Turistik Tesiste Asansör Kazası Olursa! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Turistik Tesiste Asansör Kazası Olursa!

Bu haber 20 Ekim 2014 - 0:00 'de eklendi ve 28 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Geçen hafta sonunda Muğla’da asansör denetimleri ile ilgili olarak Muğla Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Ahmet Bayramer’in kafa karıştırıcı, en azından benim kafamı karıştıran sözleri üzerinde durduk.

Umarım Muğla’da asansörlerin kim veya kimler tarafından denetlenip, denetlenmediği; denetimlerin bu sene içinde bitip bitmeyeceği ve kullanıma uygun görülmeyen asansörlerin ne kadar zamanda kullanıma uygun hale getirilebileceği konusuna bir açıklık getirilir.

Özellikle Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün bizleri, kamuoyunu rahatlatıcı bir açıklama yapmasını bekliyoruz.

xx        xx        xx

Muğla Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Ahmet Bayramer katıldığı bir sivil toplum örgütü toplantısında yaptığı konuşmada, Belediyelerle ilgili “Yönetmelik gereği, asansörlerin yıllık kontrol faaliyetlerinin sürdürülebilirliğine ilişkin olarak herhangi bir A tipi muayene kuruluşu ile protokol imzalanması ve yıllık kontrolün yaptırılıp yaptırılmadığının denetimine dair sorumluluk belediyelere aittir.” diyerek şöyle devam etmiş:

Asansör yıllık kontrolünde tespit edilen uygunsuzluklar giderilmeden kullanılmaya devam edilen asansörlerin, asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliğine göre belediyeler tarafından kullanım dışı bırakılmasına dair zorunluluk bulunmasına rağmen, bu sorumluluk belediyelerin büyük çoğunluğu tarafından yerine getirilmemektedir. Yılda bir kez bu asansörler bakım yapılmak ve teste tabi tutulmak zorunda.

Sorumluluğu hangi belediyeler yerine getirmiyor?.. Sayın müdür o belediyeleri açıklamalıydı. Bunu bilmeye o belediyenin yönetimindeki halkın hakkı olmalı… Benim hala asıl anlayamadığım ise şu:

Asansörlerin bakım ve kontrolleri konusunda yerel yönetimlere yasal sorumluluk ve zorunluluk verildiğine göre, yerel yönetici bundan nasıl kaçabilir? Bir yaptırım yok mu?

xx        xx        xx

Önceki yazımda da vurguladığım gibi Menteşe Belediyesi yetkili A tipi muayene kuruluşu olan Makine Mühendisleri Odası ile bir protokol yaptı ve protokoller çerçevesinde çalışma yürütülüyor. Ancak Muğla Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Ahmet Bayramer şöyle diyor:

Resmi kurumların denetimlerini yaptık. Onlar da çok da geçerli not alamadı. Özellikle TSE’den test için çağırdığımız ekip, bu asansörler için olumsuz cevap verdi. Biz bunları rapor haline getirdik. O raporda eksik olan konular belirtildi. Mühürlü olan kamu kurumlarının asansörleri eksiklerini yerine getirdikten sonra kullanıma açılacak.

Elbette bu açıklama, insanlara kamu asansörlerine binerken güvende hissettirir.

Benim anlayamadığım ise Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğünün böyle bir görevi vardı da neden bu güne kadar bu görev yerine getirilmedi? Hatta bu müdürlüğün çalışanları senelerce güvenli olmayan asansörü nasıl kullandılar? Ben bir de şu sorunun yanıtını merak ediyorum:

Menteşe Belediyesi’nin protokol imzaladığı Makine Mühendisleri Odası Muğla Temsilciliğinin kamu kurumlarının asansörlerini denetleme yetkisi yok mu?

xx        xx        xx

Tabi benim asıl anlayamadığım, ama anlamayı çok istediğim konu turizm tesislerinin asansörlerinin denetlenememesi… Nasıl olur?

Sayın Bayramer’in söz konusu toplantıda yaptığı açıklama “Bal gibi olur.” dedirtiyor, ama dedirtmemeli… Sayın Bayramer’in belirttiği gibi, insanlar tarafından sürekli kullanılan asansör, kolaylaştırıcılığının yanında riskli bir makine. O nedenle o riskin özel veya kamu olsun kimse tarafından göz ardı edilmemesi gerekmekte.

Bu anlamda turizm tesisleri de çok önemli. Yıldızlı bir tesisin asansöründe en hafifinden turistlerin saatlerce “mahsur kaldığını” düşünebiliyor musunuz? Veya bir turistin asansör kazasında öldüğünü ve bunun Avrupa basınına yansıdığını düşünün…

Düşüncesi bile facia…

xx        xx        xx

Muğla Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Ahmet Bayramer turistik tesisleri denetleyememekten şikayet ediyor. Turizm tesisleri denetimden kaçıyormuş! Yetkili ve de sorumlu kurum şikayet eder mi?

Sayın Bayramer’in “Muğla’nın tek denetim memuru” dediği Makine Mühendisi Nebahat Sucu bu konuda şöyle demiş:

Törelerindeki oteller turist rahatsız olmasın bahanesi ile denetimden kaçıyor. Geçen ay içerisinde Manisa’da yapılan bir toplantıda, Muğla, Ege Bölgesinde denetim konusunda en geride kalan iller arasında seçildi. Nedeni de özellikle turizm bölgelerimizdeki otellerde denetim yapamamamızdan kaynaklanıyor. Otele gittiğimizde otel yönetimi denetim için bizi sahaya almıyor. Otelde turist bulunduğunu ve turistin rahatsız edilemeyeceğini mazeret gösteriyorlar.

Akıl alacak gibi değil…

xx        xx        xx

Bu ayın sonunda Muğla Valiliği’nde “Taşkınlarla Mücadele Koordinasyon Kurulu Toplantısı” yapılacak. Bence Muğla Valiliği asansör bakımları ile ilgili olarak da bir benzer toplantı yapmalı ve rezilliğimize son vermeli…

Muğla’nın, Ege Bölgesinde denetim konusunda en geride kalan iller arasında seçilmesi ne demektir? Avrupalı tur operatörleri Muğla’nın bu durumunu bilseler Muğla’ya turist getirirler mi?

Getirseler bile asansörlerin denetimden geçmesi şartını getirirler. Çünkü olası bir kazada getirdikleri turiste karşı onlarda sorumlu olurlar. Ama Muğla’da sorumsuzluk diz boyu…

Bir otelde kalıyorsunuz, asansörün bakımdan geçirildiğini görüyorsunuz. Bu sizde kaldığınız otel ile ilgili güven yaratmaz mı? Asansör bakımı yapılmasından turist neden rahatsız olsun ki?

xx        xx        xx

Muğla’da turizm keşke 12 ay yapılsa. Şunun şurasında 4, bilemediniz 5 ay turizm yapıyoruz. Kasım 15’ten sonra sezon bitti demektir… Muğla’nın tek denetim memuru Makine Mühendisi Nebahat Sucu hanım denetimini 15 Kasım’dan sonra yapamaz mı? Tesis sahipleri buna da mı karşılar?

Geçen Cuma günü İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı vardı. Toplantının açış konuşmasını yapan Vali Amir Çiçek, hizmet üretimi için daire müdürlerine ve yatırımcı bölge müdürlerine “Yazışmalara boğulmayalım” diyordu…

Asansör meselesi de “belediyelerin”, “turizmcilerin” üzerine atılıp, bırakılacak “mevzuat hazretlerine boğulacak” bir sorun değil…

Ortada bir yasa ve yönetmelik var. Uyan uyar. Uymayan uyarılır. Yine uyulmuyorsa, gereken yapılır…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets