan’ın “Bir yemin ettim” diyen şarkısını bilirsiniz: Bir öfkeye mahkûm ettik her şeyi; Bir yemin ettim ki, dönemem geri… Böyle bir şey mi?

xx        xx        xx

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MUTSO) “Uluslararası Fuar Alanı” projesi sanıyorum 4 yıllık bir proje. Zaman içinde adı “Fuar ve Yaşam Alanı”na dönüştü. Baktınız Antalya’daki gibi ve hatta İzmir’deki gibi fuar alanı iş yapmıyor, yaşam alanı öne çıkarılır. Oyun parkında çocuklar oyun oynarken, ebeveynler baş başa Akçaova manzaralı yemek yerler!

Odamızın Muğla ile alış veriş yapma alışkanlığı olmadığı için fuar alanı projesini Muğla dışından Fores Mimarlık hazırlamış bulunuyor. Onların sitesine girdiğinizde projenin adının “Muğla Kent Platformu ve Fuar Merkezi” olduğunu görüyorsunuz.

İnsan merak ediyor tabi… ‘Kent platformu’ ne alaka? Varlığını hissedemediğimiz Kent KonseyiBelediye gölgesinden” çıkıp burada mı faaliyet gösterecek? Yoksa burada fuarcılık yapılamayınca belediyenin Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’ne ve üniversitenin Atatürk Kültür Merkezi’ne rakip mi olunacak?

Yoksa Muğla girişinde “Forum Aydın”a rakip mi geliyor? Eğer böyle olursa Uğur Mumcu Bulvarı’ndaki AVM’ler yandı!

Şaşkınlık içindeyim…

xx        xx        xx

Gerçekten şaşkınlık içindeyim. Neredeyse 4 yıllık proje hala hayata geçirilebilmiş değil. Kaderi yok olup giden veya ‘ölü doğanMuğla Organize Sanayi Bölgesi’ne benzemesin!

Bilindiği gibi Muğla Belediyesi, Muğla İl Özel İdaresi ve MUTSO’nun bir araya gelmesi ile oluşan müteşebbis heyetin elinde Düzeyn’de kuruluşuna teşebbüs edilen “Organize Sanayi Bölgesi” ile ilgilenen müteşebbis çıkmayınca olmadı, olamadı…

Muğla Kent Platformu ve Fuar Merkezi”nde ürünleri sergileyip, pazarlamak isteyenler vardır. Eğer yoksa yandık!

xx        xx        xx

Muğla Organize Sanayi Bölgesi girişimi fiyaskoyla sonuçlanınca herkes (Özel İdare, Muğla Belediyesi ve Muğla Ticaret Odası) paylarına düşen arsayı alıp çekildiler. Muğla Belediyesi (Bu gün artık Büyük Şehir Belediyesi mi Menteşe Belediyesi mi bilmiyoruz) orada “Güneş Tarlası” kurmayı planlamış bulunuyor. İl Özel İdaresi hiçbir şey yapamadan kapanıp gitti… Muhtemelen o arazi de Büyükşehir Belediyesi’nin oldu… Kekik yağcılık mı yapacaktı bilmiyoruz, MUTSO da payına düşen araziye kekik ekmişti…

Ekilen kekik ekildiği ile kaldı. “Ben yaptım oldu” demekle olmuyor işte.

Kaderi Muğla OSB’ye benzemesin, “Muğla Kent Platformu ve Fuar Merkezi” olur mu?

Dillendirildiğinde umudum zayıftı. Şimdi hiç umudum yok…

xx        xx        xx

Herkes biz mi?

Fuar Alanı için Muğla Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde Muğla İl Özel İdaresi, Muğla Belediyesi ve merkezi İstanbul’da olan Dünya Ticaret Merkezi katılımıyla bir şirket kurulmuştu. Yanlış anımsamıyorsam, 5 milyon lira sermayeli şirket için MUTSO 2 milyon lira ortaya koyarken diğerleri de 1’er milyon lira koymuştu.

Eğer gerçekten Muğla’nın böyle bir olmazsa olmaz yatırıma ihtiyacı olsaydı, o zaman ortaya konan 5 milyon lira ile hiç değilse şimdiye kadar (ki proje 2012’te tamamlanmış ve uygulama için 24 ay öngörülmüştü) kaba inşaat bitirilirdi…

Herkes bir değil tabi… Zaman içinde bu girişime Bodrum Ticaret Odası, Fethiye Ticaret Odası, Marmaris Ticaret Odası, Milas Ticaret Odası, Muğla Esnaf Odaları Birliği de katılmış. Onların ne kadar sermaye koyduklarını bilmiyoruz. Belki de ilişkileri işbirliği düzeyinde kalmıştır.

Ama GEKA’da (Güney Ege Kalkınma Ajansı) güdümlü proje desteği vermiş.

Doğrusu MUTSO Başkanı Bülent Karakuş’u “ikna kabiliyeti” nedeniyle kutlamak lazım. Kutluyorum…

xx        xx        xx

İkna kabiliyeti bakımından Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ü de kutlamak lazım. Menteşe Belediye Meclisi’nin Temmuz Ayı Toplantısı’nda gündeme Menteşe Belediyesi’nin “Muğla Kent Platformu ve Fuar Merkezi” projesine 1 milyon lira sermaye ile katılması gelmişti. O gün Sayın Gümüş, MHP’li Meclis Üyesi Salih Soykan dışında herkesi ikna etmişti…

MHP’li Meclis Üyesi Salih Soykan’ın dışında kalan CHP’li, AK Partili ve MHP’li Meclis Üyelerinin oyları ile önerinin kabul edildiği toplantıda Başkan Gümüş meclis üyelerine bilgi verirken fuar alanının amacını şöyle anlatıyordu:

Proje fuar sergisi, fuaye, fuar açık alanı, konferans solonu, restaurant-cafe ve 11 adet daimi sergi gibi bileşenlerden oluşmaktadır. Projenin hedefi Muğla’nın gelişmişlik düzeyini yükseltmek, yatırım olanaklarını ve ticaret hacmini arttırmak, turizmi 12 aya yaymak, Muğla’yı bölgede ve küresel pazarda çekim merkezi haline getirmek.

Muğla’ya ilaç gibi proje… (!) Ama Salih Soykan oyunbozanlık yapıyor. Biz de öyle…

Muğla’nın gelişmişlik düzeyinin yükselmesine, yatırım olanaklarının ve ticaret hacminin artmasına, turizmin 12 aya yayılmasına, Muğla’nın küresel pazarda çekim merkezi haline gelmesine kim karşı çıkar?

Alimallah karşı çıkana kötü gözle bakılır… (!)

xx        xx        xx

Meclis Toplantısı’nı izlerken kendi kendime “Acaba kapanan İl Özel İdaresi’nin hissesini mi devralmak istiyorlar?” diye düşündüm. Ancak İl Özel İdaresi hissesi Büyükşehir Belediyesi’ne geçmiş olmalı. Bilmiyoruz tabi. Meclis üyelerinden merak edip soran da olmadı. Sadece “Bu karar sonraki toplantıda alınsa olmaz mı?” diye soranlar oldu. Başkan Gümüş’ün yanıtı ilginçti. “Fuar Alanı inşaatına başlanması için bizim bu parayı yatırmamız gerekiyor.” diyordu.

Projenin tahmini maliyeti 11.471.500,00 TL civarında. Demek ki 1 milyona ihtiyaç var!

Meclis Üyesi Salih Soykan söz alıp günümüzde fuarcılığın öldüğünü, Menteşe Belediyesi’nin bir ölü yatırıma katılmaması gerektiğini anlatmaya çalıştı ise de dinleyen olmadı. MHP’li arkadaşları bile dinlemedi!

xx        xx        xx

Bir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı’na, yöneticilerine fuarcılığın öldüğü; internet ortamında alışverişin fuarları aratmadığı “e ticaret” diye bir şeyin hızla Dünya’yı ve de Türkiye’yi sarmalına aldığı anlatılamıyorsa, bir belediye başkanına anlatılabilir mi?

İsterseniz gelin internette www.haticeteyze.com adresini tıklayın. “Hatice Teyze’nin Doğal Ürünleri” size masanızın üzerindeki bilgisayar kadar yakın. Milas’ın memecik zeytini ve zeytin, zeytinyağı ürünleri ile sağlıklı atıştırmalıkları, reçelleri, mumları, sabunları sitede nasıl üretildiklerini görüp, sipariş edebiliyorsunuz. Ürün çok güzel ambalajlar içinde size geliyor…

Şimdi sıkı durun… Hatice Teyze nerede biliyor musunuz? Bodrum’da… Gidip sorun bakalım, sizin fuarda reyon açar mı?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets