Uluslararası Kadın ve Medeniyet Kongresi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Uluslararası Kadın ve Medeniyet Kongresi

Bu haber 21 Ekim 2014 - 0:06 'de eklendi ve 24 views kez görüntülendi.

uluslararsiiUluslararası Kadın ve Medeniyet Kongresi Halide Edip Adıvar’ın ölümünün 50. yılı anısına Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi A Salonunda başladı.

İlkay Yıldız

Unesco Türkiye Milli Komisyonu, Atatürk Araştırma Merkezi Dairesi, Ankara Üniversitesi Karşılaştırmalı Medeniyet ve Barış Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi paydaşlığında gerçekleşen kongre 3 gün sürecek. Atatürk Kültür Merkezi A salonunda başlayan kongrenin açılışına Vali Vekili Fethi Özdemir, Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Halil Çelik, Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, Rektör vekili Prof.Dr. Yusuf Ziya Erdil, Atatürk Araştırma Dairesi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan, Ankara Üniversitesi Karşılaştırmalı Medeniyet ve Barış Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof.Dr. Neşe Özden, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Ankara Üniversitesi Karşılaştırmalı Medeniyet ve Barış Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof.Dr. Neşe Özden,  “ Atatürk önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerinin daha da ileriye taşıyacağına inanıyorum. Ve dolayısı ile biz barış da dünya barışı olarak görüyoruz. Bir bütün olarak insanlık tarihine, hem beşeriyet tarihine hem de medeniyet tarihine bir bütün olarak bakıyoruz. Bu şekilde bir anlayışla merkezimizin görev yapmasını arzu ettim. Burada bunu uluslararası bir kongre olmasında şuanda burada yok ama kurum başkanımızın desteği vardır. Atatürk 1931’de o çok sevdiği Balkan hakları ile ilgili bir konferans da yaptığı konuşmada diyor ki ‘Medeniyet konusunda karşılıklı siyasi müstakil mevcudiyete saygı ile ancak toplumların ilerlemesi söz konusu olabilir’. Yine Atatürk Türkiye Millet Meclisi üçüncü toplantı yılında diyor ki, ‘Bir ülkede medeniyete ilişkin olarak kanunu ve adaleti hâkim kılmada yine o toplumun medeniyet ile ilgili seviyesini gösteren bir konudur’ diyor “ dedi.

Medeniyetimizin inşasında, bilimsel birikimimizin oluşmasında katkısı bulunan ülkemizin esenliği güven ve huzuru için gayret göstermiş olan bütün hanım kahramanlarımızı rahmetle anıyorum diyerek sözlerine başlayan Atatürk Araştırma Dairesi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan ise, “Yetiştirdiği evlatlarıyla ülkemize, ülkemizin geleceğine, insanlığa büyük hizmet sunan annelerimizin aziz hatıralarını saygıyla yad ediyorum.  Tarihin bilgi alanı olarak zayıf yönlerinden biri kadın veya erkek tarihi şahsiyetlerin bir kısmını hatta pek çoğunu görmezden gelmesidir. Bu tarih için bir bilgi disiplini olan tarih için bir zafiyet yönüdür” dedi.

Son olarak konuşan vali yardımcısı Fethi Özdemir ise, “  Medeni bir toplum olmada kadının çok büyük bir yâri olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle Halide Edip’in Türk tarihine ve yazarlığına çok büyük katkıları olmuştur. Medeniyet toplumu olmada daha doğrusu,  çağdaş uygarlık seviyesinin ötesine geçmede, Ulu Önder Atatürk belirttiği yolda , akademisyenlere, hoclarımıza, bilim çevresine büyük görevler düşüyor. Bu konuda çeşitli araştırmalar yapılıp topluma sunulmakta ve bunu uygulayıcıların, halkımızın bilmesi gerekmektedir. Kültür varlıklarımıza geçmişimize sahip çıkmalıyız ve gelecek kuşaklara aktarmalıyız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, geçmişti köklü varlıkları ile birlikte çok uzun yılları bir medeniyet olarak yaşaması için topluma, hepimize görevler düşmektedir” dedi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets