Asansörü Mühürlemek Çözüm Mü? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Asansörü Mühürlemek Çözüm Mü?

Bu haber 18 Ekim 2014 - 0:00 'de eklendi ve 25 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Aslında ben bu başlığı “Menteşe Belediyesi yalancı mı?” şeklinde atacaktım.

Konu Muğla Valiliği ve dolayısıyla Muğla Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’nün gözünden kaçabilir kaygısına kapıldım!

Muğla Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Ahmet Bayramer, geçtiğimiz günlerde bir sivil toplum örgütü toplantısında kaygı verici, endişe uyandırıcı ve pek çok soruya yol açıcı açıklamalarda bulunmuş.

Bizim arkadaşlar bir haber ajansından gelen açıklama ile ilgili habere “Kamu binaları asansörleri sınıfta kaldı” başlığı atmışlar ve haber şöyle noktalanmış:

Muğla il genelinde yaklaşık 35 bin asansör bulunduğu öğrenilirken, denetim için Muğla’da sadece Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü bünyesinde tek makine mühendisinin bulunduğu açıklandı.

Şaştım kaldım…

xx        xx        xx

Daha geçtiğimiz günlerde; 16 Eylül 2014’te Menteşe Belediyesi’nden “Asansörlerin Kontrol ve Bakım Protokolü İmzalandı” başlıklı haber duyuruldu.

Haberde Menteşe Belediyesi ve A Tipi Muayene Kuruluşu Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Muğla İl Temsilciliği arasında protokol imzalandığı belirtilirken, Menteşe sınırları içerisindeki binaların asansörlerinin kontrollerinin Menteşe Belediyesi’nin himayesinde Makine Mühendisleri Odası Muğla İl Temsilciliği tarafından gerçekleştirileceği kaydediliyordu.

İlk 3 ay içerisinde yapılacak çalışmalarda öncelikle, ilçedeki asansörlerin envanterinin çıkartılacağı, ardından apartman yöneticilerinin bilgilendirileceği öngörülürken, yine bu süreçte mevcut asansörlerin bakım ve kontrolünün yapılacağı, tutulan rapor doğrultusunda kullanıma uygun asansörlerin yeşil, bakım ve onarıma ihtiyacı olan asansörlerin sarı, kullanımı tehlikeli olan ve acil bakım ve kontrolden geçmesi gereken asansörlerin ise kırmızı etiketle işaretleneceği bildirildi.

Muğla’da sadece Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü bünyesinde tek makine mühendisinin bulunuyorsa Menteşe Belediyesi vatandaşla dalga mı geçiyor?

xx        xx        xx

Kafam gerçekten karışık…

Muğla Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Ahmet Bayramer ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş Muğla Basını’nı izlemiyor mu?

Bence izlemiyorlar… Kendileri için “okuma özürlüler” de demeyeceğim. Gerek Sayın Bayramer, gerekse Sayın Gümüş onca işlerinin içinde bir de tek tek yerel gazeteleri okuyamayabilirler… Bunu kendilerinden isteyip, bekleyemeyiz.

Menteşe Belediyesi’nin Basın Halkla İlişkiler birimi var. Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’nün böyle bir birimi olmayabilir. Ancak Muğla Valiliği Basın Halkla İlişkiler birimi de var. Bu birimlerin işi ne?

Sayın Bayramer’in ifadesi ile Müdürlüğü’nün Makine Mühendisi Nebahat Sucu Muğla’nın tek denetim memuru ise Menteşe Belediyesi’nin protokol imzaladığı Makine Mühendisleri Odası Muğla Temsilciliği ne oluyor?

Ki Nebahat Sucu da bu odaya üye olmalı!

Veya Menteşe Belediyesi bu güne kadar “Hayır Muğla’da tek denetim memuru Nebehat Sucu değil.” şeklinde neden açıklama yapılmadı?

xx        xx        xx

Muğla Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Ahmet Bayramer’e göre Muğla ili genelinde 35 bin asansör bulunuyormuş. Menteşe’de kaç asansör var açıklamamış. Belki de açıkladı da haberi takip eden gazeteci arkadaşımız dikkate almadı. Ancak anlaşılan o ki, Müdürlüğün elinde bir envanter var…

O zaman Menteşe Belediyesi ve Makine Mühendisleri Odası Muğla Temsilciliği 3 ay envanter çıkartacağım diye neden uğraşıyor? Duyumlarıma göre, bir oda temsilcisi mühendis ile bir Menteşe Belediyesi Zabıta Memuru envanteri birlikte çıkarıyorlarmış. O envanter o iki kişi ile 6 aydan önce çıkartılamaz.

Gidin envanteri Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’nden alın da bir an önce denetime başlayın diyeceğim, ama Sayın Bayramer’e göre Muğla’da tek denetim memuru Nebehat Sucu!

xx        xx        xx

Muğla Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Ahmet Bayramer’in açıklamaları gerçekten ilginç ve düşündürücü…

Sayın Bayramer, söz konusu sivil toplum örgütü toplantısına Müdürlük yetkilileri ile gelmiş. Yetkililer, belediyelerin A tipi muayene kuruluşları ile yasal zorunluluk olan protokole yanaşmadıkları ve otellerde denetim yapamadıklarını söylerken, geçen ay yapılan denetimlerde kendi hizmet binaları dahil 9 kamu kurumunun asansörünün mühürlendiğini açıklamışlar.

Bu açıklama şaşırtıcı değil mi?

Menteşe Belediyesi A tipi muayene kurumuşu Makine Mühendisleri Odası ile “yasal zorunluluk” olan protokolü imzaladığını açıklamış bulunuyor. Hal böyle olunca Muğla’da tek denetim memuru nasıl Nebehat Sucu oluyor?

Şimdi gelin şu soruyu da sormayın:

Belediyelerin A tipi muayene kuruluşları ile protokol yapmaları yasal zorunluluk ise zorunluluğu yerine getirmeyen belediyeler suç işlemiş ve olası kazaların sorumlusu haline gelmiş olmazlar mı? Yasal zorunluluğa uymaları belediye başkanlarının keyfine bırakılabilir mi?

xx        xx        xx

Elbette tüm asansörlerin; kamu kurumlarına ait olsun, sivillere ait olsun denetimleri hayati önem taşıyor. Turistik tesislerdeki asansörlerin denetimi ise bir başka türlü önem kazanıyor. Muğla Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Ahmet Bayramer söz konusu toplantıda, tesis sahiplerinin denetim yapmalarını engellediğini öne sürmüş.

Gel de şaşırma…

Turizm tesislerini ayrıca pazartesi günü ele alırız. Ben şimdi kamu kurumlarını merak ediyorum. Sayın Bayramer, geçen ay yapılan denetimlerde kendi hizmet binaları dahil 9 kamu kurumunun asansörünün mühürlendiğini açıklamışsa, sormak gerekiyor:

Öteki kamu kurumu asansörleri bir yana, kendi hizmet binasının asansörünü denetlemek için neden geçen aya kadar beklediniz?

9 Kamu kurumu asansörünü mühürlerdiniz. Mühürlemeyi gerektiren eksiklikler giderilip, bakım yapılmazsa o asansörler hep mühürlü mü kalacak? Asansörün kullanılabilir hale getirilmesi için bir süre var mı, yok mu?

Bildiğimiz kadarı ile kullanılması sakıncalı asansörlere mühürleme değil, kırmızı etiketleme yapılıyor. Bu bilgimiz yanlış mı? Doğru ise ve o etiket sökülüp, sakıncalı asansör kullanıma açılırsa ne olacak?

Mühürlendiğini söylediğiniz asansörlerin hangi kuruma ait olduğunu açıklamanız gerekmez mi?

Pazartesi günü devam ederiz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets